"אמבוש" מבדרת בלי יומרה ובלי בושה - ביקורת טלוויזיה - הארץ

"אמבוש" מבדרת בלי יומרה ובלי בושה

בזמן שהטלוויזיה מוצפת תוכניות נפוחות שמתיימרות לחנך אותנו, דווקא תוכנית מתיחות עממית ונחותה לכאורה נוצצת בלוח השידורים. אז לאן נעלם יגאל שילון?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מורן שריר
מורן שריר

"אמבוש", ערוץ 10, 21:00

מתיחות הן בסך הכל דבר כיפי. בין אם הן בסיסיות (ידעתם שיש לי קעקוע של בר רפאלי על הירך?), או מורכבות (ידעתם שיש לי קעקוע של פסח גרופר על הירך?) - מתיחות הן בידור מהנה למי שלא חולה שליטה ולא מתעב הפתעות.

"אמבוש" היא תוכנית מתיחות במובן הבסיסי, הקלאסי, היהודה-ברקני של המושג. זו לא הכרזה פשוטה לתוכנית פריים טיים. תוכנית המתיחות האחרת, "מה אתם הייתם עושים?", לא תעז להודות שהיא תוכנית מתיחות אלא תטען שהיא מסמך חינוכי שמתיימר להטיף לעם ישראל ולהשיב אותו אל ערכיו הישנים. "אמבוש" היא לא כזאת, אין לה מטריה בתחת. היא גם לא "ניסוי בבני אדם בתנאי מעבדה" ("האח הגדול"); היא לא מסע חיפושים אחר "הכוכב הבא של ישראל" ("אקס פקטור", "הכוכב הבא") ולא משדר פורנו רגשי במסווה של "תוכנית עומק עיתונאית" ("פנים אמיתיות"). "אמבוש" היא תוכנית מתיחות מבדרת והיא, כמו הבנות בשיר של סינדי לאופר, בסך הכל רוצה לכייף.

"אמבוש" מבדרת בלי יומרה היסטורית או אנתרופולוגית, בלי פאתוס ואתוס, בלי ערכים נאצלים, בלי ריטה. רק ההצהרה הזאת, עוד לפני שבוחנים את התוצאה, היא חשובה ועושה שמח על המסך. בזמן שהטלוויזיה מפוצצת בתוכניות יומרה נפוחות עם ערכים גדולים, דווקא תוכנית בידור "ריקנית", "עממית" ו"נמוכה" היא האלמנט הכי שווה בלוח השידורים. זה פרדוקסלי וזה חמוד.

צפו בקטע מתוך התכנית אמבוש:

כדי לעדכן את עצמה לשנות ה-2000, "אמבוש" מרימה את הסטנדרטים ומדגדגת את העצבים. המתיחות פה הן לא לכל המשפחה. מתיחת הקיצון של "פספוסים" (אהוד מנור "נחטף" ומוחזק בסוריה), היא נקודת הפתיחה של "אמבוש". אתמול, למשל, ישב גיא אריאלי וצפה בחברו הטוב מכה איש זר מכות רצח. הוא היה חסר אונים וזה היה כיף כי מתיחות, אם לחזור למשפט הפתיחה, הן כיף גדול.

נקודות התורפה של "אמבוש" הן האורך המייגע של כל פרק והשאלות/בדיחות של עפר שכטר, שבשלב מסוים הופכות מעיקות. הנקודה הכואבת ביותר הוא היעדרו של יגאל שילון והצל הגדול שלו שרובץ על התוכנית. שילון הוא היוצר של "אמבוש" ומסיבות כלשהן - החלטה שלו או של הערוץ - הוא אינו מופיע על המסך והוא לא מזוהה עם התוכנית. זה חבל. שילון הוא מותג מתיחות מצליח ואשף בידור טלוויזיוני. אם מישהו חושב ששילון הוא נזק תדמיתי לתוכנית, זה מדכא. אחרי כמה שנים של היעדרות, הוא חוזר לפריים טיים אבל הוא עצמו לא דורך בארץ המובטחת. שילון מצליח במשימתו להחדיר תוכנית מתיחות לזמן צפיית שיא אבל הוא רואה את זה קורה בלי שהוא, פיסית, ייכנס. מגיע לו הכבוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ