סוכנות של האו"ם: ישראל ממשיכה לחסום גישת פלסטינים לשירותים בסיסיים

למרות ביקורתו של נתניהו על התעלמות אבו-מאזן מההקלות בנאומו באו"ם, הדו"ח מטיל ספק בחוקיות מגבלות התנועה הנרחבות הקיימות עדיין בגדה

עקיבא אלדר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

ימים אחדים לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו התלונן בפני מזכ"ל האו"ם באן קי-מון על כך שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), התעלם בנאומו בפני העצרת הכללית מ"שורת הקלות משמעותיות" שישראל הנהיגה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, האשימה אחת מסוכנויות האו"ם את ישראל בפגיעה חמורה באוכלוסייה זו.

בדו"ח חדש של אוצ'ה, הסוכנות לעניינים הומניטריים של האו"ם, נאמר כי רוב הגבלות התנועה שהדו"ח נדרש אליהן הוחלו בארבע השנים שלאחר פרוץ האינתיפאדה, וזאת על אף השיפור המשמעותי במצב הביטחוני בשטחים.

הדו"ח מציין כי על אף שישראל הנהיגה באחרונה הקלות מסוימות בצירי התנועה בשטחים, היא מוסיפה לחסום את גישת האוכלוסייה הפלסטינית למקורות מחייה ולשירותים בסיסיים, לרבות בריאות, חינוך ואספקת מים. "ככוח הכובש, ישראל אחראית להבטיח כי צרכיה ההומניטריים של האוכלוסייה המקומית בשטחים הכבושים ייענו, וכי הפלסטינים יוכלו לממש את זכויות האדם שלהם", נכתב בדו"ח.

הדו"ח הצביע על "זיקה הדוקה בין ההתנחלויות למערכת הגבלות התנועה", וציין כי לאור מעמדן הלא חוקי של ההתנחלויות מתוקף המשפט הבינלאומי, חוקיותה של מערכת ההגבלות נתונה בספק. בדו"ח אחר של אוצ'ה נאמר כי 45% מהריסות המבנים בבעלות פלסטינית בשטח C, שבוצעו בשנתיים האחרונות, היו ב"שטחי אש" וגרמו לעקירתם בכפייה של יותר מ-820 אזרחים פלסטינים.

באן קי-מון ונתניהו בסיום העצרת הכללית בניו יורק, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

האו"ם תובע מישראל לנקוט לאלתר צעדים לצמצום הפגיעה באזרחים המושפעים מהגישה הלקויה לשירותים ולמקורות מחייה, ולציית למחויבויותיה מתוקף המשפט הבינלאומי. צעדים אלה צריכים לכלול פתיחת כל הדרכים אל המרכזים העירוניים הראשיים, ביטולו של משטר ההיתרים הנלווה לגדר ולגישה למזרח ירושלים, פתיחתם של "אזורים צבאיים סגורים" לתנועת פלסטינים ולשימוש באדמה על ידי פלסטינים, והסרת ההגבלות על גישת כלי רכב לבקעת הירדן ובתוך העיר העתיקה של חברון.

בראשית נובמבר תגיע לעמאן ועדת החקירה הבינלאומית לבחינת נושא ההתנחלויות בשטחים ובמזרח ירושלים, והשפעתן על זכויותיהם של הפלסטינים. הוועדה הוקמה בחודש מארס האחרון על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם על אף התנגדותן של ישראל וארצות הברית. לאחר שישראל הודיעה כי לא תשתף פעולה עם הוועדה, היא הזמינה מומחים וארגונים ישראלים ואחרים להופיע בפניה בתחילת נובמבר.

מתאם הפעולות בשטחים התגאה בשיפוץ כבישים - במימון אמריקאי

מנתונים רשמיים שפרסם מתאם הפעולות בשטחים עולה כי ישראל אינה ממלאת את חובתה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית גם באזור C, הנתון לסמכותה האזרחית והביטחונית המוחלטת. על אף שבהסכם הביניים (אוסלו ב') נכתב כי הסמכות באזור זה "כוללת קרקע ואדמת תשתית", סוכנות הסיוע האמריקאית USAID, הקוורטט והצלב האדום מממנים את הרוב המכריע של המיזמים בתחום התשתיות הפיסיות, וכן מממנים הקמת מרפאות ובתי ספר עבור האוכלוסייה הפלסטינית.

בעמוד הבית של אתר האינטרנט של מתאם הפעולות בשטחים הוצגה "תמונת השבוע" של כבישים המשמשים את הפלסטינים לפני שדרוגם ולאחריו, בהם כבישי הגישה לכפרים בזארייה ובית איבא. באתר צוין כי הכבישים שופצו באמצעות גורמים בינלאומיים, וזאת לאחר שהמתאם אישר בשנה האחרונה 47 פרויקטים של שיפוץ כבישים.

כביש הגישה לבית איבא אחרי שיפוצו
כביש הגישה לבית איבא לפני השיפוץ

מלבד זאת צוין כי 26 פרויקטים לא יושמו בשל העדר תקציב. במקומות רבים ברחבי אזור C מממנת ישראל סלילת כבישים ושדרוגם בקטעים המוליכים להתנחלויות, ואילו קטעים של אותם כבישים שמשמשים יישובים פלסטינים נותרים משובשים. 

על אף שישראל יצאה זה כבר מרשימת המדינות המתפתחות היא אינה נמנית עם לקוחותיה של ה- USAID, אך הסוכנות האמריקאית, נטלה על עצמה מיזמים רבים באזור C, כחלק מהסיוע לרשות הפלסטינית. מאז 1994 השקיעה הסוכנות כ-700 מיליון דולר בהקמת תשתיות כבישים ומים בשטחי A, B ו-C . 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ