שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אנשיל פפר
גבול טורקיה-סוריה
אנשיל פפר
גבול טורקיה-סוריה

דיארבקיר. הדבר הראשון בו מבחינים בכניסה לדיארבקיר הוא תנופת בנייה אדירה. גדודי טרקטורים ודחפורים סוללים כבישים ראשיים, ומאות מגדלי דירות הולכים ונבנים ברחבי העיר הגדולה בחבל הכורדי של דרום-מזרח טורקיה. במבט שני רואים את המוני הנרקומנים רובצים במשך שעות היום בכל גן ציבורי, בפינות הרחוב ובשערי חומת העיר העתיקה העצומה. המכורים לסמים הם הסימן המובהק ביותר שנותר מכמעט שלושה עשורים של מלחמה עקובה מדם בין הצבא הטורקי ומפלגת הפועלים של כורדיסטאן, הידועה יותר בראשי התיבות שלה – מחתרת ה-PKK.

הנרקומנים הם ברובם פליטים שהגיעו לדיארבקיר מאלפי הכפרים הכורדים שננטשו בשנות הלחימה. בעיר לא מצאו עבודה, אבל סמים זולים היו בשפע. השלטון הטורקי האשים את ה-PKK בכך שמימן את פעילותו מעסקי סמים. מנגד, ארגוני אופוזיציה כורדיים האשימו קצינים טורקים בכירים בניהול רשתות הברחת סמים. לדבריהם, לשלטונות היה אינטרס לסמם את הצעירים הכורדים. שני הצדדים כנראה לקחו חלק במסחר. מבצעי הראווה של המשטרה הטורקית בשנתיים האחרונות, בהם נתפסו אלפי קילוגרמים של הרואין ומריחואנה, לא שינו את העובדה שדיארבקיר היא מרכז עולמי לסחר בסמים. מסע הטרור של הכורדים והדיכוי הרצחני של הטורקים הסתיימו רשמית, אבל רבבות המסוממים ברחובות העיר נותרו מורשת למלחמה.

לפני שלושה חודשים, פרסם המנהיג של הכלוא של ה-PKK, עבדאללה אוג'לאן, הודעה פומבית על סיום המאבק המזוין נגד טורקיה, ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן הכריז על תהליך פיוס, ומאות אלפי כורדים גדשו את רחובות דיארבקיר והריעו לבוא השלום. הממשלה מזרימה כעת סכומים עצומים לפיתוח העיר והאזור, המחסומים הצבאיים על הכבישים המרכזיים בחבל נעלמו, וצבא כבר לא נראה ברחובות. חלק מהשוטרים עדיין נוהגים בג'יפים ממוגנים אבל רובם כבר נוסעים בניידות רגילות. עדויות ארכיטקטוניות שעדיין נותרו למצב החירום הממושך הן החומות הגבוהות, לראשן גדרות תיל, המקיפות מבני מגורים של בני מעמד הביניים, הפקידים ואנשי העסקים, שהסתגרו בבתיהם עם רדת הליל.לא אביב ערבי ולא רוטשילד: המחאה הטורקית מפוכחת ונחושה | אחרי כיבוש קוסייר, חיזבאללה לוטש עיניים לחאלב - ונערך לקרב | הרחק מעדשת המצלמה, בערי השדה בטורקיה האלימות רק מתחזקת | איך יורדים מהעץ שבכיכר טקסים | המבחן של המפגינים הטורקים | בזמן שבכיכר טקסים יש קרנבל, באנקרה המשטרה ממשיכה בדיכוי ההפגנותריח הגז עוד באוויר והמפגינים מבטיחים: "השוטרים התעייפו, אנחנו לא"

אינטרסים רבים הניעו את שני הצדדים להגיע להפסקת אש ולהתמיד בתהליך הפיוס – לא רק העייפות של מיליוני אזרחים כורדים מאלימות בלתי פוסקת והרצון לפתח את האזור המוזנח. טורקיה מהדקת יחסים עם הממשל האזורי של חבל כורדיסטאן בצפון עיראק, ובחודש הבא ייחנך צינור נפט חדש. שני מיליון חביות הנפט האיכותי שיזרמו בו מדי יום בתוך כמה שנים, אמורות לספק את כל צרכי האנרגיה של המשק הטורקי המשגשג. השותפות הטורקית בפיתוח שדות הנפט העצומים של עיראק (יחד עם משקיעים מסין) משרתת את שני הצדדים – היא מעניקה לממשל הכורדי האזורי דרגה של עצמאות מהשלטון השיעי המרכזי בבגדד, ומרגיעה גם את הקולות לעצמאות כורדית בתוך טורקיה.

מי שעלולה להפר את האידיליה הזאת היא הצלע השלישית באומה הכורדית – סוריה. בשבועות האחרונים, האזור הכורדי בצפון-מזרח סוריה, ששמר בשנתיים האחרונות על שקט יחסי, הפך לזירת התנגשויות אלימות בין מפלגת ה-PYD, הגוף הכורדי הפוליטי המרכזי בסוריה, לבין ארגוני מורדים ג'יהאדיסטיים. ה-PYD מואשם מתחילת מלחמת האזרחים בכך שהוא משתף פעולה עם משטר אסד ושאנשיו קיבלו לשליטתם עמדות שפינו הצבא הסורי לפני שנה. ה-PYD נחשב בעל ברית של ה-PKK ושל מפלגת ה-PUK העיראקית, האופוזיציה המרכזית לממשלה הכורדית בראשות מסעוד ברזאני. ברזאני תיווך בין המפלגות הכורדיות-סוריות האחרות כדי ליצור את המועצה הכורדית הלאומית כדי לקדם תהליך של אוטונומיה כורדית ולמנוע ממלחמת האזרחים לפגוע באזור הכורדי, אך בינתיים הגוף נותר חלש ונטול כוח צבאי משמעותי.

5 מתוך 5 |
החבל הכורדי בסוריה
1 מתוך 5 |
החבל הכורדי בסוריה
2 מתוך 5 |
החבל הכורדי בסוריה

בניסיון התגרות בטורקיה ובברזאני, אנשי ה-PYD הניפו את דגלי ה-PKK על מבני ציבור באזורים שבשליטתם. ההתגרות הובילה לאיום מצד ראש הממשלה ארדואן ש"לא ירשה הקמת תשתית טרור" על גבולה של טורקיה, מה שהתפרש כאיום בתקיפה. 

"טורקיה מנסה לעשות לכורדים הפרד ומשול", אמר פעיל כורדי המזדהה עם ה-PKK שביקש לא להזדהות בשמו. "הם ממשיכים במדיניות של עשרות שנים של דיכוי העם הכורדי וכעת, למרות הדיבורים על שלום, הם מוכנים להילחם בכורדים בסוריה אם הם ירימו ראש".

עיירה כורדית בגבול סוריה-טורקיה, באפרילצילום: רויטרס

כורדים רבים משוכנעים שאם הם יזדהו עם המורדים בסוריה, הם יותקפו לא רק על ידי כוחות אסד, אלא גם על ידי גורמים שיעים מלבנון ועיראק בתמיכת האיראנים. "ארדואן אמנם גיבור גדול נגד אסד, אבל הוא לא יגן עלינו מפני חיזבאללה", אומר הפעיל. מהצד השני, מתנגדי ה-PKK וה-PYD טוענים נגדם שהם כבר כרתו ברית עם אסד ואיראן. חאליל, פליט כורדי שהגיע לטורקיה לפני מספר שבועות מהעיר קמישלי שבסוריה, הקרובה למשולש הגבולות סוריה-טורקיה-עיראק, טוען ש"בעיר יש כבר שיעים מעיראק וקצינים איראנים והם נלחמים נגד הארגונים הכורדיים התומכים במורדים". בחודשים האחרונים, עשרות אלפי כורדים מצטרפים לזרם הפליטים שיוצא מסוריה, חלקם מגיעים לטורקיה, אחרים נקלטים במחנה שהוקם למענם בעיראק, שרק לפני שנים אחדות מיליונים מתושבים נמלטו.

לחששות של ארדואן מהתפשטות המתיחויות הפנים-כורדיות מהצד הסורי אל תוך טורקיה יש על מה להסתמך. המשטר השיעי בעיראק מנסה להשתלט על פרויקט הנפט, פטרונו האיראני ישמח לנקום בטורקיה על תמיכתה במורדים ובין הכורדים הטורקים יש עדיין רבים שמרגישים שדיבורי הפיוס של ארדואן הם מהשפה ולחוץ. אחמד קאדיר, סטודנט בעיירה ההררית מרדין, כ-30 קילומטר מגבול סוריה, טוען ש"האפליה נגד הכורדים בטורקיה לא מסתיימת". מרדין, שכמו ערים אחרות באזור משופעת במבנים היסטוריים עתיקים, חווה עכשיו תקופת שגשוג, עם הגעתם של אלפי תיירים ופתיחת בתי מלון חדשים, אבל קאדיר טוען ש"מי שנהנים מזה בעיקר הם הטורקים מאיסטנבול, לא הכורדים המקומיים". לדבריו, בשל אפליה לא הצליח להתקבל ללימודי רפואה ובעוד חודש הוא מתכוון לנסוע לרומניה, רק שם הצליח למצוא מקום ללמוד.

לוחמי הפ-ק-ק עוברים מטורקיה לעיראקצילום: אי–פי

כורדים רבים מביטים בחשד על תוכניות ענק של ממשלת אנקרה לפתח את האזור. פרויקט סכר איליסו, למשל, אמור לאפשר השקיית שטחים נרחבים באזור אבל מאיים גם להציף אתרים היסטוריים בעיר העתיקה חסנקייף. הממשלה מתכננת גם להקים בסיס נוסף לצבא הטורקי לשליטה בחבל. מנגד, רבים שעייפו משנות הלחימה טוענים שרוב הכורדים מתעניינים עכשיו בכלכלה ובפיתוח, לא בחלומות עצמאות. לדבריהם, בשום שלב לא תמכו מרבית הכורדים ב-PKK.

"סכר אתאטורק יביא לשגשוג אדיר באזור אורפה", אומר מנהל חברת תיירות בדיארבקיר, מחמט אריף, "חבל שזה יפגע בכמה אתרים היסטוריים, אבל רוב האנשים כאן פשוט רוצים שהאזור יתקדם ושנהנה מהשגשוג שקיים ביתר טורקיה. אנחנו לא אוהבים את ארדואן אבל לא נעמוד בדרכו, גם אם הוא יחליט לפגוע בכמה טרוריסטים כורדים סורים שמנסים להרוס לכולנו". 

תושבי דיארבקיר בהפגנה לשחרור אוג'לאן, במארסצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ