המועמד החרדי אפשטיין טוען כי ימונה לסגן ראש העיר כחלק מדיל עם ברקת - בחירות מקומיות - הארץ

המועמד החרדי אפשטיין טוען כי ימונה לסגן ראש העיר כחלק מדיל עם ברקת

חיים אפשטיין, שפיצל את הקול החרדי בירושלים והחליש את משה ליאון, טען שקיבל הבטחות קואליציוניות מראש העיר המכהן. ברקת מכחיש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יאיר אטינגר

רק מנדט אחד קיבלה רשימת "בני תורה" בבחירות למועצת העיר ירושלים, אבל המפלגה החרדית החדשה חגגה אתמול (רביעי) את ההישג עד אור הבוקר. ברשימה טוענים כי נציגה, חיים אפשטיין, יהיה סגן ראש העיר בשכר וגם מחזיק תיק החינוך החרדי בעיר. זאת, בעקבות היענותו לכאורה לבקשת אנשי ברקת להמשיך עד תום המרוץ לראשות העיר כדי לסחוף קולות חרדים ממחנה משה ליאון. את הפרטים חשף אמש העיתונאי רביב דרוקר בערוץ 10.

בלשכת ברקת הכחישו את הדברים ומסרו כי אין כל הבטחה לשום תפקיד, והמשא ומתן עם הסיעה עדיין לא החל. עם זאת, מקור בלשכת ברקת אישר ל"הארץ" כי "סביר שאפשטיין אכן יהיה הסגן".

אפשטיין זכה בעמדות הבכירות כחלק מהסכם בינו לראש העיר ניר ברקת. בעוד דגל התורה, ש"ס וחלקים מאגודת ישראל נטשו את ברקת למרות שותפותם בקואליציה, אפשטיין שהגיע מבחוץ דווקא סייע לו. בכך שהתמודד לראשות העיר, ועל אף שהיה מועמד חסר סיכוי, הוא היה הראשון לפצל את הקול החרדי בעיר, ואחריו באו נוספים, כמו האדמו"רים מבעלז וגור.

ניר ברקת בכותל המערבי בירושלים, היום

בני תורה של אפשטיין, שהוקמה בהוראת הרב שמואל אוירבך, פרשה מדגל התורה כחלק מפילוג בתוך המחנה החרדי-ליטאי, וכפועל יוצא גם סירבה להצטרף לגוש החרדי שתמך בליאון. יועציו החרדים של ברקת, אבריימי קרויזר ויעקב איזק, זיהו את הקרע במחנה הליטאי, ואת העובדה שהוא בלתי הפיך, וערב הבחירות הציעו לאפשטיין את התפקידים הבכירים, אם הוא ופטרונו הרב אוירבך יעמדו לחצים הרבים שהופעלו עליהם להסיר את המועמדות לראשות העיר.

ההשקעה מבחינת ברקת היתה משתלמת באופן חד משמעי: ללא הקולות החרדיים שקיבל ברקת, בין אם בפתקים על שמו, בין אם בפתקים על שם אפשטיין או בפתקים הלבנים – ראש העיר החל מאתמול בבוקר היה משה ליאון. על פי ההערכות, ליאון הפסיד כ-20 אלף קולות חרדיים לטובת ברקת. אפשטיין אמר ל"הארץ", כי בכוונתו להעניק שירות לכלל החרדים, למרות האיבה שיש כיום ברחוב בעקבות הפילוג. "אנחנו תעודת הביטוח של כל היהדות החרדית בירושלים", אמר.

ספק אם הליטאים מדגל התורה, למשל, יראו באפשטיין נציג מטעמם בתפקידים הבכירים שיישא בהם בחמש השנים הקרובות. הפילוג הנוכחי הוא שיא המרד שמנהל הרב אוירבך נגד המנהיג הליטאי מבני ברק, הרב אהרן לייב שטיינמן, שתמך בליאון. 

אתמול לפנות בוקר, בשעה שבני תורה חגגו בירושלים, פרץ אדם לביתו של הרב שטיינמן, בשעה שישב ולמד בביתו. הוא אחז בו וטלטל אותו ואמר כי בא "לנקום". גבאי הרב בתחילה ייחסו את המעשה לפילוג בציבור הליטאי. מאוחר יותר התברר כי התוקף, שנעצר על ידי המשטרה ומעצרו הוארך עד היום, הוא אברך תושב מודיעין עילית. על אף השתייכותו למחנה הרוב הליטאי, הנאמן לרב שטיינמן, ועל אף שמדובר כנראה באדם בעל רקע פסיכיאטרי, אנשי הרב מייחסים את התקיפה ל"הסתה שיש בימים אלה ברחוב נגד גדול ישראל"

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ