חיים לוינסון: את מי מעריצים בני הנוער בהתנחלויות

כתב השטחים של "הארץ" ענה לשאלות הגולשים: על הסיכוי לאלימות בפינוי התנחלויות, זריקות האבנים שלא מדווחות, ורשלנות המשטרה

הארץ
הארץ

חיים לוינסון, כתב השטחים של "הארץ", התארח היום (שני) באתר למפגש השביעי בסדרה בה אתם מוזמנים להפנות לעיתונאים ודמויות ציבוריות נוספות שאלות על כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם או יכולתם לשאול. על שיתוף הפעולה לו הוא זוכה מהמתנחלים, דעותיו הפוליטיות, אובייקטיביות בסיקור, הפנסיה התקציבית, התחקירים על זמביש ועוד. 

נ. שואל: האם גם אתה סבור שהשמאלנים יותר חכמים/איכותיים מהימנים?

חיים לוינסון: אני חושב שלשמאלנים יש עולם ערכים ראוי יותר מהימנים. חלק מהימנים מאמינים בדברים מתועבים בעיני.

לכל העיתונאים ואישי הציבור שהתארחו ב"הארץ"

חיים לוינסון עונה לשאלות גולשי "הארץ"צילום: חיים טרגן

ישראלי מצוי שואל: מה המספרים הנכונים לגבי חלוקת המים בין המתנחלים והפלסטינים בשטחים הכבושים? מהו האירוע שככתב שטחים הכבושים שכי זעזע אותך? מה דעתך - האם הפלסטינים מעוניינים בשלום?

חיים לוינסון: לגבי חלוקת המים אני מתבייש לומר שאני לא בקי מספיק בנושא. מפנה אותך לרשימה של עמירה הס

לגבי האירוע שהכי זעזע אותי: לא יודע מה הכי זעזע אותי, אבל יש אירוע אחד שטורד את מנוחתי. הירי למוות בלובנה חנש ב-23.1.2013. חנש עשתה את דרכה הביתה בציר 60, ונורתה "בטעות" על ידי הנהג של סמח"ט יהודה, סא"ל שחר ספדה. יותר משהאירוע עצמו מזעזע אותי, מזעזעת אותי האדישות שבה הוא התקבל בצבא ובישראל. כאילו שאין משמעות לאדם שנהרג סתם. הסמח"ט קודם והחקירה נקברה. שם מסתכלים על זה כעל "טעות בפיקוד ושליטה". את הציבור בישראל זה בטוח לא מעניין.

לגבי השלום. שלום הוא שם קוד. צריך לפרוט אותו למעות קטנות יותר. חלק מהפלסטינים רוצים לזרוק אותנו לים. חלק רוצים מדינה. חלק רוצים זכות שיבה. חלק רוצים להפסיק את המלחמות בלי קשר. אם זאת התרשמתי שרוב מוחלט מהחברה הפלסטינית, גם העזתית, היא ריאלסטית. הם מכירים במציאות שנוצרה כאן ב-65 שנה האחרונות.

אחד העם שואל: האם אתה סבור שלמתנחלים או מה שנקרא "הרוב השפוי" שלהם נעשה עוול בדרך הצגתם בתקשורת?

חיים לוינסון: בוא לא נתבלבל. גם "הרוב השפוי" לוקח חלק במעשים לא מוסריים. אדם שגר בפסגות על קרקע שנגזלה מבעליו, אך מרצה באוניברסיטה, הוא מרכיב במנגנון האפליה המתנהל בשטחים. אדם שגר במעלה אדומים ויש לו זכות יתר על אדם שגר מאה מטר ממנו בגלל מוצאו האתני, הוא חלק ממנגנון האפליה המתנהל בשטחים. אני לא מקבל את הדיכוטומיה בין הרוב הנורמלי למיעוט המשוגע. המציאות יותר מורכבת מזה.

עם זאת, לעיתים ישנה מגמה בקרב כלי התקשורת שאינם "הארץ" - באינטרס משולב עם אותם רדיקליים עצמם - ליצור תחושה שהמיעוט הרדיקלי א. רדיקלי יותר ממה שהוא באמת. ב. מונה יותר ממה שהוא מונה באמת. בכך יש עוול.

עקיבא נוביק שואל: אורית סטרוק או איילת שקד?

חיים לוינסון: אורית סטרוק, ללא ספק. איילת שקד היא קריקטורה של פוליטיקאית. פופוליסטית, שטחית, לא עושה כלום. ועדת שקד הראתה שמדובר בבובה, שעושה את רצון עסקני הציונות הדתית. סטרוק לעומת זאת לקחה ברצינות כמה נושאים, כמו אלימות שוטרים, ומטפלת בו היטב.

דבי שואלת: האם אתה חושב שישראל מבצעת פשעי מלחמה בשטחים?

חיים לוינסון: אני לא יודע מה ההגדרה של פשעי מלחמה. אני גם לא חושב שעלינו לקבוע את המוסר שלנו לפי איזה ועדה/אמנה. לדעתי, ההחזקה של ישראל בשטחים אינה מוסרית. לא בקונספט ולא בפרקטיקה.

מוש השור שואל: נניח ויהיה פינוי נוסף, יש סיכוי שזה יעבור בשלום כמו בהתנתקות או שתהיה אלימות וסוג של מלחמת אחים

חיים לוינסון: פינוי נרחב של יהודה ושומרון יהיה מלווה לדעתי באלימות רבה. מלחמת אחים או לא קשה לי לומר. להערכתי ישנם אלפים שמוכנים להילחם בכל האמצעים בפינוי כזה, כולל אלימות ברמה זו או אחרת.

דייב שואל: לפי התרשמותך עד כמה יש סוגים שונים של מתנחלים? האם הרוב הם משיחיים שבטוחים שהם נציגי אלוהים עלי אדמות או שרובם פרגמטיים והתקשורת פשוט לא מתייחסת אליהם?

חיים לוינסון: בחברה של 400 אלף איש ודאי שיש סוגים שונים. אני מחלק בגדול לחמישה חלקים. א. חרדים. ב. חילונים אידאולוגים כגון בני כשריאל ממעלה אדומים. ג. חילונים לא חושבים שרק מעניין אותם בית בזול. ד. דתיים ממלכתיים. ה. דתיים לא ממלכתיים. מי שמוביל את המחנה הזה, דוחף אותו, יוזם ומקדם אלו הדתיים ואני משתדל לתת עליהם תמונה מגוונת ככל שאפשר.

יוסי שקדי שואל: איפה הכסף? קראתי את הפרסומים שלך על הפנסיה התקציבית ודבר אחד מעניין אותי: איך זה לא יצר הד ציבורי, האם אתה חושב שהתקשורת בארץ מועלת בתפקידה ובעצם לידיעות שאתה מפרסם אין חשיבות אמיתית כי אף אחד לא מדווח על הדיווח שלך. אם כן, אתה לא חושב שהיה עדיף לך להיות בטלוויזיה/ידיעות/גוף גדול אחר

חיים לוינסון: קודם כל, הרבה אמצעי תקשורת כן דיווחו על הדיווחים שלי, כולל ערוץ 10 ואינספור תוכניות רדיו. טוב לי ב"הארץ" ואני לא רוצה לעבור כי כאן יש לי חופש מלא לעשות מה שאני רוצה, כולל לדווח דיווחים כאלה. לגבי הד ציבורי: אני חושב שיש הד כזה, והבנה אצל אנשים שהמצב בלתי נסבל, ובעזרת השם ההד ילך ויתגבר ויעלה את הפנסיה התקציבית בסערה השמימה.

יניב שואל: האם אתה זוכה לנקמנות ממחוז ש"י או מצה"ל?

חיים לוינסון: עד עתה לא התנכלו לי במכוון, למשל על ידי דו"חות תנועה מפוברקים או מניעת כניסה למקומות מסוימים. מחוז ש"י נותן לי את כל המידע השוטף ועונה לרוב השאלות שאני שולח לו. אני לא מקבל "אקסטרות" מהמחוז, אבל אני מבין את זה לגמרי. יש מחיר להיות כתב ביקורתי. אני מנסה להשיג מידע מהמחוז בלי שיתוף פעולה של ראשיו ומקווה שבעזרת השם אעשה ואצליח. לגבי דובר צה"ל. אני מקבל את מה שכולם מקבלים. אני לא עושה כתבות שבדובר צה"ל היו שמחים שאעשה, כמו "לילה עם אימון של גדוד נח"ל".

דג קר שואל: האם ראוי שעיתונאי יפרסם בעמוד בפייסבוק מסרים חתרניים ואנטי דמוקרטיים. ואחר כך יטיף נגד פעולות לא-חוקיות של מתנחלים? אני מתכוון לפוסט שלך לגבי סילוק השלטון באוקראינה.

חיים לוינסון: דג יקר, לגבי סילוק השלטון באוקראינה וההשוואה שעשיתי למחאה החברתית. אני לא בטוח שהבנת את טענתי. מה שאמרתי הוא שההיסטוריה מלמדת ששלטון מופל לא בשירים של שלמה ארצי אלא בנחישות. לא צריך אלימות ולא צריך לירות באנשים ברחובות, אלא די לנענע את הכיסא שהשלטון יושב עליו. כפשוטו. בכל מקרה, וכאן אי ההבנה שלך, זה היה *ניתוח* שלי, ולא דעתי.

יוסי שואל: למה אתה לא מדווח על אלפי זריקות האבנים על מתנחלים? האם דמם סמוק פחות?

חיים לוינסון: עיתון הוא לא רשומון אירועים. אני מדווח על מה שנראה לי חשוב או מעניין. הקריטריון בעניין זריקות האבנים הוא פצועים ומעלה.

פיצי שואל: למה המנהל האזרחי חומק מביקורת ציבורית? איך ייתכן שהגוף שמנהל בפועל את חיי הפלסטינים בגדה, לכאורה על ידי אנשי צבא, בפועל נשלט על ידי תושבי התנחלויות - והציבור לא יודע?

חיים לוינסון: אני לא חושב שהוא חומק מביקורת ציבורית. נכתבו עליו שני דו"חות מבקר בשנים האחרונות. אני משתדל בעבודתי לחשוף כמה שיותר בנוגע למנהל האזרחי. אתה מוזמן לעלעל בארכיון הארץ. כמוני עושים עיתונאים נוספים.

רותי שואלת: למי הצבעת בבחירות לכנסת

חיים לוינסון: אענה לך קודם למי לא הצבעתי: לליכוד, הבית היהודי ויש עתיד. אני לא רוצה להגיד למי כן הצבעתי כדי לא להחמיא לחברי הכנסת במפלגה הזו.

יוספה שואלת: מה אתה חושב על קיצור העונש לשוטרים מפרשת השב"ח שהופקר?

חיים לוינסון: מלכתחילה חשבתי שהעונש חמור מדי. עונש של שנה מאסר ופיטורים מהמשטרה הם עונש חמור מאוד בנסיבות. הייתי מעדיף אגב, שיעמדו לדין ויטפלו משמעתית גם בקצינים בכירים ונוספים במשטרה ובאנשי בית החולים שיבא, עם הסקת מסקנות מערכתית, מאשר להתפרע על שני שוטרים מתחתית השרשרת.

דוד שואל: האם העונש הקשה שקיבלו השוטרים בפרשת השב"ח נובע מהסיקור האינטסיבי שלך של הפרשה?

תשובה: אין לי דרך כמובן, לענות על שאלה ספוקלטיבית כזאת. נראה לי שהעונש החמור נובע גם מהסלידה הלא מוסתרת של השופט לנאשמים. במהלך עדותם הם שיקרו באופן שקוף וחמתו ממש בערה בו.

יואב שואל: האם צריך לסגור את גלי צה"ל.

חיים לוינסון: לדעתי צריך לסגור את כל תחנות השידור הציבורי. למצער, אין סיבה לממן את תחנות הרדיו: גם של קול ישראל וגם את גלי צה"ל.

בוב הבנאי שואל: האם נערי הגבעות ופעילי תג מחיר הם תופעה שולית או שהפכו לדמויות לחיקוי והזדהות של בני הנוער בהתנחלוית

חיים לוינסון: לדעתי בקרב בני הנוער בהתנחלויות יש יותר מעריצים ללוחמים בסיירת מטכ"ל מאשר לכמה נערי גבעות. לדעתי, נוער הגבעות עצמו ויח"צניו (ע"ע איתמר בן גביר) והתקשורת, מפרכסים זה את זה ומנפחים אותו למימדים דמוניים. עובדתית, בחמש השנים האחרונות נוער הגבעות לא הקים מאחזים חדשים. מאגר הפעילים שלו מונה בקושי עשרות, שמתחלפים כל הזמן.

גלעד שואל: האם אתה חושב שניתן להגיע לפתרון שתי המדינות והאם זה אפשרי? כידוע, מצד אחד אין הבטחה לפרטנר אמיתי מהצד הפלסטיני, ומאידך יש את הימין הקיצוני שינסה להפריע לכל הסכם לקרות. מה עתידנו כאן במידה ולא נפנה את השטחים? מדינה דו לאומית?

חיים לוינסון: התבטאויות חברי הליכוד מלמדות שאין פרטנר אמיתי מהצד הישראלי. לדעתי המשא ומתן לא יוביל לשום מקום. זה בסך הכל משחק, מי ישכנע את האמריקאים שהוא לא זה שפוצץ אותו, כדי להשיג הישגים דיפלומטיים בטווח הקצר. לגבי העתיד - מה שהיה הוא שיהיה, רק עם מחיר בינלאומי גבוה יותר.

משה ונטילטור שואל: ראיתי סרטון שלך רוקד עם ענת קם כמה ימים אחרי ששיחררו אותה. רציתי לשאול מה אתה חושב על ההתנהלות של אורי בלאו והארץ שהכניסה אותה לכלא

חיים לוינסון: אני חושב שצריך להפיק לקחים מהאירוע כדי להימנע מחשיפת מקורות בעתיד.

אילן ליאור שואל: איך אתה כל היום בפייסבוק וגם מצליח להעביר ידיעות לעיתון? האם היית עיתונאי טוב יותר אם היית רק במערכת?

חיים לוינסון: א. הפייסבוק זה במקום להתקלח. ב. הפייסבוק זה כלי חשוב לתקשר עם קוראי.

מתנחל שואל: האם העזת אי פעם לכתוב משהו נגד הדוקטרינה השלטת ב"הארץ" ?

חיים לוינסון: מפנה אותך למאמרי "יש שופטים בעופר"

קלמן שואל: מה יש לך נגד ישיבת בית אל? אם כולם שם חבורה של פושעים גנבים ונוכלים למה הם לא בכלא?

חיים לוינסון: הם לא בכלא כי עסקנות המתנחלים זוכה לחסינות מפני אכיפת החוק. בכתבותיי אני מבקש להצביע על המעשים הפלילים שלהם מתוך מטרה שהם יוכנסו לכלא.

קלמן שואל: בסך הכל ראשי ישיבת בית אל לא גנבו מיליונים לעצמם ולא חיים בחיי פאר ראוותניים, אלא עושים משהו למען האידאלים שלהם. מה כל כך רע בזה?

חיים לוינסון: קודם כל אתה טועה. חלק מראשי הישיבה סידרו את ילדיהם בדיור מוזל. בכל מקרה, אידיאלים לא מצדיקים גניבה, זיוף, מרמה וסילוף.

אריאל שואל: מה דעתך על הפיכתו של המוסד האקדמי באריאל לאוניברסיטה? האם גם אתה סבור שמדובר בהחלטה פוליטית נטו או שיש לכך גם הצדקה אקדמית?

חיים לוינסון: לגבי רמתו האקדמית אינני בר סמכא. מי שדחף להפוך את אריאל לאוניברסיטה אקדמית הם פוליטקאים, לא אנשי אקדמיה. אולי זה מרמז על הסיבה לכך.

מני שואל: כתבת הרבה על זמביש גם בתחקירים וגם בפייסבוק. לפי מה שאתה מבין מדובר באחד האנשים המושחתים במדינה. האם יש קשר שתיקה סביבו ומה בעצם הטענה העיקרית שלך נגדו?

חיים לוינסון: הוא לא מושחת באופן אישי אלא עומד בראש ארגון שמטרתו העיקרית היא פעילות לא חוקית. לכן לטעמי יש לסגור את הארגון ולהעמיד את זמביש לדין.

מאור פיינטוך שואל: 1. האם אתה יכול לפרט על זה מה זה מטען צינור ומה הדיווח הזה?  2. אם יש כל יומיים נתפס צעיר עם מטען צינור אז איך אין פיגוע? איך אף אחד לא מתפוצץ על הכוח עם אותם מטענים?  אשמח קצת לקבל הבהרות על העניין הזה, לי בכל אופן הדיווחים האלה נשמעים מעט מוזרים.

חיים לוינסון: מטען צינור הוא שם קוד למטען מאולתר וחובבני, שמכינים אותו עם גופרית או חומר נפץ מאולתר אחד דחוס בתוך צינור. יש למטענים האלה שני מנגנוני הפעלה עיקריים: פתיל והשלכה. 

הדיווחים על המטענים האלה מגיעים בדרך כלל מצה"ל. אתה לא שומע על פיגועים ממטעני צינור, כי בדרך כלל הרמה שלהם היא כל כך נמוכה שגם אם היו מפעילים אותם, מלבד רעש, כמו נפץ של פורים, לא היה קורה כלום. הניסיון מלמד שמדובר בצעירים משועממים, שחלקם רוצים להיתפס. בעבר הייתי במקרה בבית המשפט הצבאי בסאלם, בזמן שנתפסו שם שני צעירים עם תיק של מטעני צינור. הם באו במטרה להיתפס, כדי לשבת קצת בכלא.

קרקס פלסטינה וגם יונתן שואלים: תוכל לפרט למה מדי פעם אלו עם מטעני הצינור, מבצעים זאת כדי להיעצר? מה יותר טוב במעצר מאשר בבית?

חיים לוינסון: נתקלתי בכמה וכמה מקרים של צעירים שמנסים להיעצר, משלל סיבות: רוצים להראות "גברים" בעיני חברים", מחפשים הרפתקאה, רבו עם המשפחה, בורחים משידוך כפוי, נלחצו על ידי הסביבה, וכיוצא בזה. זה בעיקר נפוץ בקרב נערות. בישראל מקרים כאלה היו מופנים לרווחה. בשטחים. נו. זה בשטחים.

שלומי א. שואל: לחיים שלום, האם, לדעתך, כתב "שמאלני" יכול לדווח באובייקטיביות מקצועית על הנעשה בשטחים? האם תציין את כל העובדות הרלוונטיות על מעשי המתנחלים, גם כשעובדות אלו "יקלקלו" את המסר שהיית רוצה להעביר לקוראיך? האם אתה מאמין באובייקטיביות? האם אתה רואה בעבודתך שליחות?

חיים לוינסון: א. אין דבר כזה אובייקטיביות. זה שאני כותב לך בעברית זה כבר לא אובייקטיבי. זה בסדר שלכל אדם יש דעה. ב. תגיד לי אתה אם אני ישר והוגן. ג. לא חושב שיש אף עבודה שהיא "שליחות" דהיינו שהיא נעלה על עבודה אחרת. אני אוהב את העבודה שלי ופעמיים בחמש שנים היא הייתה גם בעלת ערך של ממש.

הלל כהן שואל: מה הפעמיים בחמש שנים האחרונות שהתייחסת אליהן שהעבודה העיתונאית שלך היתה בעלת ערך של ממש?

חיים לוינסון: א. במהלך מבצע עמוד ענן כתבתי על נכה שלא יכול לרדת למקלט ולכן בכל אזעקה הוא יושב בבית מכווץ מאימה. למחרת הוצבה לו מיגונית מותאמת לכיסא גלגלים. ב. בבקעת הירדן היה מקרה שאדם הסובל מפיגור שכלי הועלה לג'יפ צה"ל, הורד סתם באיזה צומת ונעדר מביתו. לאחר שכתבתי על המקרה צה"ל החל לחפש אחריו והוא נמצא בריא.

אסף עינב שואל: האם אתם חושש שהמתנחלים יפגעו בך? אתה מעורר את חמת המתנחלים ואנשי הימין. האם קיבלת איומים אישיים? האם אתה חושש מנקמה מצד המתנחלים? האם ניסו לפגוע בך?

חיים לוינסון: אני לא מעורר את חמת כולם. חלקם חברים טובים שלי. לא קיבלתי איומים אישיים. בעבר חתכו לי את הגלגלים בכפר תפוח, שברו לי שמשה ביצהר ואיימו עלי ללכת מכל מיני מקומות אחרת... אני מניח שיש 10-20 חבר'ה שלא מרוצים ממני, שבנסיבות מסוימות אולי גם ינסו לתקוף אותי. זה לא מפריע לי ואני לא חושב שזה משפיע על העבודה שלי. אני לא חושב שזה שונה באופן מהותי מסיקור אזורים אחרים בארץ.

בן שואל: אתה לא ידידם של המתנחלים. כיצד בכל זאת אתה מצליח להביא ידיעות בלעדיות ומידע פנימי מהתנחלויות, מארגוני מתנחלים ומהמנהל האזרחי? מה האינטרס שלהם לשתף איתך פעולה? ומלבד זה, כל הכבוד על עבודתך.

חיים לוינסון: הרבה לא משתפים איתי פעולה בגלל דעותיי/האכסניה. בעיני זה בסדר גמור, וכמו שאני תמיד אומר: אין לי בעיה שלא תדברו איתי, רק אל תסבירו לי במשך 20 דקות למה. מי שכן משתף איתי פעולה יתכן והוא חושב שאני אמין. יתכן שהוא מחבב אותי אישית או שזו המדיה הנכונה להעביר את המסר. אלו רק השערות. מעולם לא חקרתי במופלא ממני ושאלתי מישהו למה הוא משתף איתי פעולה.

מאיה שואלת: מה הכתבה הכי חשובה שעשית, ומה הדבר שהכי מטריד אותך במה שקורה בשטחים

חיים לוינסון: לא עושה דירוגים של הכי והכי. התחקיר על זמביש במוסף היה חשוב וגם הכתבה על גורלו של עומר אבו ג'ריבאן. הכי מטריד אותי בשטחים? היום זה החקירות המגוחכות שמצ"ח מנהל לגבי נסיבות מותם של פלסטינים. תשאלי אותי מחר בטח תהיה תשובה אחרת.

יאיר שואל: מה הכי ישראלי בעיניך?

חיים לוינסון: זחיחות, שביעות רצון עצמית.

אפרווה מרג שואל: לצערי ככל שאני מתוודע יותר לעומק הסיאוב והשחיתות , אני מתמלא עצב רב. אז אולי עדיף לא לדעת יותר מדי? מה לדעתך ניתן לעשות? איך אפשר לצפות מהחתול שמקבל פנסיה תקציבית לשנות את אופיו ולהפסיק לאכול שמנת? האם ניתן חוקית לשנות רטרואקטיבית הסדרי פנסיה? ישנו סיכוי שזה יעמוד במבחן בג"ץ?

חיים לוינסון: פנסיה אי אפשר לבטל, אבל עול מס אפשר להכביד. מס 80 אחוז על כל שקל מעל 30,000 פנסיה נראה לי סביר. אין סיכוי שהמחוקקים יעשו משהו, אלא אם העם יזעק והאדמה תרעד. וזה מה שאתה יכול לעשות. להציף את הנושא.

רותם שואל: איך היית מגדיר את עצמך - קפיטליסט או סוציאליסט? מדוע?

חיים לוינסון: אני בעד כלכלת שוק עם פיקוח במקרים של כשלי שוק, וחושב שהמדינה צריכה לתת עזרה מסיבית לאנשים מהמעמד הנמוך כדי שאלו יוכלו להרים את עצמם מהמקום בו הם נמצאים. את ההגדרות אני משאיר לאנשי מדעי המדינה.

טלי בן ענת שואלת: מה האירוע שנחקק ביותר בזיכרונך? למה? מה הוא אומר בהיבט הרחב יותר?

חיים לוינסון: עייני בתשובה לעיל לגבי לובנה חנש.

אבי שואל: כוחות צה"ל בשטחים. האם צריכים כל כך הרבה חיילים לשמר את הכיבוש וכמה זה עולה לנו?

חיים לוינסון: יש היום הרבה פחות חיילים מבעבר בשטחים, אבל עדיין הרבה. לא יכול להגיד מספר מדויק כי הצנזורה לא מרשה. עלות הכיבוש היא שאלה מורכבת, שלא בטוח קשורה להיקף סדרי הכוחות שמחזיקים שם.

שלום שואל: מהו עתיד מקצוע העיתונאות לנוכח עידן החינמונים?

חיים לוינסון: מנקודת המבט הצרה שלי, העובדה שאם לא תהיה מספיק טוב אנשים יעדיפו, ובצדק, את התחליף החינמי שלך, דוחפת אותי להצטיין יותר ויותר. 

ימני שמאלני שואל: האם אתה באמת מאמין שהחילוניים השמאלניים יקבלו אותך אי פעם באמת?

חיים לוינסון: באפריל יש לי שוב ועדת קבלה לשמאל החילוני. מבטיח לעדכן בפייסבוק אם התקבלתי או לא.

שוני שואל: היי חיים, יהיה נחמד אם תוכל לספר לכולנו קצת על החיים שלך - איפה גדלת, מתי הורדת את הכיפה, איפה היית בצה"ל, ואיך הגעת להיות כתב השטחים של הארץ. תודה רבה!

חיים לוינסון: עמוס אטינגר, למה אתה מסתתר מאחורי הכינוי שוני? תזדהה בשמך ותזמין אותי לתוכנית.

גולש שואל בכל הרצינות שואל: האם אתה קורא ספרות מקצועית כמו רקע על עליית הנאציזם ותפיסת הגזע הנבחר?

חיים לוינסון: בצעירותי הייתי קורא המון על השואה ותולדותיה. לצערי היום אני קורא רק דברים שאני חייב לאוניברסיטה. לשאלתך שלא שאלת, איני רואה דמיון בין המאפיינים הייחודיים של עליית הנאציזם לבין המצב היום בישראל.

נ שואל: מה דעתך על פובליציסטים כמו אורי משגב שכותבים תחקירים או מה דעתך על משגב באופן כללי.

חיים לוינסון: לא אתייחס באופן אישי לקולגות.

נ בעוד שאלה: האם התקשורת שמאלנית? עם נצא מנקודת ההנחה שרוב אנשי התקשורת הם אנשי שמאל . ושערוצי החדשות הגדולים יותר מתעניינים ברייטינג מאשר בלהעביר חדשות. האם אתה לא חושב שדעתם האישית משפיעה על מה שהם חושבים שמעניין יותר ויוצרים עיוותים לכיוון שמאל ?

חיים לוינסון: בוא נפסיק לדבר על תקשורת אלא על כלי תקשורת ספציפיים. מעריב הוא עיתון ימני. הארץ הוא שמאלני. באמצע יש עיתונות שמנסה לקלוע לטעם של המיינסטרים הישראלי. לפעמים היא מצליחה ולפעמים לא.

בועז מן שואל: אתה מתייחס הרבה פעמים לפוליטיקאים כמטומטמים: זה מה שאתה חושב עליהם באמת. שיוני שטבון ובנט הם מטומטמים. יש מישהו שאתה מעריך מהפוליטיקאים בימין

חיים לוינסון: חלקם חכמים, אבל אני מצפה מחברי כנסת להיות שופרא דשופרא. לגבי שטבון, עיון קצר בפייסבוק מלמד על מנת המשכל שלו. אני לא חושב שבנט מטומטם. הוא איש מאוד חכם וחד, אבל משחק אותה דביל/מדריך מבני עקיבא/מצחיקול כדי לשמר את ההתלהבות של בני הנוער ממנו. אני מקווה שהוא ייגמל מזה. יש פוליטיקאים שאני מעריך בימין אבל אני לא חושב שזה נכון שאני אעשה רשימה של מי כן ומי לא.

דוד שואל: האם כתב שטחים טוב צריך לשמור על ניטרליות? האם אתם עושה מאמץ כך שמכתבותיך לא ניתן יהיה להסיק מה דעתך על המתנחלים, החיילים, המחבלים והפלסטינים?

חיים לוינסון: אין טעם לעשות מאמץ כזה כי סופו להיכשל. כפי שכבר עניתי למעלה, אין דבר כזה אובייקטיביות וניטראליות.

יאיר שואל: למה לדעתך יש כל כך הרבה ישראלים שלא מבינים את הרוע של הכיבוש. איך זה שהרבה ישראלים, גם שמאלנים מהמרכז, מוכנים להסכים עם הכיבוש ועם ההתנחלויות.

חיים לוינסון: באופן כללי אני חושב שרוב האנשים לא מנסים להבין את אסונם של אחרים. באופן פרטני, אני מניח שהשילוב של הטרור הפלסטיני, העייפות, השנים שחלפו, המרחק הגיאוגרפי והחומה התרבותית, יוצרים אדישות.

אמיל והמאחזים שואל: מתי התחקיר על הפנסיה של זמביש?

חיים לוינסון: כשהוא יהיה בפנסיה. בעזרת השם בקרוב ממש.

הבלש שואל: יש לך דרכון זר? 

חיים לוינסון: אמריקאי. הורי עלו לישראל והורישו לי גם אזרחות זרה. לפני שנה חטפתי קריזה על איזה טופס שהייתי צריך למלא ושקלתי לבטל, אבל בסוף לא עשיתי זאת משני סיבות. א. זו ויזה קבועה לאמריקה, ואם אבטל אצטרך למלא הרבה יותר טפסים עבור הוויזה. ב. זה מאפשר לי להגיע למקומות שונים בעולם, כמו קהיר.

אורי כותב: לחיים היקר! ברצוני לחזק את ידיך במלאכת הקודש אשר אתה עושה בחשיפת מלאכת הגזל,  הנישול, הרקבון המוסרי וההתנהגות העבריינית של מדינת ישראל בשטחים הכבושים.המשך במלאכתך החשובה, אל תירא ואל תחת מעדר הפשיסטים המתלהמים שכבר מטנפים פה את טוקבקים. חזק ואמץ חיים לוינסון !

חיים לוינסון: תודה

יעלה שואלת: שלום, מה לדעתך הפתרון ארוך הטווח שעל ישראל לנקוט בתחום המדיני בכלל ולגבי יהודה ושומרון בפרט.

חיים לוינסון: הפתרון ברור. שתי מדינות נפרדות החיות בשלום זו לצד זו. לדעתי הוא לא ישים כי שני הצדדים לא רוצים להשתתף בחתונה.

סתם מישהו שואל: זה לא מרגיש קצת "קל מדי", להיות עם דעות שנטועות אי שם בצידה השמאלי של המפה הפוליטית, לעבוד בעיתון שהוא שופר השמאל הישראלי, ולסקר קבוצת אנשים ששנואה בעיני קוראיך, עמיתך ועורכיך עד כדי ייחולים למותם (כדרכה של עמירה הס )? אין לך לפעמים רגשות אשמה על הסילופים הבוטים,החד צדדיות והדה-הומניזציה שאתה עושה בקביעות יום יום?

חיים לוינסון: היי סתם מישהו. אם יש לי סילוף וכיו"ב זה מצער אותי מאוד. אשמח אם תצביע לי על משהו כזה בכתבות שלי כדי שאלמד ממנו. לגבי "הקלות" אתה טועה. זה מאוד קשה להיות בעיתון שמאלני ולסקר את הימין. הרבה יותר קל להיות כתב מתנחלים בערוץ 7.

לי שואלת: האם אתה חושב שפעילות המדינה בשטחים (בעיקר זו שמתבצעת בהצדקה ביורוקרטית ולא בתואנה בטחונית, כמו הריסת בתים) נובעת יותר מרשעות או מטמטום? (או אולי מסיבה אחרת…) האם יש כוונת מכוון בקרב מקבלי ומבצעי ההחלטות בדרגים השונים (שוב, כוונתי לעובדי מדינה) למרר את חייהם של הפלסטינים כך שיעזבו את שטח סי של הגדה למובלעות איי ובי?

חיים לוינסון: לישראל אין מדיניות בשטחים. מבצעי הריסה כאלה ואחרים, כמו בבקעה, נובעים מגחמות. אני לא חושב שיש כוונת מכוון לגרש את הפלסטינים משטחי סי, אבל כן יש בעיה מובנת ששליחי הכיבוש הישראלי אומרים לאוכלוסייה הלא מיוצגת מה לעשות וכיצד להתנהל.

סתיו היפה שואל: בפייסבוק שלך אתה כל כך מצחיק ומעניין והכתבות שלך כל כך יבשות. למה?

חיים לוינסון: קודם כל אני לא חושב שאני כל כך מצחיק בפייסבוק וכל כך יבש בעיתון. יש פער מסויים, שנובע באופן טבעי מההבדלים בין שתי הבמות. לעיתון יש כללים אותם אני מכבד. הפייסבוק הוא אישי ונועד לקשר עם חברים וקוראים.

יאיר שואל: האם ביבי באמת הסתובב עם דולרים בגרביים?

חיים לוינסון: אין לי מושג קלוש.

נתי שואל: האם אתה קורא כותב ודובר ערבית.

חיים לוינסון: עובד על זה כל הזמן עד שאגיע לרמה סבירה בקרוב.

אבישי עברי שואל: איך הצלחת להפוך לעיתונאי מוביל על אף הדיסלקציה ממנה אתה סובל?

חיים לוינסון: אבישי ראשית אני לא עיתונאי מוביל ולא דיסלקט. הפכתי לעיתונאי בחריצות, עבודה קשה, והבנה כי עם כל הכבוד לזוהר שבעיתונות, אין תחליף לכיתות רגליים וסיפורים בלעדיים.

יהודה גורן שואל: לפני שבוע פורסמו שתי ידיעות מאוד מביכות - שתי חקירות בנוגע לאלימות מתנחלים שנסגרו עקב אבדן ראיות\תירוץ-אחר במחוז ש"י במשטרה. היה ברור לכל מי שעיניו בראשו שלמתנחלים\נוער הגבעות יש מעין "חפרפרת" (או חפרפרות) במשטרה, שמעלימה ראיות מפלילות ומצליחה לסגור את התיקים. מצד שני מדי פעם יש גם ראיות על רשלנות בתיקים נגד פלסטינים - אתה חושב שזה כוונת מכוון, ושמנסים להוכיח שהרשלנות הפושעת היא "לכל רוחב הגזרה" או שהם באמת כל כך רשלנים?

חיים לוינסון: קונספירציה מהסוג אותה אתה מתאר, שלפשל בכוונה בכמה תיקים של פלסטינים כדי שאפשר יהיה לפשל בכוונה בהרבה תיקים של ישראלים, היא מתוחכמת בכמה מספרים מהיכולות של משטרת מחוז ש"י. הרמה הכללית של החקירות במחוז היא נמוכה - בכל התיקים כולם. אני קורא המון תיקי חקירה של מחוז ש"י ואני בספק אם היה אחד שהיה שלם מכל הזוויות.

אני אתן לך דוגמה. היה אונס של מתנחלת על ידי שני פלסטינים בדרום הר חברון לפני שנה וחצי. לכאורה, תיק קלאסי שהמשטרה תשקיע בו משאבים. אבל החוקרים במרחב חברון העמידו לדין את האיש הלא נכון, כשרוב הראיות הצביעו על טעותם. רק בעקבות התערבות של השופט אמיר דהאן החקירה חודשה והאדם הנכון הועמד לדין. מקרים כאלו יכולים לקרות, השאלה מה עושים איתם. במשטרה נורמלית, מקצועית, שרוצה לנהל מערך חקירות איכותי, היו עושים תחקיר והפקת לקחים. במחוז ש"י נתנו לשוטר תעודת הוקרה, מעין אצבע משולשת ל"הארץ" שתקף אותו בנושא זה. במציאות הזאת, שככל שאתה יותר גרוע ככה אתה יותר מוערך, אין סיכוי שמשהו ישתנה.

יואב שואל: כמה אתה מרוויח בעבודתך כעיתונאי.

חיים לוינסון: לא רע ולא מספיק

נתי שואל: האם אתה קורא כותב ודובר ערבית.

חיים לוינסון: עובד על זה כל הזמן עד שאגיע לרמה סבירה בקרוב.

דליה גולומב שואלת: שלום. הייתי רוצה לדעת כמה מחסומים וחסימות יש היום בגדה. כמה מהם מעברים מהגדה לישראל וכמה מה מחסומים פנימיים, וכמה חסימות המונעות מכפר להגיע לכביש הראשי.

חיים לוינסון: דליה אנחנו מכירים ואת פעילה בנושאים אלו. אז למה את שואלת? למיטב ידיעתי יש 31 מעברים בין ישראל לגדה, אפס מחסומים פנימיים המאוישים תדיר, ומאות חסימות המונעות וכו'.

דוד שואל: מה אתה חושב על העבודה מול דובר צה"ל ועודד הרשקוביץ בפרט?

חיים לוינסון: לא נראה לי ראוי להתייחס לקצין זה או אחר. לגבי העבודה מול דובר צה"ל כבר עניתי.

אמיר המהיר שואל: מה לדעתך הבעיה הגדולה של השמאל הישראלי שהפכה את המלה שמאל למלה גסה.

חיים לוינסון: בעיני שמאל היא לא מילה גסה.

לותר שואל: מה אתה חושב על התכנים באתר הארץ. אני מתרשם שיש חלק קטן לכתבות חשובות והרבה טראש. מה דעתך בנושא.

חיים לוינסון: הפוכה משלך.

נחמן דייטש שואל: האם יש במדינת ישראל וביו"ש בכלל עוד ישיבה שמעורבת עד צוואר בכל הנעשה בישוב/בעיר שלה כמו ישיבת בית אל? האם לדעתך זה רע או טוב?

חיים לוינסון: גם עלי וגם הר ברכה מנוהלים כיישובים של מוסד תורני. לגבי בית אל, הבחירות האחרונות, בהם הובס איש מחנה הישיבה שלמה פיוטרקובסקי, מלמדים מה תושבי בית אל חושבים על הניהול של הישיבה.

יוסי מלמן שואל: מתי תחזור לרוץ? ואם לא האם תעסוק בספורט אחר? ואם לא האם מצב רוחך ייעכר?

חיים לוינסון: אני מקווה שמצב הגב שלי יאפשר לי לחזור לרוץ בקרוב. אני מתגעגע לזה מאוד. בינתיים אני מתנסה בשחיה ועושה מדרגות.

רות שואלת: אתה רואה סיכוי שהציונות הדתית שהיתה פעם מתונה תעבור מהפך שני או שהאידאולוגיה המשיחית נטועה כבר חזק מדי?

חיים לוינסון: קשה להתנבא על העתיד. אבל כל עוד אנחנו נמצאים בפרדיגמה התרבותית/אזורית/חברתית הנוכחית, לא סביר שיתרחש שינוי מהותי.

גור שואל: אתה מסתובב הרבה בשטחים האם אתה מרגיש/חושב שהפלסטינאים באמת רוצים מדינה? האם זו שאיפה אמתית שלהם או מנהיגות שגורמת להם לחשוב שזו שאיפתם?

חיים לוינסון: שאלה מעניינת. בוא נעשה לה טוויסט קטן. האם היהודים באמת רוצים מדינה או שהמנהיגות גורמת להם לחשוב שזו שאיפתם? מדינת ישראל קיימת 65 שנה. היא מדינה מערבית שלא רע לחיות בה (יחסית). העם היהודי היה נרדף 2,000 שנה וסבל שואה. עדיין, רוב היהודים לא גרים במדינת ישראל. אז אולי הם לא רוצים מדינה?

אלי אשכנזי שואל: ראיתי שאתה אוהד הפועל ירושלים בכדורסל. האם זה לא מוזר שאתה אוהד דגם דהוי של מכבי תל אביב שאהרון פוגל עם הפנסיה התקציבית שלו האיש המוביל בקבוצה ושפליטי מכבי מככבים בה?

חיים לוינסון: אני לא רואה כך את הפועל ירושלים. בעיני זה מועדון ספורט שמקדם ערכים של קהילתיות, סובלנות וספורטיביות, יחד עם קידום השחקן הישראלי בכלל והשחקן הירושלמי בפרט. אם אני ארגיש שזה משתנה - כמו למשל אם יביאו את גיא פניני לקבוצה - אפסיק לאהוד אותה.

דני אמיר שואל: האם אתה חושב שההסכם המדיני הנרקם הוא יוזמה אמיתית עם סיכוי?

חיים לוינסון: לא. קודם כל יש משבר אמון. שנית יש פערים בין הצדדים שלא ניתנים לגישור. נראה לי שמטרת המשא ומתן היא לקצור הישגים דיפלומטיים קצרי טווח ולא להביא לקץ הסכסוך. עיין ערך תרגיל ה"המתנחלים ישארו בפלסטין" של נתניהו.

יחזקאל שואל: מה אתה הכי אוהב אצל החרדים ומה דעתך על חוק הגיוס?

חיים לוינסון: את חוש ההומור שלהם. לגבי חוק הגיוס עוד לא למדתי אותו לעומק לכל פרטיו. בשורה התחתונה מדובר בבלוף. המדינה מתחייבת לסבסד שירות צבאי דה לוקס, או את הבלוף של השירות האזרחי לציבור החרדי. אם יעמדו במכסות - מה טוב. אם לא - יקצצו אותם. אני לא חושב שחרדים צריכים בהכרח להתגייס, אבל אם מטרת החוק היתה לגייסם - זו בדיחה עצובה.

לכל הכתבות והתחקירים של חיים לוינסון

המפגשים הקודמים: שרון שפורר: התשובה שאני יכולה לפרסם רק ב"הארץ" | יוסי שריד: המסקנה המייאשת שלי על העתיד | צפי סער: יכול להיות פורנו פמיניסטי | ברק רביד: עיתונאי לא יכול להיות אובייקטיבי | חמי שלו: יהדות אמריקה מתקשה יותר ויותר להבין את התנהגות ישראל | אורי משגב: מה חשבתי על הסטטוס שנפתלי בנט כתב עליי

מה השאלה שלכם/ן לחיים לוינסון
ג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ