שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מו"מ - איך עושים את זה?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה גזית

דומה כי לא צריך להיות פסימיסט מושבע כדי להצטרף לרבים – ישראלים ופלסטינים – אשר אינם תולים תקוות בניסיונות לחדש את התהליך המדיני. יש לא מעטים בישראל שטוענים כי עברנו את נקודת האל־חזור, כי נוצרה במשך השנים מציאות חדשה ואנו צועדים לעבר המדינה הדו־לאומית. מחד גיסא, אין אפשרות לבטל או לשנות את העובדות שנקבעו ועדיין נקבעות בשטח ואינן מאפשרות פתרון של חלוקת השטח לשתי מדינות; ומאידך גיסא – הפער בעמדות האידיאולוגיות של שני הצדדים איננו ניתן לגישור.

סקרי דעת הקהל - הן הישראלית והן הפלסטינית - מצביעים על כך שקיים בשני הצדדים, כל הזמן, רוב שתומך בפתרון של שתי מדינות. ואף על פי כן, אנו מציינים בימים אלה עשרים שנה להסכם אוסלו, עשרים שנה של ניסיונות חוזרים ונשנים להגיע להסכם, שכולם העלו חרס.

כיצד מסבירים את הפער בין דעת הקהל לבין כישלון הניסיונות להתקדם לעבר הסכם? האומנם מצויה התשובה רק בפער שבין העמדות המדיניות של הצדדים ואולי יש משהו פסול בדרך שבה מתנהל המו"מ?

אינני בטוח כי ניתן להגיע היום להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים, אולם ברור לי כי שיטת המגעים הקיימת איננה מאפשרת זאת. תהליך מדיני המתנהל במקביל גם בתקשורת איננו יכול להבשיל.

הצעתי להלן מבוססת על ניסיוני האישי בשנים 85' ו–86' ועל הניסיון המוצלח של השיחות שנוהלו באוסלו במהלך 1993.

תנאי ראשון: חשאיות מוחלטת. תנאי שני: מנהלי השיחות הם אנשים פרטיים, אנשים שהשלטון יכול להתכחש להם. התנאי השלישי: תיאום הדוק בין אנשי הצוות לראש הממשלה.

כדאי להזכיר, במקביל למו"מ החשאי שהתנהל בבירה הנורווגית, התנהלו שיחות גם בוושינגטון - שבהן השתתפו משלחות רשמיות של ישראל והפלסטינים. שיחות אלה כוסו על ידי התקשורת מדי יום ובעצם קיומן שימשו מסך עשן למו"מ שהתנהל באוסלו.

השיחות חייבות אם כן להתנהל בחשאיות מוחלטת. הן תובאנה לידיעת הציבור רק לאחר השלמתן – עם פרסומה של טיוטת ההסכם אליו הגיעו הצוותים או לאחר שיגיעו למבוי סתום. פרסום ההסכם חייב להיעשות במקביל בירושלים וברמאללה, ורק לאחר מכן ניתן יהיה לצרף צד שלישי או גורמים ערביים אחרים.

זה הצליח באוסלו, אין סיבה שזה לא יצליח בשנית.

האלוף בדימוס גזית היה ראש אמ”ן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ