בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"אם לא נעלה את גיל הפרישה - הציבור יספוג קיצוץ נוסף בפנסיה"

רג'ואן גרייב, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, אומר כי הקיצוץ הצפוי בקצבאות הפנסיה נועד למנוע מצב שבו צעירים מממנים את הפורשים; לדבריו, יש לתמרץ חיסכון באמצעות מתן הטבות מס

193תגובות

"כדי להתמודד עם העלייה בתוחלת החיים כך שלציבור תהיה קצבת פנסיה ראויה בעתיד, חייבים לעשות מהלך של העלאת גיל הפרישה. אם לא נעלה את גיל הפרישה, קצבת הפנסיה תקטן ככל שתוחלת החיים תעלה. לכן, כל הגורמים הרלוונטיים והנוגעים בדבר צריכים לקבל החלטה אמיצה בעניין זה" - כך אמר אתמול רג'ואן גרייב, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר.

שלשום חשף אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון את תוכניתו לשנות את תחזיות התשואה בקרנות הפנסיה, באופן שיוביל לקיצוץ של כ-10% בקצבאות הפנסיה של עובדים שיפרשו לגמלאות בשנים הקרובות. גרייב למעשה מבהיר כי בכך לא הסתיימו החבטות הצפויות לנחות על קצבאות הפנסיה של הציבור. יתרה מכך, הוא מבהיר כי בכל הנוגע לפנסיה - אין ודאות מלאה, וגם מדינות חזקות באירופה לא הצליחו לעמוד בהתחייבותן לממן פנסיה תקציבית.

כתבות נוספות ב-TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

הטכנולוגיה שתשגר אתכם מלוס אנג'לס לניו יורק בחצי שעה

עופר וקנין

לדברי גרייב, "זה לא סוד שלהתארכות תוחלת החיים יש השלכות ישירות על רמת החיסכון הפנסיוני של אזרחי ישראל. היה מהלך להעלות את גיל הפרישה של נשים, אולם בסופו של דבר הכנסת לא אישרה אותו. העמדה של משרד האוצר היא שלא יהיה מנוס מלהעלות את גיל הפרישה.

"גיל הפרישה נקבע לגיל 60 בתקופת ביסמארק, לפני יותר מ–150 שנה, כשתוחלת החיים היתה 40 שנה. מאז תוחלת החיים כמעט הכפילה את עצמה, אבל אנחנו עדיין חיים בעולם שבו גיל הפרישה הוא כ–60 שנה. כמובן שלא יהיה מנוס מלעשות התאמות של העלאת גיל הפרישה, כדי שבסופו של דבר מערכת הפנסיה תוכל לספק קצבה הולמת וראויה לכל אזרח בישראל", אמר גרייב.

התוכנית שחשף אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר נועדה לטפל בעיוות הקיים בקרן הפנסיה בנוגעת לתחזית התשואה. נכון להיום, קרנות הפנסיה ממשיכות לחשב את קצבת הפנסיה של הפורשים לפי ההנחה הישנה, שהקרנות יצליחו לספק למשקיעים תשואה ממוצעת של כ–4% בשנה. בשנים האחרונות, בגלל סביבת הריבית הנמוכה בישראל ובעולם, באוצר סבורים כי קרנות הפנסיה יכולות להתבסס על תשואה של כ–2.5% בלבד.

כתוצאה מהירידה בתחזית האוצר לגבי הרווחים שקרנות הפנסיה יצליחו לייצר בכספי הפורשים, המשרד מתכוון להנחות את הקרנות לשנות את אופן חישוב קצבת הפנסיה של הפורשים. הנחיה זו צפויה להיכנס לתוקף בתחילת 2014 - וכל עוד סביבת הריבית תישאר נמוכה כפי שהיא כיום, הפורשים לפנסיה צפויים לספוג קיצוץ של כ–10% בקצבאותיהם.

לדברי גרייב, "התיקון שאנחנו יוזמים נועד לתקן עיוות שקיים בקרנות הפנסיה החדשות. העיוות גורם לכך שקרנות הפנסיה מבצעות חישוב לא נכון, ומאפשרות לפורשים לקבל קצבה גבוהה מהסכום שאותו חסכו. את הקצבאות המוגדלות מממנים שאר החוסכים בקרנות. למעשה, החוסכים הצעירים מממנים את הפורשים העתידיים. המטרה היא שהמודל יהיה שקוף, וכל חוסך יקבל קצבת פנסיה לפי גודל החיסכון שצבר. המהלך שלנו ימנע את הסבסוד הצולב".

תיקון העיוות הזה מביא לקיצוץ של 10% בקצבאות. נראה כי בתחום הפנסיה, החוסכים סובלים מאי־ודאות מוחלט. חוסך צעיר לא יכול לדעת מתי יפרוש, מה הסכום שיצבור עד הפרישה ומה תהיה קצבת הפנסיה שלו, בעולם שבו התשואות משתנות ותוחלת החיים עולה בהתמדה. כיצד המדינה יכולה להגביר את הביטחון לציבור החוסכים?

גרייב: "מי שיגיד לך שהוא מבטיח לך קצבה קבועה בוודאות מלאה - בין אם זו מדינה ובין אם זה גוף פנסיוני כזה או אחר - כנראה שהוא לא יעמוד בהתחייבויות שלו. ברמת המדינות, יש הרבה מדינות מתקדמות באירופה שלא עשו את המעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת שאותו ביצענו ב–1995, ועכשיו הן מכריזות על אי־עמידה בהתחייבויות וחותכות את קצבאות הפנסיה של האזרחים.

"אף מדינה ואף מעסיק בעולם לא יכולים להבטיח קצבה קבועה, אלא אם כן הם ירתקו הון מספיק גדול כדי לעמוד בהתחייבות הפנסיונית. אבל אין חיה כזו בעולם. המחיר של התחייבות כזו הוא כבד מאוד. מי שיבטיח לך ודאות מלאה בפנסיה - קח את דבריו בעירבון מוגבל. אנשים צריכים לדעת שאין ודאות בנושא הזה. ככל שתוחלת החיים תעלה, יצטרכו לעשות עדכון בקצבאות - כי הקצבאות נגזרות מתוחלת החיים ומהצפי לרווחים בקרן הפנסיה".

מה הפתרון?

"המדינה צריכה לתמרץ אנשים לחסוך כמה שיותר, על ידי מתן הטבות במס. דרושה הפנמה ותודעה גבוהה לביצוע הפרשות לחיסכון פנסיוני בשיעור גבוה ככל הניתן. חשוב להקפיד לא למשוך את כספי הפיצויים, וכן יש לדחות את גיל הפרישה. כל האלמנטים האלה אמורים לשפר את מצבו של החוסך בהגיעו לגיל פרישה. אבל לתת ודאות מלאה בעניין הקצבה או הפנסיה שאנשים יקבלו בעוד 20–30 שנה - אין דבר כזה. המטרה שלנו היא לשקף את המציאות כמות שהיא, ולתת לאנשים גילוי נאות, כדי שהציבור יכלכל את צעדיו בתבונה. המצב בחיסכון הפנסיוני הוא אתגר, הן מבחינת המדינה והן מבחינת האזרח. תפקיד המדינה הוא לעזור לאזרח להגיע לנקודת הפרישה במצב הטוב ביותר".

"צריך לאמץ מודלים חלופיים"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה אתמול לשר האוצר, יאיר לפיד, ולממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, פרופ' עודד שריג, לבחון את האפשרויות לקידום מודלים חלופיים לקרנות הפנסיה הפרטיות, ובפרט הקמת קרן בבעלות העמיתים.

לדברי גלאון, "אין ספק שהריביות הנמוכות פוגעות בתשואה של קרנות הפנסיה ומחייבות בחינה מחודשת של המודל הקיים. עם זאת, הפגיעה שספגו כספי החיסכון הפנסיוני בשנים האחרונות לא נובעת רק מירידת הריביות, אלא גם מניגודי עניינים בשוק ההון ומניהול כושל. הבעיות האלה מעלות בבירור את הצורך באימוץ מודלים חלופיים. במדינות שונות, כמו הולנד, קנדה וקליפורניה, מקובל מודל של קרנות פנסיה בבעלות העמיתים. קרנות אלה ידועות כקרנות יציבות יותר, עם סיכון מופחת לעומת קרנות בבעלות פרטית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו