גילי כהן
גילי כהן

לפי הערכות במערכת הביטחון, בנייתה של מנהרת הטרור שאותרה בשבוע שעבר בתוך שטח ישראל הסתיימה רק לפני כחודשיים. בצה"ל אמרו היום (ראשון) שארגוני הטרור לא הספיקו לעשות שימוש במנהרה עצמה, אך מדובר בתשתית טרור שהיתה יכולה לשמשם בעתיד.

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר היום בשיחה עם כתבים כי המנהרה היתה יכולה לשמש לפיגוע תופת, למסע הרג ביישובים או לפיגוע חטיפה. "תעשיית המנהרות היא תעשיית טרור לכל דבר, וכל השותפים לנושא המנהרות יישאו באחריות כשנחליט לממש אותה - הפועלים והמתכננים", אמר תורג'מן. על אף גילוי המנהרה, במערכת הביטחון עדיין סבורים כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה כעת, אך ממשיך בהכנות ל"יום פקודה", בין היתר על רקע המצוקה בה הוא נמצא כיום לאור הניתוק ממצרים וניסיון חידוש הקשר עם איראן. "חמאס במצוקה ובלחץ, אך הוא עדיין מרוסן בשטח. הוא משקיע מאמצים למנוע פעילות טרור נגדנו - זאת לצד בניית כוח גם של רקטות וגם של מנהרות", אמר תורג'מן. "אם וכאשר הוא יחליט לממש משהו מהיכולות האלו, הוא ימצא אותנו דרוכים ומוכנים והוא ישלם על זה מחיר כבד".

בצה”ל מעריכים שבבניית המנהרה עסקו כמה חופרים במשך כשנה וחצי. בצה"ל מעריכים שסיום העבודות היה לפני כחודשיים בשל מוצרי מזון וחטיפים שאריזותיהם הריקות אותרו במנהרה, שכללו תאריך ייצור מחודש יוני האחרון.

9 מתוך 9 |
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

החפירה עצמה החלה בתוך בית ברצועת עזה, והמנהרה נמתחת למרחק של 1,800 מטרים עד לגבול עם ישראל, מהם 300 מטרים בתוך שטח ישראל. על פי הערכות של קצינים בגזרה, עומק המנהרה בתוך הרצועה מגיע ל-22 מטרים. עומק המנהרה בתוך שטח ישראל אינו קבוע, ובשיאו מגיע ל-18 מטרים. המנהרה כוללת בין היתר מערכת חשמל של 220 וולט וקו טלפון, ששימש את החופרים במהלך בנייתה של המנהרה, שככל הנראה התחילה כבר בשנת 2011.

המנהרה בנויה כולה מבטון - דפנותיה והרצפה מחופים בלוחות בטון, והתקרה מורכבת מקשתות בטון. לפי הערכות צה"ל, כ-25 אלף לוחות בטון במשקל 800 טון שימשו למשימה. בצה"ל ציינו כי ברצועה אין כיום אפשרות לייצור עצמי של בטון - אלא רק העברת מלט ממצרים (שבאחרונה הופסקה), מלט שהועבר לארגונים בין־לאומיים לרצועת עזה, או מלט שהועבר למגזר הפרטי החל מהשבועות האחרונים.

בעקבות גילוי המנהרה החליטו במערכת הביטחון לעצור את מעבר המשאיות בכרם שלום שהכילו חומרי בנייה עבור המגזר הפרטי. "חמאס משקיע עשרות מיליוני דולרים בסוגיית המנהרות. במקום להשפיע ולדאוג לאוכלוסייה, לבנייה של בתי ספר, לתעשייה ולתעסוקה, היא משקיע את זה במנהרות טרור בתוך הרצועה", הוסיף מפקד פיקוד הדרום.

שני פתחי יציאה של המנהרה אותרו בשטח ישראל, במרחק של כ-100 מטרים זה מזה. עם זאת, פתחי היציאה לא היו חשופיםף, אלא נמצאו בעומק של כמה מטרים מהקרקע. לדברי קצין בכיר, חופרי המנהרה חיכו ל"יום פקודה", אז היו חופרים בתוך זמן קצר את הפתחים וחודרים לשטח ישראל, או מטמינים חומרי נפץ בסמוך לעמדה צבאית. לדברי הקצין, בשל אופי הבנייה הכמעט־תעשייתי של המנהרה, גם גדוד לוחמים יכול היה לעבור בה בקלות.

המנהרה עצמה התגלתה ביום שני האחרון, ובמשך כמעט שבוע פעלו בשטח כוחות הנדסה וכוחות מחטיבת גולני על מנת לחשוף את המנהרה כולה. לאחר יומיים, כאשר בעזה הבינו שהמנהרה התגלתה על ידי צה”ל, הם החליטו לפוצץ את הנתיב המוביל לרצועת עזה. זו הפעם הראשונה שכוחות צה"ל מאתרים מנהרה שנחפרה ברצועת עזה וחדרה עד לשטח ישראל. "בניגוד לבעבר, הפעם לא מדובר בחייל שבמקרה עמד במקום וזיהה את המנהרה או שסופת גשמים הביאה לגילוי", אמר קצין נוסף המעורה בעניין. "זו הפעם הראשונה שמאתרים בעקבות קצה חוט - אמנם היו ספקות - אבל בסוף גילינו את הפתח, וזה ההישג". במערכת הביטחון יצטרכו להחליט כעת האם לפוצץ את המנהרה, או להשאירה בשטח כדי שיהיה ניתן להתאמן באמצעותה וללמוד פרטים נוספים על אופן בניית המנהרות ברצועת עזה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מתייחס לחשיפת מנהרת הטרור:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ