שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוני גדג'
יוני גדג'

כל אזרח אמריקאי יודע כי במצב חירום עליו לחייג למספר אחד, 911, כדי להזעיק את שירותי ההצלה. במדינות האיחוד האירופי מספר ההצלה האחיד הוא 112. בישראל, כידוע, קיימים קווי חירום נפרדים לשירותי ההצלה השונים: 100 למוקד משטרת ישראל, 101 למוקד מגן דוד אדום, 102 למוקד מכבי האש ו-1221 למוקד ארגון כונני רפואת החירום "איחוד הצלה". בעת מצוקה או חירום ייתכן שאזרחים, בעיקר קשישים וילדים, יתקשו לזכור מה ההבדל בין מספר למספר וכך עלולים לאבד זמן יקר בהצלת חיים.

על שולחנה של הכנסת ה-18 הונחה הצעת חוק לאיחוד מוקדי החירום הטלפוניים, הקוראת לאגד את מוקדי שירותי ההצלה למוקד אחד שיספק מענה אנושי ויפנה את קריאת המצוקה לגורמים הרלוונטיים לטיפול באירוע. ההצעה שהגישו חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב עברה במארס 2012 בקריאה ראשונה וזכתה לתמיכת השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', שמצא כי מלבד הניסיון להקל על האזרחים בשעתם הקשה, איחוד מוקדי החירום יביא ליתרון ברור ובולט בהכוונת הכוחות המסייעים - מהלך שללא ספק יביא להצלת חיים. אך באוקטובר בשנה שעברה התפזרה הכנסת ותהליך החקיקה נעצר.

כיוון שהנושא שבו אנו דנים עוסק בדיני נפשות אסור לאפשר לו לשקוע בתהומות הביורוקרטיה ועל הכנסת ה-19 לשוב ולעסוק בו במהירות האפשרית. אין לנו זמן לבזבז – הדבר עולה בכל יום בחיי אדם.

פינוי נפגעים על ידי חובשי איחוד הצלה

הסיבה שמביאה לאובדן חיי אדם במקרה שלהלן אינה קשורה באיכות הטיפול בחולה שנמצא במצוקה או בפצוע תאונת דרכים. הסיבה היא אי שיתוף מידע בין ארגוני ההצלה השונים. לכן, לעתים קרובות, כונני רפואת חירום של ארגון אחד יכולים להימצא במרחק כמה דקות מאדם הזקוק לטיפול רפואי דחוף, אך גוף רפואי אחר שקיבל את הקריאה לאירוע לא מעדכן את הארגון המקביל לו.

מאז הוקם ארגון "איחוד הצלה" הוכחנו כי קיצור זמן ההגעה למי שזקוק לטיפול רפואי דחוף הוא קריטי. הגעה של כונני רפואת חירום לחולה או פצוע דקות אחדות לאחר הקריאה והגשת טיפול רפואי ראשוני עד להגעת אמבולנס הן מצילות חיים ועשויות למנוע פגיעה עתידית בתפקוד הנפגע.

לכן, מתסכל כי לעתים כונני חירום של "איחוד הצלה" נמצאים במרחק כמה דקות מזירת האירוע, אך כשמתקבלת קריאת חירום רפואית במוקד מד"א לדוגמה, המוקדן בוחן אך ורק את המשאבים העומדים לרשותו בגבולות ארגונו. הוא לא נדרש להפעיל גורמי רפואת חירום נוספים שייתכן שנמצאים קרובים יותר למקום הקריאה או שיכולים להגיע לשם במהירות משום שהם רכובים על אופנוע.

בינואר השנה התקיימה בירושלים ועידת "איחוד הצלה" לרפואה דחופה. בכירי תחום רפואת החירום שהשתתפו בה הסכימו עם הקביעה כי חוסר שיתוף המידע בין ארגוני ההצלה מביא לאובדן חיי אדם, ואמרו בקול ברור כי נחוץ מוקד חירום ארצי אחד. אך למרות התמיכה הרחבה שמקבל הרעיון, יישומו מתנהל באטיות.

ארגוני ההצלה הישראליים למודי מצבי חירום רבים בשל מציאות חיינו. במשך שנות הפעילות הרבות למדו הגופים השונים להגיב במהירות, ביעילות ובמקצועיות לאתגרים השונים והדבר קנה להם שם עולמי בתחומים רבים. עכשיו אנו מצפים ממשרתי הציבור ומנהיגיו לפעול במהירות דומה ולהקים בהקדם מוקד חירום אחד לכל ארגוני ההצלה. וכשיפעלו, כולי תקווה שידמו בלבם צפירת סירנת חירום שמתריעה כי כל יום מסתיימים חיי אדם שניתן להציל.

אל"מ (מיל) יוני גדג' הוא מנכ"ל ארגון כונני רפואת החירום "איחוד הצלה"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ