שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גם כאשר אפל הפכה לחברת הטכנולוגיה הרווחית ביותר בארה"ב, היא התחמקה מתשלום מיליארדי דולרים במסים בארה"ב וברחבי העולם דרך רשת של חברות בנות שהיתה כה סבוכה והגיעה למימדים שרוב המומחים לא ראו מימיהם, כך לפי ועדה שחקרה את החברה בסנאט האמריקאי.

החקירה צפויה לגרום לעימות חריף בין הועדה הממונה על הנושא לבין טים קוק, מנכ"ל אפל, בשימוע שייערך היום (ג').

כתבות נוספות ב-TheMarker

גלקסי S4 - אתם באמת צריכים את זה?

מבחן הגלידות: מי מנצחת בטעם ובמחיר

החקירה מצאה כי לחלק מהחברות הבנות של אפל לא היו כלל עובדים והן נוהלו על ידי בכירים ממטה אפל בקופרטינו, קליפורניה. אבל מבחינה רשמית החברות נרשמו במדינות כמו אירלנד, וכך התאפשר לה להפוך אותם למעין "חסרות מדינה" ובהמשך לפטורות ממס, פטורות מחובת דיווח והן לא היו צריכות להגיש בקשה להחזרי מס בשום מקום בעולם.

טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: בלומברג

"אפל לא הסתפקה בלהעביר את הרווחים שלה למקלט מס עם שיעורי מס נמוך", אמר הסנטור קארל לוין, יו"ר הוועדה הוקרת את הנושא. "אפל הצליחה לרדוף אחר הגביע הקדוש של העלמות המס. היא יצרה ישויות מחוץ לארה"ב שהחזיקו מיליארדי דולרים ללא מיקום חייב במס".

הודות למה שכונה על ידי המחוקקים כ"גימיקים" ו"מזימות", אפל הצליחה להתחמק מתלום מס עבור הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים שהרוויחה מחוץ לארה"ב בשנים האחרונות. בשנה שעברה, הכנסות מפעילות בחו"ל היוו 61% מכלל הכנסות החברה.

החוקרים לא האשימו את אפל בעברה על החוק והיא לא היחידה בארה"ב שמתמודדת עם אישומים דומים על שימוש במבנה תאגידי מסועף. בחודשים האחרונים, הרשויות באירופה החלו לחקור את גוגל, אמזון וסטארבקס בנוגע לאישומים דומים והדבר עורר זעם בממשל באירופה וכן בארגון ה-OECD שהחלו לנסות למצוא דרך לסתום את הפרצות בחוק שאפשרו הפעילות.

ועדיין, הממצאים בנוגע לאפל מדהימים גם מבחינת הסכום העצום המעורב בדבר וכן הנועזות בבטחון של אפל שהיא נמצאת מעל כל רשות מס בעולם.

"יש מונח טכני שכלכלנים משתמשים בו להתנהגות כזו", אמר אדוארד קליינברד, פרופסור למשפטים באוניברסיטת סתרן קליפורניה בלוס אנג'לס ולשעבר מנהל בכיר בוועדה משותפת בקונגרס על מיסוי: "חוצפה שלא תיאמן".

האסטרטגיה של אפל אינה שגרתית בהתחשב בגודל החברה וההשפעה שלה, אבל היא מדגישה עד כמה חוקי התאגידים בארה"ב הפכו לרוויים בפרצות לא ברורות, לפי המבקרים. באותו הזמן, ניתן לראות עד כמה קשה יהיה לוושינגטון להשתלט על מערכת המס.

בסך הכל, מאמצי העלמת המס של אפל הרחיקו לפחות 74 מיליארד דולר מידי רשויות המס בין 2009-2012, לפי החוקרים. המזומנים הללו נותרו מחוץ לארה"ב, אבל ייתכן שאפל, ששילמה יותר מ-6 מיליארד דולר במסים בארה"ב בשנה האחרונה על הפעילות המקומית, תאלץ לשלם מסים פדרלים נוספים אם תחזיר את הכסף למשרדיה בארה"ב.

חבר הוועדה ג'ון מקיין אמר כי "אפל טוענת כי היא משלמת המסים הגדולה ביותר בארה"ב, אבל לפי הגודל שלה, היא גם אחת ממתחמקות המס הגדולות באמריקה".

אפל הגיבה בהצהרה שפרסמה: "אפל לא מעבירה קניין רוחני למקלטי מס מחוץ לארה"ב ומשתמשת בפעילות זו כדי למכור מוצרים חזרה אל ארה"ב כדי להמנע מתשלום מס. החברה מקבלת את החקירה של רשויות המס התאגידי שלא הצליחו לעמוד בקצב התקדמות העידן הדיגיטלי והכלכלה הגלובלית המשתנה".

בראש הרשת הגלובלית של אפל עומדת חברה בת בשם אפל אופריישנס אינטרנשיונל (A.O.I), הממוקמת באירלנד שם הצליחה אפל להשיג תנאים מיוחדים עבור מס החברות שהיא משלמת, אבל במקביל השאירה את חשבונות הבנק והדיווחים בארה"ב ועורכת את פגישותיה בקליפורניה.

מכיוון שארה"ב מתייחסת לפעילות החברה בהתאם למקום בו היא הוקמה ואירלנד מתייחסת למקום בו החברה מנוהלת, אפל נפלה בדיוק בין הכיסאות של שתי המדינות. אפל אופרישנס אינטרנשיונל לא הגישה דיווח להחזר מס באירלנד, בארה"ב או במדינה אחרת בחמשת השנים האחרונות. לחברה היו הכנסות של 30 מיליארד דולר בין השנים 2009-2012. על ידי העברות של הכנסות בין החברות הבנות ברחבי העולם, אפל הצליחה להמנע מתשלום מסים, לפי החוקרים בקונגרס.

לפי עדות שהוכנה מראש, אפל תטען הערב כי "A.O.I מבצעת פעילות עסקים חשובה החשובה להצלחתה של אפל בשווקים הבינלאומיים. זו אינה חברת קש".

החוקרים מצאו ראיות כי החברה העבירה לממשלה פחות כסף לעומת מה שנכתב בדיווחיה. אפל דיווחה על שיעור מס של 24%-32% אך למעשה שילמה שיעור מס של 20.1%, לפי נתוני החוקרים. עבור בחברה הגודל של אפל, מדובר בהפרש שמגיע ליותר מ-8 מיליארד דולר ב-2009, 2010 ו-2011.

בגלל אסטרטגיות כאלו, הממשלה נאלצת לסמוך יותר על מס הכנסה (מעובדים במשק) כדי לממן את פעילותה. ב-2011 לדוגמה, מס ההכנסה תרם 1.1 טריליון דולר לממשל הפדרלי בעוד מסי חברות הוסיפו 181 מיליארד דולר.

מכיוון שרווחי החברה נצברו בחו"ל, בכירים רבים דחקו במקבלי ההחלטות באגרסיביות לאפשר "חג מס" שיאפשר להם להחזיר מזומנים במיסוי נמוך.

אפל הודיעה לאחרונה כי תחזיר 100 מיליארד דולר לבעלי המניות במשך שלוש שנים דרך שילוב של דיבידנדים ורכישה חזרה של מניות. לאפל יש אמנם מספיק מזומן בקופה כדי לשלם על היוזמות הללו, אך החברה הודיעה לאחרונה כי תיקח חוב של 17 מיליארד דולר, במקום להביא את הכסף מחו"ל ובכך תמנע מתשלום מס עבורו.

"אם אפל תשתמש במזומנים מעבר לים כדי לממן את התשלומים, הסכום ייעלם בגלל מס חברות של 35%", קוק יאמר מאוחר יותר היום בעדות שימסור, לפי טקסט שהועבר מראש. אפל "מאמינה שהמערכת הנוכחית המטילה תפיסות מהעידן התעשייתי לכלכלה הדיגיטלית, פוגעת למעשה בתחרויות בארה"ב".

עם זאת , מבקרים טוענים כי "חג המס" לא תורם כמעט לתמרוץ הכלכלה האמריקאית ומיטיב רק עם בעלי המניות ובכירי החברות. הקונגרס הכריז על "חג מס" ב-2004 ואפשר לחברות להחזיר מזומנים בהיקף 300 מיליארד דולר שמוסו בשיעור 5.25% בלבד לעומת המס הרגיל שעומד על 35%.

אבל מחקר של המשרד הלאומי למחקר כלכלי גילה כי 92% מהכספים שנכנסו לארה"ב נותבו לדיבידנדים, ריכשה חזרה של מניות או בונוסים לעובדים.

אירלנד דחתה את התלונות של ועדת הקונגרס לפיהן היא משמשת כמקלט מס עבור אפל. אימון גילמור, סגן ראש ממשלת אירלנד, אמר בשידור רדיו במדינה כי האשמה היא בפרצות בחוק במדינות אחרות שמאפשרות לחברות בינלאומיות להעלים מס.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ