פרס ברנשטיין יוענק למתן חרמוני ועודד ליפשיץ - ספרות - הארץ

פרס ברנשטיין יוענק למתן חרמוני ועודד ליפשיץ

חרמוני זכה בפרס, בסך 50 אלף שקלים, על רומן הביכורים שלו, "היברו פבלישינג קומפני". ליפשיץ זכה ב-25 אלף שקלים על המחזה "אלברט"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופר מתן חרמוני והמחזאי עודד ליפשיץ זכו בפרס ברנשטיין לשנת 2012. פרס הרומן, בסך 50 אלף שקלים, יוענק לחרמוני על ספר הביכורים שלו, "היברו פבלישינג קומפני" (בהוצאת "כנרת- זמורה ביתן"), את פרס המחזה, בסך 25 אלף שקלים, יקבל ליפשיץ על "אלברט".

על ספרו של חרמוני כתב צוות השופטים, שכלל את פרופ' ניצה בן- דב, פרופ' הלל ויס ופרופ' חנן חבר, כי מדובר ברומן חתרני על הגשמה עצמית – "מעין פרובוקציה אינטלקטואלית שהצליחה לרקום מעשה אמנות בעל משמעות רב-דורית, שיש בה הארה על מכלול תהליכים חברתיים ולאומיים שפקדו ועדיין פוקדים את העם היהודי".

עוד כתבו השופטים: " זהו רומן פרי עטו של סופר אמן וחוקר ספרות יידיש ועברית, שחדר לעומק ההיסטוריוגרפיה של הספרות היהודית בכללה, ושל היידיש בעיקר. יתרה מזאת, הרומן יוצר תלכיד מרתק בין הבנה תרבותית כוללת על היציאה לכאורה של היהודים אל מחוץ לגטו לבין תולדות האורבניזם היהודי וההשתקעות הנצחית בו".

בצוות השופטים של פרס המחזה ישבו פרופ' בן עמי פיינגולד, פרופ' דן אוריין ומירי פז. בנימוקיהם לבחירה כתבו השופטים כי "מדובר במחזה מקורי ומעניין מבחינת הנושא ומבחינת הסגנון הדרמטי-תיאטרלי", והוסיפו כי הוא "מתייחס מהיבט אישי לנושאים שונים כגון יחס לנשים, אהבה וזוגיות, מבט פילוסופי לחיים לזמן ולמקום, יחסים שבין אדם ושטן, ספרות, ספרים ואמנות, בריאות נפשית וגופנית ועוד". השופטים רואים את חשיבותו של המחזה בכך שהוא "מתייחס בראש ובראשונה לנושא האדם,  מהיבט על-זמני, אוניברסאלי. המחזה אינו חותר לאמירה ולנקיטת עמדה, שהרי, למעשה, כולנו אלברט - בשיעור זה או אחר".

זוכי הפרס בשנה שעברה היו סייד קשוע ועמרי הרצוג. קרן ברנשטיין להענקת פרסים ספרותיים מנוהלת על ידי התאחדות הוצאות ספרים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ