שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר

אף על פי שהיתה לו קריירה ארוכה בתיאטרון, במופעי בידור, בסדרות מערכונים, בסדרות קומיות וגם בפוליטיקה המוניציפלית, התפקיד שהלך עם ספי ריבלין כל החיים - ויילך אתו עכשיו גם אל הקבר - הוא התפקיד של פיסטוק.

"הבית של פיסטוק" היתה סדרת ספין אוף ל"רגע עם דודלי" ובה גילם ריבלין דמות של תמהוני רפה שכל וטוב לב. כל הילדים אהבו אותו ואין מי ששמע את שיר הפתיחה פעם אחת ולא שרק אותו בשמחה ביממה שלאחר מכן. בניגוד לכוכבי ילדים רבים אחרים, ריבלין לא ניסה להתנער מהתפקיד הזה, ולא ביקש לסגל לעצמו דימוי של אמן דרמטי חמור סבר. להיפך: הוא אהב להצחיק ילדים ומבוגרים, לא חשש להשתטות בשידור והיה מהיחידים בישראל שהיה מיומן, גם בגיל מבוגר, בהומור פיזי ברמות הגבוהות ביותר. לא במקרה הוא גילם את צ'רלי צ'פלין בסדרת פרסומות למפעל הפיס.

בתרבות הישראלית, שבה "בידור" היא מלה מגונה כמעט, ריבלין אהב לבדר ושמח לשמח. בהופעות שלו בתוכניות אירוח לאורך השנים, לא היה אפשר לדעת מאיפה יבוא הפאנץ' – מסיפור מבדח שהוא רקם כהלכה, ממבט אחד שנון עם הרמת גבה מדויקת, או מזינוק על השולחן - כולל חניקת המנחה ושפיכת כוס המים.

ספי ריבלין וציפי מור מתוך "הבית של פיסטוק"צילום: הטלוויזיה החינוכית

מה שאיפיין את ההופעות הטלוויזיוניות שלו היה הטוטאליות – הוא היה בדרן שנלחם על הצחוק של הקהל, מבלי למכור את עצמו בזול. בין שזה היה ב"איצ'ה" (הגרסה הריבלינית לארצ'י באנקר), "ספי" (הגרסה הריבלינית ל"מיסטר בין"), "מוצ"ש", "ניקוי ראש", "הרצועה" או ההופעות שלו ב"זהו זה", ריבלין נתן את כולו לקהל מבלי לפנות לטריקים נחותים ולאכזריות קומית. זה היה הומור עם לב טוב.

היתרון במעמד של כוכב ילדים, הוא הקונסנזואליות שמתלווה אליו. ב-1981 וב-1984 ריבלין עשה צעד שהיה כמעט התאבדותי מהבחינה הזאת – הוא השתתף בתשדירי הבחירות של הליכוד. באחת התקופות המקוטבות ביותר בחברה הישראלית, כשהרוב המכריע של ברנז'ת הבידור והתקשורת תמכה מטבעה במערך ומהצד השני הגששים – יקירי העם – קראו להצביע לשמעון פרס, ריבלין קרא לעם ישראל להצביע מחל. ערב־ערב הוא כתש את פרס וכירסם בתדמית שלו עם חיקויי ה"כן ולא". בכל ערב הוא העביר עוד כמה מצביעים למחנה הימני וקנה לעצמו עוד כמה שונאים במחנה השמאלי.

בבחירות האחרונות לכנסת, לפני קצת פחות משנה, הוא הופיע בפעם האחרונה בתשדיר בחירות של הליכוד. כשהסרטן כבר שולט בגרונו, הוא לא יכול היה לדבר. הוא רק הביט בעיניים הגדולות שלו אל הצופים וכתב בכתב ידו פתק עם בקשה להצביע לבנימין נתניהו. לא ברור כמה מצביעים השתכנעו אבל גם מתנגדיו העיקשים ביותר של ראש הממשלה לא יכלו שלא להתרגש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ