שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסף שטול-טראורינג
אסף שטול-טראורינג

אחת ההמצאות החשובות ביותר של האדם הקדום היא כלי החרס, ששינה לחלוטין את אופן הצריכה והעיבוד של המזון. מסיבה זו, במשך עשרות רבות של שנים העריכו חוקרים שכלי החרס הראשונים הופיעו בתקופת המהפכה החקלאית לפני כעשרת אלפים שנה, כמענה לתהליך ביות הצמחיה ובעלי החיים, בעת המעבר לישובי קבע.

אך מאז שנות התשעים, תגליות ארכיאולוגיות שונות, בעיקר באתרים בסין, דחקו את תאריך ההופעה של כלי החרס לעידן קדום הרבה יותר. מחר (שישי) יתפרסם בכתב העת Science מאמר החושף ממצאים המצטרפים לתגליות אלה, ומוכיחים כי כלי החרס הראשונים היו בשימוש כבר לפני 20,000 אלף שנים. הממצאים העתיקים נוצרו 2,000 שנה לפני פריט החרס שנחשב עד היום לעתיק ביותר, וכ-11 אלף שנה לפני המהפכה החקלאית בסין. מדובר בעידן בו בני אדם חיו עדיין כציידים-לקטים, בקבוצות קטנות וניידות שניזונו מצמחי בר וחיות בר.

התגליות החדשות, ממחוז ג'יאנג-סי במזרח סין, נחשפו ותוארכו על ידי צוות המחקר בהובלת החוקרת וו סיאו-חונג, בו היה חבר גם הארכיאולוג הישראלי פרופ' עופר בר-יוסף מאוניברסיטת הרווארד. "לממצאים האלה השלכות על הבנת היכולות של ציידים-לקטים בתקופה הפלאוליתית", אומר פרופ' בר-יוסף שבימים אלה חוזר לישראל, "הפרדיגמה ששייכה את כלי החרס למהפכה החקלאית מתפוררת".

שרידי כלי חרס בן 20 אלף שנהצילום: science / AAAS

למה שימשו כלי החרס לפני 20 אלף שנה? בר-יוסף אומר שזו "אחת השאלות הקשות ביותר”. ידוע שבתקופות מאוחרות יותר כלי חרס שימשו לבישול, אגירת מזון, שתייה, וגם לצרכים פולחניים. לדבריו, "ההנחה היא שכלי החרס שימשו לבישול, כי יש סימנים לשריפה חיצונית".

לפי התיארוך החדש, כלי החרס הראשונים הופיעו כבר בשיא עידן הקרח האחרון. "עולה השאלה כיצד הממצאים האלה קשורים לתנאים ששררו בשיא עידן הקרח ואיך הם מתקשרים להתאמה של החברות האנושיות לסביבה שהייתה אז", אומר הארכיאולוג פרופ' גדעון שלח מהאוניברסיטה העברית שמבהיר כי מדובר "בתנאים הכי גרועים שאפשר להעלות על הדעת". מאמר של פרופ' שלח מתפרסם לצד המאמר על התגליות בגיליון החדש של Science, ומציב אותן בהקשר היסטורי רחב יותר. "שיא עידן הקרח, Last Glacial Maximum, היה תקופה הקרה ביותר על פני כדור-הארץ", הוא אומר.

אחת השאלות שמעסיקות את חוקרי המעבר לחקלאות נוגעת לשאלה אם התהליכים הונעו מלחצים חיצוניים, סביבתיים ודמוגרפיים או לחילופין, האם שיפור בתנאי המחייה של בני האדם הוא שאפשר להם להשקיע את זמנם בחידושים טכנולוגיים שאינם קשורים באופן מיידי להישרדות. את הוויכוח הזה אפשר גם להחיל על הופעת טכנולוגיות בתקופות אחרות, כמו כלי החרס. בשנים האחרונות חוקרים נוטים לחשוב שהמצאת כלי החרס תואמת לגישה הראשונה. כלומר, היא תולדה של צרכים ולחצים חדשים שהופיעו על רקע השינויים הסביבתיים. הממצאים החדשים מחזקים הגישה.

לדברי שלח, "כיום יש הסבר פחות או יותר מקובל שאומר שבשיא עידן הקרח היו פחות משאבים, ולכן בני האדם פיתחו שיטות שמאפשרות לנצל את מה שבנמצא בצורה מקסימלית”. על פי הגישה הזאת, כלי חרס שימשו לבישול העצמות של חיות שניצודו, על מנת להפיק את מירב התועלת התזונתית מהן.

אך שלח מציע גם פרשנות אחרת. "קיימת גם האפשרות החברתית, לפיה אנשים נדחקו לגור בצפיפות, ואז התפתחו סעודות וחגיגות שכללו אולי גם ייצור של אלכוהול, במטרה להקטין את המתחים החברתיים שנוצרו". כלי החרס אולי שימשו, אם כך, לייצור ואחסון אלכוהול. "אז ייתכן שהמוטיבציה לתחילת ייצור כלי החרס הייתה חברתית במהותה ולא דווקא כלכלית טהורה”.

לחיזוק טענתו הוא מציין שבעשרת אלפים השנים מאז הופעת כלי החרס, ציידים-לקטים יצרו קרמיקה בכמויות קטנות. “רק עם המעבר לחקלאות אנחנו מוצאים כמויות גדלות של קרמיקה. אז זו לא טכניקה שמשנה את ההסתגלות הכלכלית. אולי היא קשורה לדברים אחרים, ואותם צריך לבדוק”.

שלח מזכיר בדבריו תיאוריה שמתארת את התפתחות החקלאות כתהליך ארוך טווח. השינויים הכלכליים והחברתיים שהתרחשו בשיא עידן הקרח, כמו ניצול של משאבי מזון מגוונים יותר – בין השאר דגנים – הבשילו בעידן שלאחר תקופת הקרח לעיבוד הקרקע, גידול צמחים ובעלי חיים ובסופו של דבר הובילו גם לביות החיות ולחקלאות. "הגילוי של קרמיקה קדומה משתלב לדעתי במודל הזה”, הוא אומר.

בעשרים השנים האחרונות נדחקו תאריכי הופעת כלי החרס כעשרת אלפים שנה אחורה. האם ייתכן שהתגלית האחרונה אינה סוף פסוק? לדברי בר-יוסף, הכל ייתכן: “יכול להיות שהאדם החל ליצור את כלי החרס אלף שנה קודם לכן. כארכיאולוג, העיקרון שלי אומר שאם לא תחפור, לא תמצא". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ