ראש אמ״ן המצרי ב-1973: אנואר סאדאת הפעיל את אשרף מרוואן

הגנרל פואד נסאר טען בסדרת ראיונות בעיתונות המצרית כי מרוואן היה "שותף בביצוע ההונאה האסטרטגית" של ישראל במלחמת יום הכיפורים

אמיר אורן
אמיר אורן

גנרל פואד נסאר, שהיה ראש אגף המודיעין בצבא המצרי במלחמת יום הכיפורים, טוען בסדרת ראיונות בעיתונות המצרית כי אשרף מרוואן הופעל אישית על־ידי הנשיא אנואר סאדאת, במסגרת תוכנית אסטרטגית להטעיית ישראל.

דברי נסאר, שהושמעו בשנים האחרונות לפחות בשלושה ראיונות שונים, נחשפו בידי אלוף־משנה בדימוס פסח מלובני, קצין מודיעין ותיק, לשעבר איש יחידה 8200 וראש הזירה הטכנית באמ״ן/מחקר, הכותב סדרת ספרים על צבאות ערב. גילויי מלובני הופצו השבוע בקרב יוצאי אמ״ן ומחדשים את המחלוקת על מרוואן, שההמתנה למוצא־פיו גרמה לתלות מופרזת בו, לדעת ראש אמ״ן לשעבר שלמה גזית.

מרוואן, שכינוייו בישראל היו ״המלאך״ ו״רשש״, נהרג בלונדון בנסיבות מסתוריות ביוני 2007. קביעותיו של נסאר אינן נשענות על מסמכים, ואף שבין אנשי אמ״ן והמוסד היו שפיקפקו בטיבו של מרוואן לפני המלחמה ולאחריה ועודם משוכנעים שהיה סוכן כפול, אין בדברי נסאר הסבר לעובדה חשובה: מרוואן, חתנו של הנשיא גמאל עבד־אל נאצר, קודמו של סאדאת, הציע את שירותיו למוסד עוד ב-1969, בתקופת שלטונו של נאצר. אין לפיכך בדברי נסאר תשובה לשאלה האם מרוואן פעל מלכתחילה בידיעת השלטונות בקהיר, או שמא נחשף כמרגל ואולץ להערים על מפעיליו. המוסד לא בדק את מרוואן בפוליגרף ונכנע גם לדרישתו, שבפגישות איתו לא ישתתפו קציני איסוף ומחקר ממוצא מזרחי.

נסאר, שהיה בדרגה מקבילה לאלוף, כיהן כראש אמ״ן בצבא מצרים בשנים 1975–1972. קודם לכן שירת בתפקידים בכירים בחיל הקשר וכראש המודיעין המסכל בצבא. הוא השתתף בכל המלחמות נגד ישראל. בשנים 1983–1981 כיהן כראש ״המוסד״ והשב״כ המצרי, המודיעין הכללי. בין שאר זכרונותיו ממלחמת יום הכיפורים הוא מספר כי עם תחילת הרכבת האווירית לישראל קיבל את אישורו של הנשיא אנואר סאדאת לשגר מלוב מטוסי סיור לנתיב האספקה האמריקאית המוטסת, בלי ליצור מגע קרבי, אך אחד המטוסים המצריים התקרב מדי למטוסים האמריקאים והופל. מחקר פנימי של הצבא המצרי על סודות המלחמה ולקחיה הושלם בעשור שעבר, אך הנשיא חוסני מובארק - שהיה מפקד חיל האוויר במלחמה - הורה לגנוז אותו (בדומה לצה״ל, ב–30 השנים הראשונות שלאחר המלחמה).

אשרף מרוואן (מימין) בחתונתו עם מונה נאצר ועם אביה, גמאל עבד-אל נאצר, ב-66'צילום: אי–פי

בראיון לעיתון ״אל־מסרי אל־יום״ ביולי 2007, חודש לאחר מותו של מרוואן, נשאל נסאר האם עבד עם מרוואן, או שהתוודע לעבודתו, כאשר ניהל את מקביליהם המצריים של אמ״ן ואחר כך המוסד. ״אשרף מרוואן פעל במישרין בכפיפות לנשיא סאדאת. כאשר כיהנתי כראש אמ״ן עסקו כל המנגנונים - המודיעין הכללי, המודיעין הצבאי ואף הנשיא עצמו - בתכנון ההפתעה לאויב, הנחשבת לסיבה העיקרית לנצחונות במלחמת אוקטובר. למבצע ההפתעה מספר סוגים, כגון ההפתעה האסטרטגית והמדינית, אך חשובה מכל ההפתעה הצבאית. אחריותי היתה בתחום הצבאי והצבאי־אסטרטגי. התחום הבינלאומי והמדיני לא היה בתחום מומחיותי, אלא באחריות הנשיא סאדאת, והוא פיקח על כך במישרין. סאדאת היה מדינאי אמיתי. נאצר היה מנהיג; סאדאת היה מדינאי".

נסאר, ששירותו בתפקידי מודיעין החל רק בתקופת סאדאת, אמר שבתחום המודיעיני הדגיש נאצר בעיקר את מעורבות המודיעין הכללי בענייני פנים וממשל. ״לנאצר, כמו לכל מנהיג, היו טעויות ויתרונות. סאדאת, כמדינאי אמיתי, השתתף במבצע ההונאה האסטרטגי, המדיני והבינלאומי והשתמש לצורך זה באשרף מרוואן. לסוג זה של פעולה לא היה שום קשר לצד הצבאי ולכן לא היינו שותפים לה. מה שאני יודע על מרוואן הוא שמרוואן היה שותף בביצוע ההונאה האסטרטגית, ואני בטוח בכך, אך איני יודע לשפוט את עבודתו בפירוט".

מרוואן היה איש הקשר בין סאדאת לבין בכירים בסעודיה (ראש המודיעין כמאל אדהאם) ובלוב (ראש הממשלה עבד־אל סלאם ג׳אלוד), השתתף בפגישות ובשליחויות מדיניות וניהל את רשות הייצור הביטחוני, אך חינו סר והוא הורחק מתפקידים רשמיים לאחר שהואשם בשחיתות. לדברי נסאר, בעת שכיהן כראש המודיעין הכללי בשנות ה–80׳ נערך - בלחץ מסע עיתונאי - חיפוש בביתו של מרוואן. בחיפוש לא נמצאו מסמכים בעלי עניין מודיעיני. אמין הוויידי, מקודמיו של נסאר כראש המודיעין הכללי, אמר לנסאר שבמנגנון המודיעין לא נמצאו מסמכים העוסקים במרוואן, ״וגם אני לא מצאתי מסמכים הנוגעים בו״.

מאחר שמרוואן פעל באופן העלול להחשידו בעיני שירותי הביטחון המצריים, מאז שטילפן שוב ושוב לשגרירות ישראל בלונדון כדי להציע (בכסף רב) את שירותיו, עשויה הסיבה להיעדרו של ״תיק מרוואן״ מתיקיית השב״כ המצרי להיות הוראה אישית של סאדאת.

למרוואן, אמר נסאר, ״היו קשרים טובים עם רבים מהשליטים. הוא היה דיפלומט והיו לו יחסים אישיים איתם. היה אדם חביב ומבוקש שיכול לבצע דברים רבים ומילא תפקיד במבצע ההונאה האסטרטגית".

בראיון באוגוסט 2010, לאתר ״הכוח השלישי״, הגיב נסאר על הפרסומים בישראל על מרוואן כמרגל בשירות המוסד. ״האם יעלה על הדעת שאשרף מרוואן, מזכירו של הנשיא סאדאת, יטלפן בשעה עשר בערב ה–4 באוקטובר ויבקש להיפגש עם ראש המוסד צבי זמיר ביום שישי בלונדון, בלי ידיעתו של סאדאת? ברור לחלוטין שלא. כך הצליחה תוכנית ההונאה האסטרטגית המצרית, והאויב הישראלי ישן לחלוטין, מתל אביב ועד הגדה המזרחית של התעלה, והיה רגוע לחלוטין עד שבשעה 14:00 ב–6 באוקטובר הפעילו הכוחות המצריים את תותחיהם".

נסאר הוסיף כי עליו, ראש אמ״ן בצבא מצרים, הטיל סאדאת ב-4 באוקטובר - למחרת היום שבו נקבע מועד פתיחת המלחמה במפגש קצינים מצרים וסורים - לעדכן את ראש שלוחת הק־ג־ב בקהיר, כי המלחמה תיפתח בעוד יומיים. בעקבות עדכון זה ובמקביל דיווח סורי לסובייטים בדמשק הצטוו היועצים הצבאיים הסובייטיים במצרים ובסוריה לפנות את משפחותיהם ואת כלי השיט שעגנו בנמלים. נסאר טוען כי למחרת, 5 באוקטובר, הועבר עדכון דומה גם לחוסיין מלך ירדן, ״בהיותו שליט מדינה ערבית הגובלת בישראל״. בדואים שפעלו בסיני בשירות המודיעין המצרי דיווחו לשולחיהם ברציפות על מצב יחידות מחסני החירום. פתיחת הימ״חים רק ב–6 באוקטובר לימדה את המודיעין המצרי שישראל איחרה להיערך.

לדברי נסאר, בראיון נוסף בנובמבר 2011, לעיתון ״אל־ופד״, הוא שכנע את סאדאת כי "אם הצבא המצרי יצליח להכות את צה״ל לפני גיוס המילואים, ננצח במערכה. כל המדינה השתתפה בתוכנית ההונאה האסטרטגית. בצבא למדו את הלקחים מהפלישה הרוסית לצ׳כוסלובקיה, שהחלה כתרגיל צבאי, ופעלנו בדיוק באותה שיטה. כל שנה ביצענו תרגיל, עד שיצאנו להתקפה מתוך תרגיל. סאדאת הפעיל אמצעי מודיעיני אחר. אשרף מרוואן הופעל בידי סאדאת במישרין במשימות שהמודיעין הצבאי לא היה יכול לבצע, כמו השגת כסף ממדינות ערב. סאדאת הטיל על מרוואן להתקשר לישראל כדי שסאדאת יכיר אותה ויעביר לה את תוכנית ההונאה. משימתנו במודיעין הצבאי היתה לדעת מה עשה, וידענו. לא יכולנו לשאול את הנשיא מה הוא עושה. עקבנו אחר מה שעושה הנשיא. פעלנו כך לא רק מול הנשיא סאדאת, אלא גם כלפי כל אדם אחר במדינה, כדי לדעת מה קורה, לאסוף ידיעות ולמנוע מאחרים להשיג ידיעות. המודיעין הוא הגורם היחיד שפועל כל הזמן, בעיתות שלום ומלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ