שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יחידות העילית של צבא סוריה אחראיות באופן ישיר למתקפה הכימית בה נהרגו יותר מאלף אזרחים באזור דמשק בחודש עבר, כך קובעים ניתוחים עצמאיים של ”ניו יורק טיימס” וארגון Human Rights Watch המתבססים על פרטים חבויים בדו”ח האו”ם.

למרות שהפקחים מונו כדי לחקור את המתקפה ולא כדי להטיל אחריות, הם מנו בכל זאת כיווני מצפן של מסלולי הרקטות שהכילו את הנשק הכימי. ניתוח המסלול מוביל למתחם המבוצר של כוחות המשטר בדמשק בהר קסיון, המשקיף על העיר ומגן בין היתר על ארמון הנשיאות. באתר מבוצרים המשמר הרפובליקאי והדיוויזיה הרביעית של צבא סוריה, עליהם מפקד של מאהר אסד, אחיו של הנשיא בשאר אסד.

"זהו מרכז הכובד של המשטר", אמר אליאס חאנה, גנרל לשעבר בצבא לבנון ומרצה לאסטרטגיה באוניברסיטה האמריקאית בביירות, "זו הליבה שלו". הר קסיון נחשב לעמדה הצבאית הבולטת ביותר בדמשק. מדובר במתחם הקשור בטבורו לשלטון משפחת אסד, והוא כולל כמה מתקנים ועמדות בהן מחזיקות היחידות המובחרות הסוריות, שבראשן עומדים חברים במעגל הקרוב לנשיא סוריה.

החשיפה מהווה מהלומה לטענות שנשמעו מדמשק וממוסקווה לפיהן המורדים הם שירו את הנשק הכימי, שכן אנשי צבא סוריה החופשי והיחידות הקשורות אליו מעולם לא הצליחו לחדור למתחם המבוצר. מבחינה טקטית וטכנית, האפשרות שהמורדים יכולו לירות מטחים ממושכים ומורכבים של רקטות מאתר זה בלי להתגלות כמעט ולא קיימת.

באחד מאתרי הפגיעה מצאו הפקחים את הנקודה בה הרקטה עברה דרך "מסך צמחייה", מעל חומה, בדיוק לפני שפגעה בקרקע. במקום נותר מכתש קטן מפגיעתה. "הקו המחבר את המכתש ואת החדירה דרך מסך הצמחייה מצביע באופן ודאי כי מסלולו היה 35 מעלות במצפן", קבעו אנשי האו"ם. באתר פגיעה נוסף, בחלק אחר של דמשק, פגעה רקטת 330 מילימטר בקרקע רכה, בה היה אפשר לראות את המנוע מחופר שהצביע על כיוון של 285 מעלות במצפן.

המסלולים הללו ניתנים לשרטוט על המפה ובאמצעותם אפשר לאתר את מיקום השיגור. משתהליך זה בוצע, התוצאה הצביעה על המקור הגיאוגרפי של המתקפה באופן מדויק, ושאותו הפקחים יכלו לראות גבוה מעליהם בנוף העירוני. כשמחברים את המסלולים הללו, הם מצטלבים בהר קסיון. "חיבור הנקודות, לפי הנתונים הללו, מאפשר לנו לראות בעצמנו מהיכן סביר שהרקטות נורו ומי אחראי לשיגורן", אמר ג'וש ליונס, מנתח תמונות לוויין עבור Human Rights Watch שהוסיף כי "המסקנות אינן סופיות, אבל מצביעות לכיוון מסוים באופן ברור".

לדבריו, העובדה ששני גופים שונים, העיתון וארגון זכויות האדם, חיברו שתי מפות דומות מאוד זו לזו, ללא התייעצות או החלפת מידע, מצביעה על כך שהרקטות עם הגז שפגעו בשכונות אזרחיות בפרברי דמשק נורו "מכיוון העמדות של החטיבה ה-104 של המשמר הרפובליקאי", לה בסיס גדול על ההר. מסלול של לפחות רקטה אחת נוספת, בהנחה שהמדידה מדויקת, מוביל לבסיס חיל האוויר של המשטר שנמצא ליד בסיס הר קסיון.

בכיר במודיעין האמריקאי שדיבר בעילום שם אמר כי ארצות הברית אישרה את המידע על שיגורי הרקטות בתמונות לוויין באחת המתקפות, באופן התומך במידע שאסף האו"ם ואת ניתוח המידע. מנתח מודיעין אמריקאי אמר שהמידע בנוגע למתקפה האחרת ברור פחות, אבל לארצות הברית מידע מוצק המצביע על כך שבסיס חיל האוויר גם היה מעורב במתקפת גז הסארין ב-21 באוגוסט.

בימי שלום, אכלס ההר בתי קפה רבים, אליהם נהרו תושבי דמשק כדי ליהנות מהנוף הנשקף ממנו. אולם, מאז תחילת מלחמת האזרחים הר קסיון הפך ברובו לשטח צבאי סגור. בצדו האחד ניצב ארמון הנשיאות, ובצדו האחר מערך אנטנות. הנוכחות הצבאית בו כוללת יחידות משתי חטיבות מהמשמר הרפובליקאי, מפקדה של הכוחות המיוחדים ועמדות רבות של תותחים ורקטות, שמהן יורה הצבא לעתים קרובות.

תושבים בדמשק אומרים שההפגזות מהר קסיון הפכו לפסקול הקבוע של השנה האחרונה. בלילות אפשר לראות פגזים ורקטות נורים מעבר לרכס, מעל העיר, לכיוון השכונות והפרברים שבשליטת המורדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ