וסוכנויות הידיעות

<<שרי האוצר של גוש היורו אישרו ביום שישי את חבילת הסיוע לבנקים בספרד, שנועדה להשיב יציבות לכלכלה הרביעית בגודלה בגוש היורו. ואולם אישור התוכנית לא הרגיע את המשקיעים, לאחר שספקות הועלו לגבי יעילות התוכנית ובעקבות תחזית עגומה של משרד האוצר הספרדי. הבורסה במדריד צנחה והתשואה על האג"ח של ספרד שבה וקפצה לרמה מסוכנת של יותר מ-7%.

שרי האוצר של מדינות גוש היורו אישרו ביום שישי באופן רשמי את התוכנית לחילוץ הבנקים בספרד, שבמסגרתה יוענק לבנקים סיוע בהיקף של עד 100 מיליארד יורו (122 מיליארד דולר). התוכנית אושרה פה אחד על ידי שרי האוצר בשיחת ועידה שקיימו יום לאחר שהפרלמנט בגרמניה אישר את חלקה של גרמניה בתוכנית. בתמורה לסיוע, ממשלת ספרד נדרשת לבצע שינויים מבניים במגזר הבנקאי במדינה, ולהדק את הפיקוח והרגולציה עליו. בעקבות אישור התוכנית, צפוי להיחתם בימים הקרובים מזכר הבנה עם ספרד. הסיוע לבנקים יועבר במלואו עד סוף 2013.

קרן המטבע הבינלאומית בירכה על החלטת שרי האוצר של גוש היורו לאשר את הסיוע למגזר הבנקאי של ספרד, ומסרה כי הצעדים יסייעו "לחזק באופן משמעותי את המערכת הפיננסית של ספרד" וכי זהו "צעד חיובי בדרך להשבת הצמיחה והשגשוג במדינה".

עם זאת, נתונים שפורסמו בשבוע שעבר הראו כי היקף החובות של הבנקים בספרד מסתכם ב-155.8 מיליארד יורו, וכי ייתכן שחלק מחובות אלה לא ייפרעו. תוכנית חילוץ הבנקים של ספרד, יחד עם צעדי צנע חדשים שעליהם הודיעה הממשלה, נועדו למנוע צורך בחילוץ אירופי כולל של ממשלת ספרד, בדומה לחילוץ ממשלות יוון, אירלנד ופורטוגל.

"לא ברור אם תוכנית החילוץ לבנקים בספרד תסייע להרגיע את השווקים ולהוזיל את עלויות המימון של הממשלה", כתב אנטוניו גריסה פסקואל, הכלכלן הראשי של ברקליס קפיטל לדרום אירופה, בדו"ח למשקיעים שפירסם ביום שישי בעקבות אישור תוכנית לחילוץ של ספרד. "המשקיעים הבינלאומיים ממשיכים להמתין מחוץ לשוק, כמו גם כמה מהמוסדות הפיננסים בספרד עצמה. המפתח להצלחת התוכנית, לדעתנו, טמון באופן יישומה", הוסיף.

המשקיעים אף הם קיבלו בספקנות את אישור הסיוע. בורסת מדריד צנחה ב-5.8% ביום שישי, ומילאנו נפלה ב-4.4%. גם יתר הבורסות באירופה נגררו לירידות שערים: לונדון ירדה ב-1.1%; פרנקפורט נסוגה ב-1.9%; פאריס נפלה ב-2.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.4%, אך עלה בסיכום שבועי ב-0.7%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.9% ל-1.217 דולרים ליורו, והשלים ירידה שבועית שלישית ברציפות. האג"ח הממשלתיות של ספרד רשמו ירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.27% ל-7.25%.

גרמניה תערוב ל-30% מהחילוץ

ביום חמישי אישר בית התחתון בפרלמנט הגרמני את השתתפותה של גרמניה בחבילת הסיוע למגזר הבנקאי בספרד, שהיקפה 100 מיליארד יורו. האישור - שהיה הכרחי לקיומה של תוכנית הסיוע - היה צפוי והוא עבר ברוב גדול, אך חברי פרלמנט רבים הבהירו כי הצביעו בעדו בלית ברירה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ניסתה להרגיע את המתנגדים כאשר אמרה כי הסיוע חיוני להישרדותו של גוש היורו וכי ממשלת ספרד תישא באחריות לפירעון החובות.

הסיוע לספרד אושר ברוב של 473 תומכים מול 97 מתנגדים, אך רק לאחר תלונות רבות של חברי פרלמנט על המחיר הגבוה שגרמניה משלמת על הצלת גוש היורו. פרנק-ולטר שטיינמאייר, מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית היושבת באופוזיציה, אמר כי מפלגתו תומכת בסיוע רק "משום שסירוב של גרמניה יהיה הרה אסון". עם זאת, אמר שטיינמאייר, "זה לא יכול להימשך".

"ספרד היא הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש היורו ויש לייצב כמה מהבנקים שלה. אם לא נעשה זאת, גרמניה היא זו שתסבול מכך ולכן יש לנו אינטרס לסייע לספרד", הוסיפה אנדריאה נאלס, סגנית יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

אחרים הביעו פסימיות לגבי פתרון המשבר: "התלות ההדדית של הבנקים והממשלה בספרד זה בזה לא תיפתר היום", אמרה פריזקה הינץ, חברת פרלמנט ממפלגת הירוקים.

למרות הביקורת, היוותה ההצבעה ניצחון עבור מרקל, שהוכיחה כי יש לה עדיין גיבוי של הפרלמנט למהלכים שהיא מבצעת בזירה האירופית, למרות ההתנגדות הגוברת בגרמניה לכך שמשלמי המסים הגרמנים נאלצים לממן את עלויות משבר החובות הממוקד במדינות הפריפריה כמו יוון, פורטוגל, ספרד ואיטליה. גרמניה תערוב כמעט ל-30% מחבילת החילוץ לספרד.

תחזיות: צמיחה שלילית של 1.5% ב-2012

לחששות המשקיעים תרם דו"ח עגום שפירסם משרד האוצר של ספרד ביום שישי, ובו הורדה של תחזית הצמיחה הכלכלית למדינה, והערכה כי כלכלת ספרד תישאר במיתון עד סוף 2013. המשרד צופה כעת צמיחה שלילית של 1.5% השנה והתכווצות של 0.5% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) ב-2013, לעומת תחזית קודמת לצמיחה שלילית של 1.7% השנה וצמיחה חיובית של 0.2% בשנה הבאה.

ממשלת מחוז ולנסיה בספרד הודיעה ביום שישי כי תבקש סיוע פיננסי מקרן חדשה שהוקמה על ידי ממשלת ספרד, בעקבות קשייה לממן מחדש חובות. "ולנסיה, כמו אזורים אחרים בספרד, סובלת מתוצאות מגבלות הנזילות בשווקים שנובעות מהמשבר הכלכלי", נאמר בהודעה שפירסמה ממשלת מחוז ולנסיה. הממשלה השיקה את הקרן בתחילת החודש, ומסרה כי הקרן תעניק הלוואות של עד 18 מיליארד יורו (22 מיליארד דולר) למחוזות המדינה עד סוף השנה. בתמורה, המחוזות יידרשו לצמצם את הגירעון בתקציביהם בשיעור חד מהמתוכנן.

אף ששר הכלכלה של ספרד, לואיס דה גואינדוס, התעקש כי התוכנית לא תכביד על הממשלה, כלכלנים חוששים כי אין ביכולתה של ספרד לסייע לממשלות האזוריות. "מהיכן הכסף יבוא?" תהה הכלכלן חוסה קרלוס דיאס מחברת אינטרמאני ממדריד, אשר התראיין לבלומברג. "זה רק יוסיף לצורכי המימון של הממשלה".

"אם הם לא יתחילו למכור חברות ציבוריות, הם יהיו חייבים ללוות בשוקי האג"ח", אמר רפאל פמפילון, פרופ' לכלכלה בבית הספר למינהל עסקים אינסטיטוטו אמפרסה במדריד. "אין אפשרויות אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ