התגלה איש שמוצאו קדום יותר מהאנושות - מדע - הארץ

התגלה איש שמוצאו קדום יותר מהאנושות

תושב ארה”ב הוא צאצא של אב קדמון שנולד 140 אלף שנים לפני “ראש השבט” של האדם המודרני. לפי השערות, הקבוצה הקדומה התמזגה עם ההומו-סאפיינס

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אפרו-אמריקאי מדרום-קרולינה אחראי בעקיפין לתגלית מדעית מפתיעה. בבדיקת דנ"א של האיש התגלה כי הוא אינו שייך לאותו אב קדמון של האדם המודרני שחי לפני כ-200 אלף שנה באפריקה וממנו התפתחה האנושות. מהמחקר עולה כי מוצאו הקדום ביותר של האיש מתוארך לתקופה של לפני 338 אלף שנים – כ-140 אלף שנה לפני התיעוד הראשון לאדם המודרני.

המחקר, שנערך באוניברסיטת אריזונה, החל לאחר שבבדיקת כרומוזום Y של האיש לא התגלו סימנים גנטיים מוכרים מתוך המיליונים הקיימים במאגרים המקוונים. היעדר כרומוזום מקשר למאגרים הקיימים הביא את החוקרים להסיק כי הוא שייך לגזע קדום יותר ממנו התפצלה האנושות. התגלית העמידה בפני החוקרים בעיית תיארוך משום שלפני 338 אלף שנים האדם המודרני עוד לא נולד. לפי אחת ההשערות, הבעיה נפתרת בכך שהקבוצה האתנית הומו-סאפיינס התמזגה עם מין קדום יותר של האדם המודרני. אף על פי שמין זה נכחד, הוא החדיר לאוכלוסיית האדם המודרני כרומוזום Y מסוג שכבר לא היה קיים בצורה זו. הכרומוזום עבר מאב לבן במשך דורות על דורות, עד שהגיע לתושב דרום-קרולינה ולכמה אחרים.

חיפוש עולמי רחב יותר שערכו החוקרים גילה כרומוזומי Y בעלי מבנה דומה בקרב 11 גברים משבט ה-Mbo המתגוררים במערב מדינת קמרון שביבשת אפריקה. לנבדקים אלה ולאפרו-אמריקאי קיים מבנה מורכב של כרומוזום Y אותו כינו החוקרים בסימן A00.
בניגוד ליתר הכרומוזומים האנושיים, כרומוזום Y אינו נוטה להחליף חומרים גנטיים עם כרומוזומים אחרים הסמוכים לו, ולכן קל יחסית למדענים להתחקות אחר מקורותיו ההיסטוריים. כששני כרומוזומי Y מכילים מוטציה (מבנה ייחודי) משותפת, ניתן לקבוע כי הם חולקים אותו אב קדמון, ודרך זו מאפשרת כיום שימוש במיפוי הכרומוזום כדי לייצר אילן יוחסין גנטי.

החוקרים יוצאים נגד תיאוריות פופולאריות במדע, המניחות כי מוצאם של כל בני האדם מזוג אחד שחי במקום מסוים וכל בני האדם הם צאצאיו, במתכונת הסיפור המקראי על אדם וחווה. “הממצאים החדשים מראים כי קיימים כיסים של קהילות מבודדות מבחינה גנטית המשמרות יחדיו מגוון רב של אנושות”, מציין הפרופ’ מייקל האמר מהמחלקה לאקולוגיה ואבולוציה ביולוגית באוניברסיטת אריזונה. לדבריו, “סביר שיתגלו בהמשך התפצלויות של אילנות יוחסין נוספים, באפריקה או בקרב אפרו-אמריקאים תושבי ארצות הברית, וייתכן כי חלקם אף ירחיקו עוד יותר את גילו של כרומוזום Y הקדום ביותר”.

על רקע תכונותיו הייחודיות של כרומוזום Y, פורסם ב”הארץ” לפני כחודשיים כי חוקרים מארצות הברית וישראל דיווחו בכתב העת Science שהצליחו לפתח נוסחת אלגוריתם המאפשרת למצוא את שם המשפחה של גברים לפי מידע גנטי המצוי בכרומוזום Y. כרומוזום זה, העובר מאב לבנו לאורך הדורות, כולל סמנים המכונים “מקרוסטלייטס” (STR), המהווים מקטעים ברצף גנום שחוזרים כמה פעמים. מספר החזרות שונה מאדם לאדם, ועשוי לשמש כטביעת אצבע ייחודית העשויה אף לעורר בעתיד עניין בקרב מדינות ושירותי ביון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ