בניגוד לטענות בימין: מסמך רשמי מראה כי 2.6 מיליון פלסטינים מתגוררים בגדה - מדיני ביטחוני - הארץ

בניגוד לטענות בימין: מסמך רשמי מראה כי 2.6 מיליון פלסטינים מתגוררים בגדה

בשנים האחרונות ניטש מאבק עז יצרים על מספר הפלסטינים בשטחים. בימין אומרים כי בגדה חיים מיליון וחצי פלסטינים, אך הנתונים מספרים סיפור אחר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון

במאי 2012 חיו בגדה המערבית 2,657,029 פלסטינים – כך מתברר ממסמך של המינהל האזרחי שהגיע לידי "הארץ". בנוסף, המסמך מצביע על עלייה של 29% במספר הפלסטינים מאז שנת 2000. אבל בשנים האחרונות ניטש מאבק עז יצרים על מספר הפלסטינים הגרים בשטחים, וקבוצת חוקרים בשם "הצוות האמריקאי-ישראלי לדמוגרפיה", מנסה זה שמונה שנים להוכיח שהפלסטינים הצליחו בתחכום רב להוסיף למספרם עוד כמיליון איש. אף שאין לטענות הקבוצה סימוכין בקרב מומחי הדמוגרפיה בארץ ובעולם, היא זוכה לעדנה רבה בין דוברים ופוליטיקאים בימין.

לטענת הצוות האמריקאי-ישראלי, בגדה חיים מיליון וחצי פלסטינים. טיעון נוסף ולא פחות חשוב של הצוות הוא שהזמן והדמוגרפיה פועלים לטובת ישראל ולא לטובת הפלסטינים. את הנתון אימצו חלקים בימין – מיו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, דרך ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) ועד משה ארנס. מסקנתם היא שאם יש רק מיליון וחצי פלסטינים, והשד דמוגרפי אינו קיים, אין צורך להיכנס למו"מ על הקמת מדינה פלסטינית; הגיע הזמן לדבר על אופן סיפוח השטחים והתושבים.

ח"כ חוטובלי מאמינה שבטווח ארוך, ישראל יכולה לאזרח את כל הפלסטינים בגדה ולשמור על זהותה היהודית. "יש מיליון וחצי פלסטינים ביהודה ושומרון ו-400 אלף מתנחלים, ואף אחד לא הולך לשום מקום", אמר לאחרונה בנט בריאיון לוושינגטון פוסט. כשבודקים מהיכן נלקח המספר מיליון וחצי, מגיעים תמיד לאותו המקום – הצוות האמריקאי-ישראלי לדמוגרפיה. "מה שהקבוצה הזאת עושה גובל בפשע, זו הונאת מקרו", אומר הגיאוגרף, הפרופ' ארנון סופר, גדול המבקרים של פעילות הקבוצה.

אחד מראשי צוות הוא יורם אטינגר, איש ימין ודיפלומט לשעבר. בצוות המדעי שאחראי לנתונים חברים בנט צימרמן, אנליסט של בנק השקעות, ולצדו מייקל זייד, ד"ר לפיזיקה, וההיסטוריונית רוברטה זייד. המסמך שלהם פורסם זמן קצר לפני ההתנתקות ב-2005 ונתפס אז כניסיון לבלום את ההתנתקות באמצעות ערעור על הנתונים הדמוגרפיים. זאת, באמצעות ערעור על שני מפקדי האוכלוסין של הרשות הפלסטינית ב-1997 וב-2007, המפקדים היחידים בשטחים מאז 1967. הם נעשו בפיקוח ממשלת נורבגיה.

פלסטיניות במחסום קלנדיה ב-2009צילום: אמיל סלמן

על בסיס המפקדים האלו מעריכים הפלסטינים, ובעקבותיהם צה"ל, האו"ם, השב"כ, כל מדינות העולם ורוב הדמוגרפים בארץ, את מספר הפלסטינים בגדה ב-2.7-2.6 מיליון איש.

לטענת הצוות האמריקאי-ישראלי, המפקדים מעוותים מכמה סיבות: מפני שבחישובים מונים הפלסטינים את 300 אלף תושבי מזרח ירושלים כפלסטינים, בעוד ישראל מונה אותם כערביי ישראל; עוד טוענים חברי הצוות, שהפלסטינים מכלילים תושבים שעזבו את הגדה לפני שנים רבות; ושלישית, הם מציגים גידול אוכלוסין בלתי מוסבר, יותר מדי לידות ופחות מדי מיתות.

"אלה לא בהכרח שקרים", אומר אטינגר, "אבל הפלסטינים סופרים אחרת. הבעיה היא לא אתם, הבעיה היא עם אלו שמקבלים את הנתונים שלהם בלי לבדוק. למשל, בעניין הלידות יש שם עבודה מאוד לא מדויקת, בלשון המעטה". אנשי הצוות מצביעים על ירידה דרמטית בפריון בחברה הערבית בכל המזרח התיכון. לדברי אטינגר, הפריון של אשה יהודיה בישראל גבוה היום משל נשים במדינות שכנות.

הפרופ' סופר ידוע זה שנים ארוכות כנביא זעם דמוגרפי. פגישתו עם ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון בשנת 2004, נחשבת אבן דרך בהחלטת אריאל שרון לצאת מרצועת עזה. בעיניו, הצוות הישראל-אמריקאי הוא חבורה של שרלטנים שעושם מעשי רמייה מסוכנים, מסיבות פוליטיות. כבר ב-2007 פרסם סופר, עם יניב גמבש, מסמך ארוך, בשם "תעתועי פער המיליון", שמתייחס לטענות הצוות. המסמך, שגולש לעתים ללשון לא-אקדמית, קובע שכל 21 ההנחות במסמך של הצוות הישראלי-אמריקאי פגומות מדעית. 

"קח, למשל, את נושא התמותה", אומר סופר. "היהודים שייכים לעם נורמלי שיש לו הרבה זקנים, באוכלוסייה הערבית אין הרבה מבוגרים ולא מתים שם הרבה. בתוך ישראל, על כל 1,000 איש יש כשישה מתים בשנה, אצל הערבים - 2.5".

סופר מסכים שיש ירידה בילודה, אבל מכיוון ששיעור הדור הצעיר בשטחים גדול מאוד ביחס לשאר האוכלוסייה, נוצר "מומנטום דמוגרפי", שלפיו מספר הלידות של פלסטיניות אמנם יורד, אף בגלל שיעור הצעירים הגבוה מספר האמהות יהיה גדול בשנים הקרובות.

"חברי הצוות גם מספרים שבכל שנה עוזבים בין 60 ל-80 אלף איש את הארץ. אז אם תהיה לנו סבלנות, עוד כמה שנים הערבי האחרון יכבה את האור. תאמין לי, הייתי בכל המעברים, אין דבר כזה. זה בלבול מוח. הם גם טוענים שצריך להוריד מהספירה 400 אלף פלסטינים שגרים בחו"ל, אבל מה מספר הצברים שיושבים בניו-יורק?".

מסמך המינהל האזרחי

הוויכוח מתנקז בסופו של דבר לשאלה מספרית פשוטה – האם יש רוב יהודי בין הירדן לים? לדברי אטינגר, הרוב היהודי קיים ומוצק. לדבריו, שיעור היהודים בקרב התושבים בין הים לירדן הוא 66%. חשוב מכך, בשל השינוי בשיעורי הפריון, הרוב יציב. "אין פצצת זמן ערבית, יש רוח גבית יהודית", הוא אומר.

הנתונים של סופר, המקובלים על כל מי שעוסק בדבר, מספרים סיפור אחר: בישראל חיים 6.2 מיליון יהודים ואחרים; בעזה חיים 1.7 מיליון פלסטינים; בגדה חיים כ-2.5 מיליון פלסטינים. בישראל חיים עוד 1.6 מיליון פלסטינים, לא כולל דרוזים. כך שיוצא שיש 5.8 מיליון ערבים ו-6.2 מיליון יהודים. "תוסיף לזה 60 אלף מסתננים, 120 אלף תיירים כביכול שנשארו בישראל, 300 אלף פלסטינים שנכנסו מאז 67' וחיים בישראל, עובדים זרים, ויוצא שנכון להיום אנחנו 49% בין הירדן לים". "אם זה היה ויכוח אקדמי, לא היה שווה לי להתעסק אתם", אומר סופר, "אבל פתאום בוגי (משה יעלון, שר הביטחון) אומר לי שאין לנו בעיה דמוגרפית".  

"הדיון על עתיד השטחים חשוב מספיק כדי שנקיים אותו על בסיס עובדות ונתונים אמיתיים", אומר ד"ר אסף שרון, מנהלה האקדמי של מולד, מכון מחקר שמאל. "ה'עובדות' עליהן מבוססת האסטרטגיה של הימין האידיאולוגי משוללות יסוד. אנשי הימין שוכחים ששקר שחוזרים עליו ללא הרף לא הופך לאמת. סיפוח השטחים פירושו מדינה דו-לאומית. אפשר לתמוך בזה ואפשר להתנגד לזה, אבל אי אפשר להכחיש את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ