בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האם בית המשפט יקח לנוחי דנקנר את אי.די.בי? כל התרחישים

השופט איתן אורנשטיין יתמודד היום עם השאלה האם אי.די.בי פיתוח היא חדלת פירעון, קרובה לחדלות פירעון או כשרת פירעון ■ קיים סיכוי גבוה שבית המשפט ידרוש מבעלי אי.די.בי להבהיר בצורה קונקרטית ובמידה גבוהה של ודאות מהן תוכניותיו לחילוץ החברה

21תגובות

>> השאלה המרכזית שעמה יתמודד הבוקר השופט איתן אורנשטיין בבית המשפט המחוזי בתל אביב היא האם אי.די.בי פיתוח היא חברה חדלת פירעון, כזו הקרובה מאוד לחדלות פירעון או כשרת פירעון ‏(סולבנטית‏) - כפי שטוען בעל השליטה, נוחי דנקנר. היכולת או חוסר היכולת להכריע בשאלה זו תשפיע על התרחישים האפשריים של הכרעת השופט.

הנה ארבעת התרחישים העיקריים האפשריים בדיון המשפטי היום, וההסתברות להתממשותם.

1. השופט קובע שהחברה כשרת פירעון, ודוחה את השתלטות מחזיקי האג"ח

סבירות: קלושה

בית המשפט ייתן משקל רב לדעתו של המומחה הכלכלי שמינה, אייל גבאי. גבאי הגיש אתמול חוות דעת כלכלית, עם המומחה פרופ' אמיר ברנע, שמציגה מצבים מסוימים שבהתקיימם תוכל אולי אי.די.בי פיתוח לעמוד בפירעון חובותיה בשנה הקרובה. ואולם, ישנה אי־ודאות לגבי סיכוי התממשותם, וקיים סימן שאלה לגבי יכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה בטווח הזמן שמעבר לשנה.

חוות הדעת הזו תואמת במידה רבה את הערת העסק החי שהוצמדה לדו"חות הכספיים של אי.די.בי, שפורסמו ביום שישי שעבר. הערת "עסק חי" היא הערה המוצמדת לדו"חות הכספיים של חברה, כאשר מבחינה חשבונאית יש ספק באשר ליכולתה להמשיך להתקיים כעסק חי בטווח זמן של שנה.

בהודעה לעיתונות טענה החברה כי ההערה היא "משפטית טכנית". אי.די.בי מנמקת זאת בטענה כי הערת "עסק חי" נובעת מהמהלך המשפטי של מחזיקי האג"ח, לכפות עליה הסדר חוב כפוי.

בפועל, הערה היא הערה היא הערה. אין בכללי החשבונאות קטגוריות שונות של הערת "עסק חי".

מעבר לכך, רואי החשבון של אי.די.בי פיתוח אומרים דבר קצת שונה. במכתב הסקירה של משרד סומך חייקין נכתב כי אי־הוודאות במצבה הפיננסי של החברה נוצרה "בין היתר, עקב הסדר החוב הכפוי ומזכר ההבנות בין הנציגויות המשותפות של החברה והחברה האם שלה".

מהו היתר שמוזכר כאן? התשובה בדו"חות: "גירעון בהון" של 189 מיליון שקל; "יתרות שליליות של רווחים ראויים לחלוקה" בחברות המוחזקות; "לחברה אין יכולת מעשית לגייס אשראי חדש או למחזר חובותיה"; שווי הבורסה של אחזקות החברה בחברות המוחזקות הישירות "עדיין נמוך מיתרת התחייבויותיה"; והחברה התחייבה לגורמים המממנים כי פעולות מימוש "יחייבו קבלת הסכמה מגורמים אלה"; קיים ספק משמעותי לגבי קיומה של חברת השליטה אי.די.בי אחזקות כעסק חי וגם לכך השלכות על החברה, ועוד.

על אף זאת, הערת "עסק חי" לבדה אין משמעה שבית המשפט יקבע בהכרח שהחברה חדלת פירעון. כאשר ההערה מצטרפת לתחזית קודרת בדו"חות הכספיים ולחוות דעת הכוללת לא מעט סימני שאלה של המומחה הכלכלי, נראה כי הסבירות שבית המשפט יקבע שהחברה כשרת פירעון וידחה לחלוטין את בקשת מחזיקי האג"ח להסדר הבראה היא קלושה.

2. דנקנר מקבל ארכה להבהרת הצעותיו לחילוץ הקונצרן מהמשבר

סבירות: גבוהה

נוחי דנקנר מקווה לשכנע את בית המשפט כי הוא יכול להציע למחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח הצעה משופרת ועדיפה על הסדר ההבראה, שגיבשו נציגויות מחזיקי האג"ח בתיווכו של המומחה מטעם בית המשפט גבאי.

מוטי מילרוד

אמנם בהצבעה לא מחייבת שנערכה השבוע דחו מחזיקי האג"ח את הצעתו של דנקנר - אבל מצדו של דנקנר ההצעות ממשיכות לזרום. חוות הדעת הכלכליות והדו"חות הכספיים אמנם קודרים מבחינתה של אי.די.בי פיתוח, אך לא מדובר עדיין על קריסה מיידית. לכן, יש סבירות גבוהה שבית המשפט ידרוש מדנקנר להבהיר בצורה קונקרטית ובמידה גבוהה של ודאות מהן תוכניותיו לחילוץ החברה מהמשבר.

קונקרטיות, ודאות ובהירות הן מלות מפתח. מערכת יחסי הציבור וניהול דעת הקהל של קונצרן אי.די.בי עסקה רבות בשבוע האחרון בניסיון להטמיע בתודעה הציבורית תחושה שדנקנר יכול לחלץ את החברה מהקושי הפיננסי. בין היתר, נשלח לאור הזרקורים אדוארדו אלשטיין, שכבר הזרים כספים לחברת השליטה הפרטית בקונצרן, גנדן, והבהיר כי יש משקיעים נוספים.

מי הם? האם הם מאחוריו? לצדו? לא ברור. המידע הזה אמור להגיע לציבור המשקיעים באמצעות הודעות לבורסה ומסלולי דיווח רשמיים, ולא בהודעות לעיתונות. לכך יצפה גם בית המשפט, אך הוא עשוי לתת לדנקנר ארכה נוספת לצורך הצגת תוכניות מעשיות, ישימות וקונקרטיות.

3. בית המשפט קובע שהחברה חדלת פירעון ומורה על פירוקה

סבירות: נמוכה

חוות הדעת הכלכלית של גבאי, במצטבר עם הערת "עסק חי" ונתונים נוספים המונחים בפני בית המשפט, יכולים להטות את הכף לכיוון הקביעה המשפטית שאי.די.בי פיתוח היא חברה חדלת פירעון - או קרובה לכך בהסתברות גבוהה.

במקרה הזה, הבקשה המונחת בפני השופט אורנשטיין היא בקשה להסדר הבראה לפי סעיף 350 לחוק החברות. בשני מקרים בעבר ‏(פסקי הדין בנסיון ההשתלטות של חברת אספן על סלע קפיטל ובקריסת חברת קמור‏) קבע השופט כי סעיף 350 אינו מתאים להשתלטות על חברה, וגם העיר כי קיים ספק אם ניתן לכפות הסדר חוב על חברה, כאשר החברה עצמה מתנגדת להסדר. במקרה הנוכחי, אי.די.בי מתנגדת להסדר החוב שמציעים מחזיקי האג"ח.

אם יתמיד השופט בדעתו, אך יגיע למסקנה כי אי.די.בי היא חדלת פירעון, הפתח היחיד שמשאיר לו החוק הוא להורות על פירוק החברה. סביר להעריך שאורנשטיין יגיע הפעם לתוצאה שונה מפסקי הדין הקודמים שלו. אחרת, משמעות הדבר תהיה שחברה חדלת פירעון המתנגדת להסדר לעולם לא תוכל להיכנס להסדר הבראה אלא תמיד תגיע לפירוק, וזוהי תוצאה לא נכונה מבחינה מעשית. גם עמדת כונס הנכסים הרשמי והרשות לניירות ערך שהוגשו השבוע לשופט מתנגדות לגישה שלפיה פירוק הוא המוצא היחיד במקרה הנוכחי.

4. בית המשפט קובע כי החברה חדלת פירעון, ומורה על כינוס אסיפות לאישור הסדר הבראה

סבירות: בינונית

תרחיש זה הוא הדרמטי ביותר, אך הוא אפשרות מעשית מבחינתו של בית המשפט. אם יגיע בית המשפט למסקנה כי אי.די.בי פיתוח קרובה לחדלות פירעון וכי הצעותיו של דנקנר לנושיו אינן ברורות ואינן ודאיות, יהיה עליו לבחון את מתווה הסדר ההבראה שגיבשו נציגויות מחזיקי האג"ח.

אם יגיע בית המשפט למסקנה כי המתווה ודאי דיו וכי יש לו סיכוי לחלץ את החברה מקשייה, הוא יורה על כינוס אסיפות נושים לאישור ההסדר, וגם ייתן את הצווים המתאימים כדי למנוע מנושים מתנגדים ‏(כמו הבנקים‏) לסכל את המהלך.

בטרם יחליט בית המשפט על מהלך כה דרמטי, שיכול להסתיים בהעברת השליטה מידי דנקנר למחזיקי האג"ח - יש להניח שהשופט ירצה לאפשר לדנקנר למצות את ההזדמנות להציג תוכניות חילוץ משלו. לכן, נראה כי הסבירות לתרחיש זה אינה גבוהה לעת עתה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ההכרעה ההיסטורית על עתיד דנקנר: האם השופט יעמוד מול האוליגרכיה שהשתלטה על כספי הציבור?

הפתעה: בית הדין התיר לעובדי חברת החשמל לא לחבר מתחרה לרשתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו