שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הפרטנרים החדשים של אולמרט: מיליארדר קזחי, סוחר נשק וחשוד בהרצת מניות

העסקים של אהוד אולמרט נחשפים: קולגות מפתיעים והכנסות של כ-20 מיליון שקל מאז פרישתו ממשרד ראש הממשלה ב-2009

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי בלאו

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, עשה בשנים האחרונות הון מעסקי ייעוץ. מהנתונים הנחשפים כאן עולה שהחברה שהקים סמוך לעזיבתו את משרד ראש הממשלה בשנת 2009, רשמה מאז הכנסות של כ–25 מיליון שקל. שיעור ניכר מהסכום התקבל עבור מה שמוגדר כ”ייעוץ”. מקורו של חלק נכבד מהסכום הזה אינו ידוע, אך הוא כולל גם כספים שהתקבלו במשך השנים ממשרד ראש הממשלה עבור הוצאות לשכתו, ממוצע של חצי מיליון שקל לשנה.

תחקיר “הארץ” חושף גם שבמסגרת הקריירה העסקית שלו, אולמרט הוא פרטנר של עדי שלג, ברוקר הנחשד לאחרונה בהרצת מניות ביחד עם נוחי דנקנר, וכן שותף של גבריאל גונן־לוי, איש עסקים וסוחר נשק הפועל בעיקר באפריקה.

באפריל השנה פירסם “הארץ” כי במפגש סגור שנערך בלונדון עם אנשי עסקים ישראלים הודיע אולמרט שהוא מתכוון להתמודד בבחירות הבאות לכנסת כמועמד לראשות הממשלה. כוונותיו של אולמרט, יהיו אשר יהיו, תלויות בין השאר בתוצאות משפט הולילנד המתנהל בימים אלו ובתוצאות הערעור שהגישה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון על זיכויו בפרשות ראשונטורס וטלנסקי ועל גזר־דינו בפרשת מרכז ההשקעות, שבה הורשע בהפרת אמונים ונידון למאסר על תנאי. תוכניותיו לעתיד של ראש הממשלה לשעבר והתבטאויותיו בחודשים האחרונים בנושאים מדיניים ופוליטיים מדגישות את העניין הציבורי ב”הרמת מסך” בנוגע לקשריו ועסקיו מאז פרש מתפקידו.

אהוד אולמרט

את מרבית עסקיו מנהל אולמרט, שמשרדיו נמצאים בבית הפלטיניום בתל אביב, באמצעות חברת אהוד אולמרט שירותי ייעוץ בע”מ שנרשמה על ידי עורך־דינו אלי זהר ב–7 באפריל 2009. החברה נרשמה, אגב, כשבוע לאחר שסיים את תפקידו כראש ממשלה ועוד בטרם שינה את כתובת מגוריו מזו של מעון ראש הממשלה, ברחוב בלפור 3 בירושלים. ראש הממשלה לשעבר הוא בעל המניות היחיד בה. אולמרט נשאל על ידי “הארץ” מה הוא עושה עבור לקוחותיו, אך לא השיב לשאלה.

משיחות עם גורמים שונים עולה כי יתרונו היחסי של ראש הממשלה לשעבר הוא מסכת קשריו הענפה וניסיונו רב השנים כראש ממשלה וכשר במשרדים שונים. בנוסף מרוויח אולמרט מהרצאות שהוא מעביר בפני גופים שונים. אולמרט לא המציא את הגלגל: אביגדור ליברמן ואהוד ברק, למשל, הכניסו גם הם מיליוני שקלים מעסקי הייעוץ בתקופות שונות.

לבנת ותשובה

לקוחותיו של אולמרט מגיעים מתחומים שונים. בינואר 2010 מונה אולמרט ליו”ר קבוצת אברהם לבנת שבבעלות משפחת לבנת, שותפתו של דנקנר לשליטה בקבוצת אי.די.בי. הקבוצה פעילה בעיקר בתחומי התשתיות באמצעות חברת תעבורה, ופועלת באמצעות חברות בנות בעבודות עפר ותשתית, יבוא וסחר בכלי רכב ובנדל”ן. תחקיר “הארץ” מגלה שאת שכרו כיו”ר בקבוצה מקבל אולמרט דרך גוף שלישי, חברה בשם אלמגור ושות’ חברה לשירותי ניהול והשקעות ‏(1999‏) בע”מ, שהיא בעצם תחנת מעבר לכספים ‏(ראו למטה‏).

על פי הנתונים שבידי “הארץ”, בשנים האחרונות קיבלה חברת הייעוץ של אולמרט סכום כולל של יותר משלושה מיליון שקל מחברת אלמגור. את מינויו של אולמרט לתפקיד יו”ר הקבוצה יזם אבי המשפחה, אברהם ‏(בונדי‏) לבנת, שמסר בעת המינוי: “הקשר בין אהוד אולמרט למשפחתי החל עוד לפני קום המדינה, עת שימשתי כמדריך בשורות האצ”ל והוצבתי בשוני ליד בנימינה ובהיותי פליט שואה, ללא משפחה גרעינית בארץ, הוזמנתי לא מעט פעמים לסעודות שבת בבית משפחת אביו של אהוד אולמרט בנחלת ז’בוטינסקי. את הקשר שנוצר ביני לבין משפחת אולמרט לא ניתן לשכוח. למשפחתי ולי ביטחון רב ביכולותיו של אהוד אולמרט להוביל את עסקי המשפחה לפיתוח עסקי נוסף, בעיקר בחו”ל”. במסגרת תפקידו, נמסר בהודעת המינוי, ילווה אולמרט את משפחת לבנת במרבית עסקיה בישראל, להוציא נושאים הקשורים לשותפותה בקבוצת אי.די.בי.

מקור הכנסה אחר של אולמרט היה קבוצת אמבלייז, שממנה קיבלה חברת שירותי הייעוץ של אולמרט בשנת 2010 מאות אלפי שקלים. אמבלייז, הכוללת כמה חברות היי־טק, נסחרת בבורסת לונדון. יו”ר אמבלייז, נפתלי שני, לא השיב לשאלה על אופי השירות שניתן לחברה על ידי אולמרט. מהחברה עצמה נמסר באמצעות דוברה שהיא ביקשה שלא להגיב בעניין.

בין הלקוחות הנוספים של חברת הייעוץ של אולמרט נמצאת גם חברת אבנר חיפושי נפט, העוסקת בחיפושי נפט וגז, ומחזיקה 23% משדות הגז ים תטיס ולוויתן וכ–16% משדה הגז תמר. אבנר חיפושי נפט, שהעבירה לחברה של אולמרט סכום קטן יחסית של עשרות אלפי שקלים, נמצאת בשליטת יצחק תשובה. תשובה הוזכר בעבר פעמים רבות כידידו של אולמרט, ושמו אף הוזכר בכתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה לשעבר בעניין מעטפות הכסף ממוריס טלנסקי, שממנו זוכה.

הפרטנרים של אהוד אולמרט. לחצו להגדלה

על פי כתב האישום, בהיותו שר התמ”ת ושר האוצר ניצל אהוד אולמרט את השפעתו לטובת טלנסקי באמצעות תשובה, איל ההון והמלונאות. לפי האישום, טלנסקי, שהיה ער להיקף פעילותו של תשובה, ביקש מאולמרט בשלהי 2005 לפנות לתשובה במטרה לקדם את עסקיו. בכתב האישום נטען כי אולמרט דאג ליצירת קשר בין טלנסקי לתשובה, ובעקבות פנייה זו הוזמנו לפגישה עם תשובה טלנסקי ואיש השיווק של חברת קולטק, שבה שותף טלנסקי ואשר עסקה בייצור ובשיווק מקררי מיני־בר מהסוג הנפוץ במלונות. איש השיווק הגיע מניו יורק במיוחד לפגישה עם תשובה בישראל. לאחר מכן, נפגשו טלנסקי ואנשי קולטק כמה פעמים נוספות גם עם נציגי תשובה בניו יורק, כדי לבחון אפשרות שלפיה מלונותיו של תשובה ירכשו את מוצריה.

בפרקליטות ציינו כי בפנייתו לתשובה בבקשה לקדם את עסקיו של טלנסקי, חשף עצמו אולמרט למחויבות כלפי תשובה בתפקידיו כשר התמ”ת וכשר האוצר. בהכרעת הדין כתבו שופטיו של אולמרט כי “הנאשם אישר כאמור כי יצר קשר בין טלנסקי לתשובה וחזר על גרסתו האמורה כי מדובר בפנייה שגרתית לטובת מוצר שפותח בישראל, וכי פנייתו לתשובה לא יצרה מחויבות כלשהי. פנייתו של הנאשם ליצחק תשובה היא זו שאיפשרה את פגישת טלנסקי ואנשי קולטק עם מלונאי גדול וגישה למלון צמרת בניו יורק, וכמובן ביססה את תדמית טלנסקי בתפקיד חשוב של “פותח דלתות”. עם זאת, השופטים קבעו כי “במבט רחב על הסיטואציה כולה, נראות הפעולות הללו שעשה הנאשם עבור טלנסקי כמינוריות יחסית, ועל כן המסקנה היא שלא הוכח קיומו של היסוד העובדתי, בדרגה המאפשרת הרשעה בעבירה של הפרת אמונים”.

בינואר השנה, אגב, נשא אולמרט הרצאה ובה תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין השאר בהקשר לתמלוגי הגז: “ראש הממשלה אמר שיש מקור שיכסה את הגירעון - תמלוגי הגז. אבל כרגע המקסימום שנוכל לקבל מהתמלוגים זה 600 מיליון שקל. ראש הממשלה יודע שזה אמור לכסות גירעון של 19 מיליארד?”

רונן צור, דוברו של תשובה, מסר בתגובה כי “מר שלום תורג’מן ‏(יועצו המדיני של אולמרט לשעבר, השותף עמו בחברה אחרת‏) ביצע עבורנו ניתוח של ההשלכות הגיאופוליטיות והמדיניות של תגליות הגז ובשל כך זכה לשכר. לא היה למר אולמרט קשר לעניין זה”.

עסקי ההיי־טק

“אהוד אולמרט שירותי ייעוץ” איננה החברה היחידה בבעלות ראש הממשלה לשעבר או שהוא קשור אליה: בפברואר השנה דווח כי אולמרט קיבל מניות בחברת Buzzilla ‏(באזילה‏), העוסקת במחקר וניטור במדיה חברתית בישראל. על פי אתר החברה אולמרט יכהן בוועדה המייעצת שלה ויסייע לה בפיתוח עסקי וקשרי משקיעים. פעילות זו אינה היחידה של אולמרט בתחום ההיי־טק: באפריל אמר אולמרט, בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי, כי יכהן כיו”ר של קרן הון סיכון חדשה בשם ג’נסיס אנג’לס, שתתמקד בקידום חברות הזנק ‏(סטארט־אפים‏) בשלבים הראשונים שלהן. “היתרון היחסי של ישראל בהיי־טק אינו קבוע או נצחי”, אמר אולמרט לסוכנות הידיעות, “הוא עלול להשתנות אם לא יהיו מספיק השקעות בתחומי מחקר ופיתוח”.

בקרן ג’נסיס אנג’לס חבר אולמרט לאיש עסקים מקזחסטן בשם קנגס רקישב, שהונו נאמד ביותר משני מיליארד דולר והוא בעל אחזקות בחברות תשתיות, פטרוכימים, טכנולוגיה ובניית ספינות, וכן ליזם ההיי־טק משה חוגג, מנכ”ל שירות מובלי לשיתוף תמונות ברשת. כן פורסם, כי היועץ הראשי לחברה יהיה יובל רבין, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין - שמצטייר כדמות מרכזית בעסקיו של אולמרט.

בראיון ל”כלכליסט” סיפר רקישב: “בשנה שעברה הכרתי את יובל רבין כשהשקעתי בחברת ביונד ורבל ‏(Beyond Verbal‏), שהוא יו”ר הדירקטוריון שלה. אני אחד המשקיעים הגדולים בחברה הזאת - 2 מיליון דולר. רבין הפגיש ביני לבין אולמרט, ושנינו גילינו עניין בתחום כבר בפגישה הראשונה”.

אלא שמה שלא נאמר בראיונות השונים ונחשף כאן לראשונה הוא כי מי שינהל את הקרן הוא עדי שלג, שנעצר בדצמבר האחרון ביחד עם נוחי דנקנר בחשד להרצת מניות. הרשות לניירות ערך חושדת כי דנקנר, ביחד עם שלג ואיתי שטרום, ביצעו הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה. שלג חשוד בביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד וחשד לפי עבירות איסור הלבנת הון. תיק החקירה בפרשה טרם הועבר לפרקליטות, ומרשות ניירות ערך נמסר השבוע שהחקירה בעניין נמשכת.

המידע על מינויו של שלג כמנכ”ל הופיע בשבוע שעבר בדיווח לבורסה האמריקאית של חברה אחרת, Infinity Augmented Reality Inc, המפתחת פלטפורמה לפתרון החיבור בין משקפיים דיגיטליים, סמארטפונים וטאבלטים, שגם בה מונו שלג ורבין לשמש כדירקטורים. שלג: “אני לא מעוניין לענות לאף אחת מהשאלות שקשורה לאולמרט, ליובל, לקרן ואלי... אנחנו מודיעים אך ורק על פיתוחים טכנולוגיים שאנחנו מעוניינים לשתף את הציבור בהם. מעבר לכך אנחנו קרן השקעות פרטית”.

שותף אחר של אולמרט הוא איש העסקים וסוחר הנשק גבריאל גונן־לוי ‏(המוזכר לעתים כגבי גונן או כגבי לוי‏). השותפות הזאת מתקיימת דרך חברה בשם אי.או.סי אפריקה אינטרנשיונל בע”מ שהקים אולמרט בספטמבר אשתקד ושותפים בה גם שניים מהמקורבים לו ביותר מתקופתו כראש ממשלה: שלום תורג’מן, שהיה יועצו המדיני, ויעקב גלנטי, שהיה יועץ התקשורת שלו. אי.או.סי מחזיקה ב–50 אחוז ממניות חברה אחרת, אל תים השקעות בע”מ. שותפתה באל־תים היא חברת גונן־לוי אחזקות בע”מ, שבבעלות גונן.

בעבר היה שותף גונן בחברת אונידה ‏(שפעלה בין השאר בניגריה לקידום חברות ישראליות העוסקות בייצוא והשבחה של מוצרים ביטחוניים‏) ביחד עם דן חלוץ, עופר דקל ויובל רבין.

רבין לא השיב לפנייה אליו ואת תגובתו של גונן לא ניתן היה להשיג.

מלשכתו של אולמרט נמסר: “מר אולמרט איננו איש ציבור כיום וככל אזרח ממלא את חובות הדיווח שלו לרשויות המס ולגופים הרשמיים במדינת ישראל כחוק. ככל הידוע לנו עיתון “הארץ” אינו נמנה עם רשויות אלה. נאמר רק כי חלק מן הנתונים המופיעים בשאלות הם מופרכים עד כדי גיחוך. תגובה זו איננה משחררת את העיתון מן החובה לפרסם אמת וככל שיפורסמו דברי כזב שיש בהם כדי לפגוע - לא תעמוד לכם הגנת תום לב”.

---------------------------------------------------------------------------

מסלול- השכר מקבוצת לבנת

מדוע מקבל אהוד אולמרט את שכרו כיו”ר הקבוצה דרך חברה שבעלי המניות שלה הם
שותפים ושותפים לשעבר במשרד רואי החשבון דלויט, ברייטמן, אלמגור, זוהר?

אלמגור ושות’ חברה לשירותי ניהול והשקעות ‏(1999‏) בע”מ היא חברה שהוקמה בשנה המוזכרת בשמה, וכבעלי המניות שלה רשומים שלושה רואי חשבון מוכרים, כולם שותפים ושותפים לשעבר בפירמת רואי החשבון “דלויט, ברייטמן, אלמגור, זוהר”: מיכאל ארד, יהלי שפי ומנשה ארנון. החברה משמשת כ–20 חברות - חלקן ציבוריות - לתשלום שכר בצורה עקיפה לבעלי תפקידים בכירים בהן.

מנהל החברה, גבי בוטראשווילי, אומר כי חברות בוחרות לשלם שכר דרך אלמגור על מנת שבחברה המשלמת לא יופיעו נתוני שכר פרטניים. “הם לא רוצים שהמערכת תהיה פנימית... שהשכר יסתובב, שכל אחד יידע כמה כל אחד מקבל”, הוא מסביר.

כיצד זה עובד בפועל? חברת אלמגור מקבלת מהלקוחות שלה תשלום, שהוא בעצם השכר הכולל של כמה אנשים, ומחלקת אותו על פי הנחיית הלקוח. מדובר, למען הסר ספק, בפרקטיקה חוקית לחלוטין. לדברי בוטראשווילי, מי שמנחה אותו כמה לשלם הוא “ראש הפירמידה”, כך שבחברה המשלמת מעט מאוד אנשים יודעים כמה בעצם מרוויחים בעלי תפקידים שונים. בוטראשווילי ביקש שלא להתייחס ללקוחות ספציפיים אך אמר שככל שהדברים נוגעים לאולמרט, הכספים שהועברו אליו הגיעו מחברות פרטיות של משפחת לבנת. ראוי לציין גם שבוטראשווילי לא אישר את הסכומים שהוצגו בפניו.

פירמת דלויט, ברייטמן, אלמגור, זוהר ‏(שבוטראשווילי יושב בחדר שהוא שוכר מהם‏) מספקת שירותי ראיית חשבון לקבוצת תעבורה של משפחת לבנת. על פי חוק, מחויבים רואי חשבון ביחסי אי תלות מול הגוף המבוקר. לפיכך, אסור לפירמת רואי החשבון לספק לחברה שהיא מבקרת שירותים ניהוליים כלשהם.

רואה חשבון בכיר הסביר ל”הארץ” כי העובדה ששלושה שותפים בכירים ושותפים לשעבר בפירמה הם בעלי מניות בחברה המספקת שירותים לחברה המבוקרת על ידי הפירמה, עלולה להוות הפרה של חבות הפירמה ביחסי אי תלות או בנראות של אי תלות - כל עוד יש לאותם שותפים חלק בהכנסות הפירמה.

בוטראשווילי אמר כי “זו חברה עצמאית של שותפי אלמגור לשעבר ‏(משרד רו"ח אלמגור מוזג עם ברייטמן ב–99‏'). הם לא קשורים. מ–2006, אחרי שיצאו תקנות של רשות ני"ע שאסור לך להיות מבקר וגם לתת שירותי שכר, נהייתי עצמאי”.

אז למה הם בעלי מניות שם?

“סתם, זה היסטוריה. אין להם שום קשר לזה”.

יגאל ברייטמן, העומד בראש דלויט, ברייטמן, אלמגור, זוהר, אמר: “אני לא מכיר חברה כזו, בבעלותנו אין חברה כזו, אנחנו לא קשורים לחברה כזו ואני מציע לך לדבר עם בעלי המניות של החברה ומנהליה”.

הפנייה לבעלי המניות הניבה את התגובות הבאות:

ארד: “אין לי מה לדבר על זה”.

אין לך מושג מה קורה בחברה שאתה הבעלים שלה?

“אני לא יודע ואני לא מוכן לענות לך”.

שפי: “אני לא הייתי מנהל של החברה. אני לא זוכר מה היא אי פעם עשתה ואני לא במשרד כבר יותר משמונה שנים ולא מכיר את הדברים שאתה מדבר עליהם. להערכתי זו טעות שאני עוד רשום שם, הזנחה של מישהו שלא החליף או רשם דברים”.

מנשה: “למעשה החברה לא כל כך מופעלת על ידי שלושתנו, אלא על ידי גבי, שהוא בכלל עצמאי בשטח”.

אין כאן בעיה של היעדר אי תלות?

“החברה היא לא של ברייטמן אלמגור... אנחנו לא תיקנו את המצב ברשם החברות. בעלי המניות והמנהלים הם אנחנו. בפועל החברה מתופעלת על ידי אדם נוסף שייפינו את כוחו להשתמש בשם החברה ולעשות את הפעולות”.

בתגובה רשמית של הפירמה נמסר: “איננו בעלים, איננו מנהלים ואיננו מתפעלים של חברה זו ולכן איננו מכירים כלל את פעילותה. לאור זאת, הכתובת למידע בנושא נמצאת רק אצל בעלי המניות והמנהלים של חברה זו, נשוא פנייתכם”. בתשובה לשאלה בעניין יחסי האי־תלות נמסר כי “הפירמה אינה מגיבה בתקשורת לנושאים הקשורים אליה ו/או ללקוחותיה”.

קבוצת לבנת סירבה להתייחס לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ