הרוח החיה בוועדת א-דורה: עובד לשעבר עבור ארגון ימין - מדיני ביטחוני - הארץ

הרוח החיה בוועדת א-דורה: עובד לשעבר עבור ארגון ימין

יוסי קופרווסר יעץ בעבר לארגון "שורת הדין" שעסק בסיפור; עוד מתברר, שזו לא היתה "ועדת בדיקה" אלא "ועדה בין-משרדית" בלבד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

בכותרת הדו”ח שהוגש ביום ראשון לממשלה, שלפיו הילד מוחמד א־דורה לא נפגע מירי, נכתב במפורש כי זה "דו”ח ועדת הבדיקה בנושא הדיווח של רשת הטלוויזיה הצרפתית פראנס 2 על פרשת מוחמד א־דורה, תוצאותיו והשלכותיו”. ואולם עתה מתברר שהדו”ח כלל אינו של ועדת בדיקה, אלא של “ועדה בין־משרדית” בלבד, כדברי המשרד לעניינים אסטרטגיים.

ואולם בדו”ח עצמו נכתב במפורש ש”בנימין נתניהו, הנחה את המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים, משה יעלון, להקים ועדת בדיקה ממשלתית בספטמבר 2012”. בסוף הדו”ח נאמר שהוועדה היא ועדת חקירה.

בנספחים בעמוד 22 צוין כי “השר לנושאים אסטרטגיים, מתוקף תפקידו כראש ועדת החקירה הממשלתית, פנה אל שגריר צרפת בישראל”. באתר משרד ראש הממשלה מוכתר הדו”ח “ועדת בדיקה”, אך בטקסט מופיעה הגדרה חדשה: “ועדת ביקורת ממשלתית”.

ועדת חקירה וועדת בדיקה ממשלתיות פועלות באופן המוסדר לפי חוק הממשלה. אם עומד בראשה שופט בדימוס, יש בסמכות שר המשפטים לתת לוועדה סמכויות חקירה, ובכך לשדרגה לוועדת חקירה הרשאית לזמן עדים, להזהיר אחראים וכיוצא בזה.

האם ניתנו לוועדת א־דורה הסמכויות שמאפשר החוק? מהמשרד לעניינים אסטרטגים נמסר כי “מדובר בצוות בדיקה בין־משרדי ולא בוועדת בדיקה שמוקמת מכוח חוק הממשלה סעיף 8א. ועל כן לא היה (לוועדה) כתב מינוי או כללים כתובים. מקור הטעויות בהגדרת הצוות הבין־משרדי בדו”ח הן טעויות סופר”. הביטוי “צוות בדיקה בין־משרדי” לא מופיע כלל בדו”ח.

קופרווסרצילום: מוטי קמחי

בעניין הפעולות שעשתה הוועדה נמסר שאי אפשר לפרטן. אולם כמה סימני שאלה מרחפים מעל מה שלא עשתה. למשל, הדו”ח מזכיר את האלוף (מיל’) גיורא איילנד כנציג הישראלי היחיד, שבהיותו ראש אגף מבצעים, אישר שצה”ל ירה בא־דורה. עם זאת, מציין הדו”ח, ב-2006 חזר בו איילנד מדבריו. אך לפי בדיקת “הארץ” איילנד כלל לא העיד בוועדה.

זהות חברי הוועדה שמורה עד עתה בסוד. יו”ר שלה היה השר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון, אך הרוח החיה היה תא”ל (מיל’) יוסי קופרווסר, מנכ”ל המשרד. בדיקת “הארץ” מגלה שקופרווסר עבד בעבר בשביל ארגון ימין, “שורת הדין”, שפעל לשלילת תעודת העיתונאי של שארל אנדרלין, שפרסם את הסיפור, ואף הוזכר בדו”ח. קופרווסר לא מסר גילוי נאות על כך.

“שורת הדין” הוא ארגון בראשות עו”ד ניצנה דרשן־לייטר, שניהל קמפיין נגד ערוץ הטלוויזיה פארנס 2, שפרסם את סיפור א־דורה, ועתר לבג”ץ לשלול את האישורים של הערוץ והעיתונאים שלו. הארגון טען אז טענות דומות לאלה המופיעות בדו”ח הוועדה בנוגע לחוסר האתיקה של הערוץ.

קופרווסר כתב, ב-2009, חוות דעת למען “שורת הדין”, על מעורבות הרשות הפלסטינית בטרור, במסגרת משפטים שניהלו קורבנות טרור נגד הרשות. הוא קיבל על כך 16,000 שקלים. במארס 2011 דיווח קופרווסר למעסיקיו על עבודה זו. אך הדבר לא מנע ממנו להיות שותף בחיבור דו”ח הוועדה, שבו מוזכר “שורת הדין” ללא גילוי נאות.

בנוגע לקופרווסר נמסר מהמשרד לעניינים אסטרטגיים כי “עבר זמן רב ממתן חוות הדעת לשורת הדין ולכן לא נוצרה מניעות משפטית לעסוק בנושא. ההתייחסות לשורת הדין בדו”ח אין בה דבר מהותי לגבי הארגון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ