שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

השבוע עלה לכותרות עומרי חיון, בעל אתר הרכילות העצמאי שחשף את שמו של אייל גולן למרות צו איסור הפרסום. חיון, בן 22, כונה על ידי גולן "ילד כאפות" ונתבע על ידו, הותקף מילולית על ידי רני רהב, יחצ"ן הזמר, נחקר במשטרה, הוצג כדמות בתוכנית "בובה של מדינה", והפך לגיבור הרגע. כשאנחנו נפגשים, הוא מציג לי מדידה של חברת סי־ג'י־אס המדרגת אותו במקום השלישי ברשתות החברתיות בישראל, מיד אחרי גולן ורהב, גבוה מנתניהו. חיון טוען שלאתר שלו נכנסו 900 אלף משתמשים בעקבות הפרשה.

הסיפור של חיון יוצא דופן, כי נדיר שבעל אתר רכילות הופך סמל של מאבק לחופש הביטוי. לצד אלה שראו בו לא יותר ממפר חוק, חיבקו אותו פעילי שמאל כמו אמיתי סנדי ויוסי גורביץ. "מנהיג של דור", כינה אותו הבלוגר גדי לשמן. "גאון התקשורת של הדור החדש, מנצח את כולם בידיים קשורות".

זו לא פעם ראשונה שחיון מכעיס את המשטרה והופך לסמל חברתי. במאי השנה קרא בפייסבוק, במסגרת פוסט חברתי על נתוני העוני, "לקחת את החוק לידיים וליצור כאוס", וקיבל צו מעצר לבית אמו, שבוטל לאחר שהסיפור זכה להד ציבורי ביקורתי. שנה לפני כן סיפר על פיטורי אמו עובדת הקבלן ונאם בכנס עובדי קבלן בירושלים. לא משהו שמצופה מרכילאי, שעיקר עיסוקו הוא פליטי ריאלטי.

הבלוגר עמרי חיוןצילום: מוטי מילרוד

"זה היה השבוע הכי משוגע בחיי", מסכם עומרי חיון. "ידעתי שזה מסוג האייטמים שיכול להרים לך את הקריירה, או להפיל אותה. אז בדקתי אצל 40 איש לפחות לפני שפרסמתי".

יותר מכל שונא חיון את הכינוי שדבק בו בפרשה, "בלוגר הרכילות". "אני לא בלוגר", הוא מתעקש. "אומרים את זה כדי להקטין אותי. אני רואה את עצמי הרבה יותר מבלוגר או עיתונאי. רוב הפרשיות הגדולות בבידור, בשנים האחרונות, התחילו אצלי. אני לא מוגדר, אני עושה הכל. הייתי אומר שאני התגובה הרשמית למה שקורה במדינה". ובכל זאת, הטיעון שלו להצדקת הפרת צו איסור הפרסום הוא שהוא בלוגר ולכן הצו לא נשלח אליו והוא לא יכול לדעת את תוכנו. "הצווים לא מגיעים לבלוגרים, ואם נהנים לומר שאני בלוגר, גם אני נהנה להרוויח מזה".

דני ביטון, אביו של הזמר אייל גולן, לאחר מעצרו בבימ"ש השלום בת"אצילום: יוסי זליגר

את החקירה המשטרתית שעבר הוא מכנה "משעשעת בטירוף": "היו צלמים בחוץ. תודה למשטרת ישראל. לא הבנתי מה החוקרת רוצה ממני. מה שעשיתי הרי לא שונה מהמון אנשים אחרים. זה היה דפוק. אני פושע שנחשד שבעל קטין?".

בשבת האחרונה, לאחר שאייל גולן הכריז שיצליח לסגור לחיון את האתר, הופיע היחצ"ן רני רהב בתוכנית "פגוש את העיתונות" וקרא לעצור גולשים שמפרים צו איסור פרסום כמו חיון ולסגור את פייסבוק ליומיים. "גם אלי פנו כדי שאופיע בתוכנית", מספר חיון, "אבל לא עשיתי יותר מדי מאמצים להגיע, וסיננתי אותם. ידעתי שרני רהב יהיה שם. רציתי שהוא יתפרץ ואז אוכל להגיד 'תסתכלו, זה היחצ"ן מספר אחת והוא מסית נגדי'. בחרתי פשוט להגיש נגדו למחרת תלונה על הסתה ואיומים לרצח. השתמשתי בו. תכננתי את השבוע ואיך לצאת הכי טוב, והצלחתי".

אבל זה לא היה באמת שבוע קל לעומרי חיון. הוא סומן כאויב המרכזי של מעריצי אייל גולן, שהתקשו להאמין לחשדות. בעמוד הפייסבוק בשם "אייל גולן חף מפשע", בעל 13 אלף חברים, יש הערות הומופוביות של גולשים וקריאות "צריך לרמוס אותו, חתיכת מטומטם". הוכנה גם עצומה נגד חיון. "התחלתי לקבל איומים ברצח", הוא מספר. "היו רגעים שחששתי וגם רגעי בכי. הרי אני לא אחראי רק לעצמי. מה עם אמא שלי שרואה את התגובות ונלחצת?".

היום חיון נינוח ומרגיש שהביס את רהב: "בפעם הראשונה רני הבין שיש דברים חזקים יותר מכסף. הוא קיבל סטירה. הוא השתגע והתחרפן כי הוא מהעולם הישן. הוא צריך ללמוד את האינטרנט. זה מקום שאתה לא יכול לקלל ולחשוב שהאף־בי־איי יעצרו את כולם. אחרי שפרסמתי את הידיעה על גולן, רהב התקשר אלי בנחמדות. אמר לי 'אתה בלוגר מוערך, אדם אהוב ולא צריך לפרסם את זה'. הוא הגדיר את זה כשיחת אוף־דה־רקורד, אבל לא אכפת לי לספר. אחר כך סיננתי אותו".

היחצ"ן רני רהב. קרא לעצור את חיון ולסגור את הפייסבוק ליומייםצילום: עופר וקנין

רהב מאשר את השיחה ואומר: "רציתי שיפנים שהוא לא רובין הוד, והוא השיב באופן ילדותי. הבנתי שזו נקמה אישית ועלובה. יכולתי להיות אביו, אני בן 50 והוא בן 22, וניסיתי לכוון אותו בדרכו הקלוקלת. אז גם החלו הצדקנים לנאום על העולם התקשורתי החדש, שלכאורה איני מבין. חופש הביטוי הוא לא חופש הפצת שקרים. עומרי חיון הוא פורע חוק, שיא החרפה הישראלית".

חיון מודה שיש מרכיב אנרכיסטי באישיותו. "מהיום שהתחלתי לכתוב – לא הסכמתי להיות חלק מהמשחק. נאבקתי ביחסי העיתונות עם הטלוויזיה. יכולתי לשבת היום בתוכניות בערוץ 10 ו–2 וסירבתי, כדי שאוכל להביא את הפרשיות כמו שהן. בזכות המאבק שלי, נוצר הדיון עד כמה צווי איסור פרסום מיותרים בעידן האינטרנט. האינטרנט לא יכול להסכים לחוקים מסוימים".

עומרי חיון שהה בפנימייה מגיל 11, לאחר שאביו נטש. "הכאבים בגיל צעיר נתנו לי את החוזק היום, ואת הרצון לפעול מחוץ לכללים", הוא אומר. "המשפחה והמורים אמרו לי תמיד שלא אצליח". הם טעו. בגיל צעיר מאוד הוא הקים אתרי מעריצים לסדרות טלוויזיה ולאחר מכן פתח בלוג בתפוז, בשם "בדרך לתהילה". הסקופ הגדול הראשון שלו גרר את פסילת עומר אדם, המועמד המוביל בכוכב נולד, שהיה מתחת לגיל 16, גיל המינימום לפי תקנון התוכנית. עומר אדם הפך לזמר מצליח אבל עדיין לא סולח לו. "מפחיד אותי שאנשים מפחדים אותי", מודה חיון. אבל חיון לא מהסס לתקוף. הוא מרבה להתקוטט עם גיא פינס על המלוכה בתחום סיקור הבידור. "פינס קרא לי עבריין לפני יומיים", אומר חיון," אבל סיימתי להתייחס לאנשים קטנים'".

חיון מרוצה מהתגובות. "אני יושב בבית הקפה וצועקים לי 'עומרי המלך' כאילו זכיתי במפעל חיים". משמעות הצפיות באתר בשבילו היא רווח נקי של אלפי דולרים בפרסומות ("אני מרוויח, לצערי, הרבה יותר מעיתונאי"). עכשיו חיון ממשיך לשעוט קדימה ולהפתיע: "ברור שלא אשאר במצב הנוכחי הזה, אני מתכנן להיכנס לפוליטיקה כדי לשנות. אנשים בטח חושבים: מה לבלוגר רכילות ולפוליטיקה? אבל הם חושבים בתבניות. תראה מה עשיתי. התעסקתי בסקסיזם של יורם זק מול דנה רון ב'אח הגדול', נאבקתי על אמא שלי כעובדת קבלן, מאז המצב השתפר. פעם היו חמש מקרי התאבדויות בקהילה ההומאית בשנה, והצלחתי להציל ילדים צעירים בזכות חיזוק הקו החם".

ניצול קטינים קרוב לליבו של חיון. "כילד בפנימייה, גם אני הייתי צריך מקום לברוח ולקבל את החום. מבוגרים אמורים לעזור לילדים כאלה, לא לנצל ולהשתמש בהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ