שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נאס"א: וויאג'ר 1 על גבול מערכת השמש

החללית, ששוגרה ב-1977, היא העצם האנושי המרוחק ביותר מכדור הארץ. לתשדורות ממנה לוקח יותר 16 שעות להגיע אלינו. מומחים מסתייגים: למערכת השמש אין גבול מוגדר

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

מאז שיגורה לחלל ב-1977, הגשושית וויאג'ר 1 של נאס"א הולכת ומתרחקת מכדור הארץ, והיא נחשבת היום העצם המלאכותי המרוחק ביותר מכוכב הלכת. בימים האחרונים הודיעה סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) כי הגשושית, שנמצאת במרחק 17.8 מיליארד קילומטר מאתנו, מתקרבת לגבול מערכת השמש. החוקרים יודעים זאת בשל גידול משמעותי בחשיפת החללית לקרינה הקוסמית, שבגבול מערכת השמש נחסמת בחלקה על ידי רוח החלקיקים מהשמש.

"וויאג'ר תהפוך יום אחד לחפץ הראשון מעשה ידי אדם שנכנס לתווך הבין-כוכבי, אבל אנחנו עדיין לא יודעים מתי בדיוק זה יקרה", אמר בהודעה לעיתונות אד סטון, מדען בצוות המחקר של וויאג'ר. "הנתונים החדשים מצביעים על כך שאנו באופן מובהק באזור חדש, שבו דברים משתנים במהירות. זה מרגש מאוד".

בשנים האחרונות היו כמה דיווחים על התקרבות וויאג'ר לגבול מערכת השמש, אך הפעם אומר סטון שהנתונים מעידים על כך שהחללית על סף יציאה מהמערכת. "מינואר 2009 עד ינואר 2012 ראינו גידול הדרגתי של כ-25% בקרינה קוסמית ממקורות גלקטיים שוויאג'ר קלטה", אמר. "החל מ-7 במאי, הקרינה הקוסמית גדלה ב-5% בשבוע אחד ו-9% בחודש אחד". בשל המרחק העצום, לתשדורות מהגשושית לוקח יותר מ-16:30 שעות עד שהן מגיעות לכדור הארץ.

5 מתוך 5 |
קיץ 1989 - וויאג'ר 2 חולפת סמוך לנפטון
1 מתוך 5 |
מארס 1979 - וויאג'ר חולפת סמוך לצדקצילום: נאס"א
2 מתוך 5 |
נובמבר 1980 - וויאג'ר חולפת ליד שבתאיצילום: נאס"א

"למערכת השמש אין גבול מוגדר, ויש כמה אזורים שאפשר לקרוא להם גבול מערכת השמש", מסביר האסטרונום ד"ר נח ברוש מאוניברסיטת תל אביב. "אחת האפשרויות להגדרת גבול היא ההליופאוזה, האזור הפנימי הקרוב לשמש שנשלט על ידי רוח החלקיקים שיוצאת מהשמש - מה שנקרא רוח השמש. הרוח הזאת יוצאת מהשמש במהירות גבוהה יחסית ומשפיעה על כל מה שקורה במערכת השמש. שטף החלקיקים הזה עולה בהרבה על שטף החלקיקים בתווך הבין-כוכבי – הקרינה הקוסמית מכוכבים, גלקסיות וגופים אחרים. יש אזור שבו הלחץ הפנימי של השטף שיוצא מהשמש משתווה ללחץ החיצוני של חלקיקי הקרינה הקוסמית, אפילו שאנחנו רואים חלקיקים של הקרינה הקוסמית שחודרים לחלק הפנימי של מערכת השמש".

בנקודת המפגש הזאת נמצא הגבול של מערכת השמש. מסיבה, זו העלייה המשמעותית בקרינה הקוסמית שנרשמה בגלאי החלקיקים שעל וויאג'ר 1 מעידה על הימצאות החללית על גבול מערכת השמש.

דיסק הזהב שהוטבע על החללית ובו מסרים ודרישת שלום ליצורים תבוניים. לחצו להגדלהצילום: נאס"א

עם זאת, ברוש מבהיר שלפי קריטריונים אחרים יש לחללית עוד דרך ארוכה לעשות עד אל מחוץ למערכת השמש: "יש עצמים שמתרחקים אל מעבר לגבול ההליופאוזה אבל עדיין שייכים למערכת השמש. עננת אורט כוללת שביטים שנמצאים הרבה יותר רחוק מהחללית שנמצאת במערכת השמש". ברוש גם מסביר שגבול ההליופאוזה משתנה על פי עוצמת פעילות השמש.

לדבריו, לוויאג'ר יש עדיין ערך מחקרי. "אני חושב שאפשר ללמוד ממנה בייחוד על שטף החלקיקים באזור שהיא נמצאת והשדות המגנטיים שנמצאים שם. ויש גם מידע מסוים שמתקבל מנתוני המעקב שהיא משדרת, שיכולים להראות שהיא משנה את תנועתה, וכך, בצורה פסיבית, אפשר לגלות דברים אחרים".

לדברי פרופ' עקיבא בר-נון מהחוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים, "זה מאורע גדול, אבל היציאה ממערכת השמש לא מתרחשת ביום אחד. אף אחד בעצם לא יודע מה העובי של השכבה שנקראת ההליופאוזה ובה בעצם נגמרים החלקיקים שנזרקים מהשמש ומתחילים החלקיקים של החלל הבין-כוכבי".

משימת וויאג'ר. לחצו להגדלהצילום: נאס"א

יחד עם וויאג'ר 1 שוגרה לפני 34 שנים גם החללית וויאג'ר 2, הנמצאת במרחק של יותר מ-14 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ וגם היא מתקרבת אל סופה של מערכת השמש. על הגשושיות הונחו תקליטי זהב עם מסרים ליצורים תבוניים העשויים להיתקל בהן, כמחווה סמלית בעיקרה. תוכן התקליט נבחר באמצעות ועדה של נאס"א בראשות קרל סאגאן, והוא כולל 116 תמונות וצלילים שונים מהטבע הארצי, כמו קולות בעלי חיים שונים, צלילי הרוח, גלי הים והרעם, ומבחר יצירות מוזיקליות מתקופות ומקומות שונים בעולם, בהן יצירות באך, מוצארט וצ'אק ברי. התקליט כולל גם צילומים ותרשימים של גוף האדם, על גיוונו התרבותי, הדנ"א, מערכת השמש, בעלי חיים וצמחים, כמו גם ברכות בשפות שונות, ובהן גם המלה "שלום" בעברית.

הצלילים והצילומים שעל גבי הוויאג'ר:

צלילים מהטבע

116 תמונות סטילס

ברכות ב-55 שפות

שירו של צ'אק ברי - "ג'וני בי גוד"

ארית "מלכת הלילה" מאת מוצרט

קטע לפסנתר מאת באך

קטע מהסימפוניה החמישית של בטהובן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ