יצחק הרצוג על "הקומבינה העלובה של ליברמן ולפיד"

יו"ר מפלגת העבודה ענה לשאלות הגולשים באתר: מדוע שתק בפרשת העמותות, האם עישן סמים, ולמה כעס הבוקר על הכותרת של "הארץ"

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, ענה היום (ראשון) לשאלות הגולשים באתר "הארץ", במסגרת המפגש השמיני בסדרה בו אתם מוזמנים להפנות לעיתונאים ודמויות ציבוריות שאלות על כל מה שרציתם לדעת, ולא העזתם או יכולתם לשאול. על שתיקתו בפרשת העמותות, יכולתו להנהיג מפלגה סוציאל-דמוקרטית לאור מקום מגוריו, עתיד ההתנחלויות, האם הוא אדם מאמין, יחסו לעישון סמים ודעתו על עיתון "הארץ". כל השאלות והתשובות כאן.

יצחק הרצוג: צהריים טובים לכולכם, אני שמח להיות פה בצ'אט של אתר "הארץ". מקווה לדיון פורה וענייני.

ירון גולצ'ר, דייב ואודי שואלים: איך זה מתיישב אצלך העניין שבחרת 'בזכות השתיקה' בחקירת משטרתית בעניין עמותות ברק והתנהלות תקינה ושקופה של איש ציבור.. על אחת כמה וכמה אחד הרואה עצמו מנהיג? האם אתה מתחרט על כך והאם אינך חושב שאיש ציבור שעושה כך מאבד מהלגיטימיות שלו

יצחק הרצוג: צר לי שיש סילוף מסוים באופן הצגת השאלה. לפני 15 שנה בהיותי עו"ד פרטי כיהנתי במטה של אהוד ברק ולימים עלתה שאלת מימון המפלגות של הקמפיין של ברק לראשות הממשלה. היות והיה קמפיין של בחירה ישירה לראש הממשלה והוא נתמך על ידי ארגונים רבים שהביעו בו תמיכה. אני האמנתי תמיד בחירות ההתאגדות והמחשבה וחירות הביטוי של אזרחים בכלים שונים ומגוונים. אצל מבקר המדינה בניגוד לרושם שאתם מייצרים שיתפתי פעולה באופן מלא ושיתפתי בכל המידע שהיה ברשותי אבל אז התעוררה שאלה מהותית מאוד: האם בכלל מדובר בעבירה כלשהי על פי חוק מימון מפלגות היות שלא היתה שום התאמה בין חוק הבחירה הישירה לחוק מימון מפלגות. את עמדתי זו הצגתי בצורה מלאה במשטרה וטענתי שאין סעיף בחוק שניתן לחקור אותי עליו. עמדתי התקבלה בסופו של יום על ידי היועמ"ש שקבע שאכן החוק לא התייחס למצב מסוג זה ולפיכך נסגר התיק. לגופו של עניין אני מאמין תמיד בבדיקה של החוק ובפרשנות שמרנית ואת לקחי הפקתי מהפרשה ההיא.

לכל העיתונאים ואישי הציבור שהתארחו ב"הארץ"

יצחק הרצוג עונה לגולשי "הארץ"צילום: חיים טרגן

איילת אבוטבול: האם תזמין לקואליציה בראשותך את המפלגות הערביות, או לפחות את מפלגת חד״ש, לקחת חלק בשלטון?  

יצחק הרצוג: מבחינתי כל מפלגה שתקבל את קווי היסוד של הממשלה שאני ארכיב תוכל להיות חברה בקואליציה, ואני לא פוסל אף אחת מהמפלגות. אני כמובן מאמין בקואליציה רחבה של רעיונות, דעות ואידיאולוגיות, ובלבד שנקבע בקואליציה שכזו מהי המטרה המשותפת של כולנו.

אני יכול לומר לך שהמפלגות הערביות באופן עקבי מתנגדות לקחת חלק בשלטון מסיבות שונות. לגבי מפלגת חד"ש, היא מפלגה עם מסורת של עשרות שנים בפוליטיקה הישראלית, מנהיגיה היו חתומים על מגילת העצמאות, והיא מייצגת בעיני דו-קיום מרשים של ערבים ויהודים בפוליטיקה.

ערן צדקיהו שואל: מנהיג מפלגת עובדים סוציאל דמוקרטית מתגורר בשכונת היוקרה צהלה, במנותק מהעם. האם לדעתך הדברים עולים בקנה אחד? בנוסף, מה דעתך על המשטרה הפרטית חמושה בכלבי תקיפה המשוטטת בשכונת מגוריך במטרה להרחיק זרים ועוברי אורח שאינם מן המלייה?

יצחק הרצוג: אני דוחה מכל וכל את התיאור השקרי והמסולף של שכונת צהלה. שכונת צהלה זו השכונה שבה נולדתי ואני גר בה במרבית חיי, בבית בו גדלתי. זו שכונה שמרבית תושביה הם תושבי קבע, אנשי מערכת הביטחון, אנשי צבא בדימוס וביניהן גם משפחות שכולות. השכונה עוברת חילופי דורות שאינם תמיד לטעמי. לגבי המשטרה הפרטית - התיאור שנקטת רחוק מהמציאות, פועלות בשכונה חברות שמירה המחוברות למערכות אזעקה וזאת בגלל מכת פריצות, גניבות ואלימות שהשכונה ספגה בשנים האחרונות. אם היה מקרה חריג כזה או אחר שלא מוכר לי ודאי שצריך לטפל בו, אבל אני יכול להגיד לך שועד השכונה הנבחר על ידי התושבים מדי שנה מקפיד מאוד על החוק ועל התנהגות נאותה וראויה. אגב, שנים רבות הייתי מתנדב במשמר האזרחי בשכונה שעדיין פועל ועובד במשותף עם המשטרה.

מאיר שואל: בכל מערכות הבחירות האחרונות, מפלגת העבודה אפילו לא היתה קרובה להציג אלטרנטיבה שלטונית מבחינת מספר המנדטים. מה לדעתך גרם לכך, ומה מהדברים שאתה עושה בימים אלה שאמורים לשנות את התמונה

יצחק הרצוג: מפלגת העבודה עברה משבר כבר כמה וכמה קדנציות בכך שהיא איננה נתפסת כאלטרנטיבה שלטונית, אבל בפירוש יש לה את הפוטנציאל להפוך לאלטרנטיבה שלטונית ולהרכיב את הממשלה הבאה. עובדה היא שעמדותיה מקובלות היום על מרבית הציבור. לצערי, היא מאבדת קולות בכל מערכת בחירות למפלגות מרכז קיקיוניות שמופיעות לרגע ומייצרות כל פגע. בפועל היום, אני רואה את עצמי כמנהיג של שני גושים שונים. האופוזיציה המורכבת מפסיפס רחב של מפלגות וכן גוש גדול מאוד התומך בהסדר מדיני. אני מאמין שמפלגת העבודה בראשותי המרימה שלל דגלים ובהם דגל הצדק החברתי והחתירה להסדר מדיני מסוגלת להוביל את המדינה כתוצאה מן הבחירות הבאות ואני פועל באינטנסיביות לשלב ולעורר קהלים שונים שלא היו מזוהים איתנו לתמיכה במפלגת העבודה.

מרגריטה שואלת: מה בכוותך לעשות במישור החברתי - כלכלי

יצחק הרצוג: מרגריטה יקרה - למפלגת העבודה ולי עצמי משנה כלכלית - חברתית מובהקת המתבססת על שאיפה לשוויון כלכלי וסגירת פערים בחברה. אני בעד קצבאות ילדים ובעד קצבאות זקנה. אני בעד התערבות הממשלה בשוק השכירות ובשוק הנדל"ן והצעתי שורה של חוקים ויוזמות בנושא. בין היתר: הגבלת מחירי הקרקע שדורש מנהל מקרקעי ישראל לפחות ב-50%, קידום חוק פנסיה לאומי המחייב את כל אזרחי ישראל, הגדלת ההכנסות מלמטה ועוד ועוד. אני כבר שנים טוען שהעוני הוא האיום האסטרטגי מספר אחד של הציבור הישראלי ולצערי הוא לא מעניין באמת אף אחד. זו צביעות לשמה של מקבלי ההחלטות שמרתיחה את דמי. אני מדבר על כך כותב על כך פירסמתי על כך ספרים ואני מאמים שרק עם כח פוליטי חזק אני אוכל להביא את השינוי.

דנה יקיר שואלת: מה דעתך על תפקודו של יאיר לפיד כשר אוצר. והאם לדעתך יש עתיד היא תופעה חולפת שתיעלם בבחירות הבאות

יצחק הרצוג: נתניהו, לפיד ובנט חולקים את אותה תפיסת עולם כלכלית חברתית קפיטלסטית. זו תפיסה שנכשלה כשלון חרוץ בכל העולם!! יש עתיד, כמו קדימה לפניה, שינוי, מפלגת המרכז, צומת, ואפילו הדרך השלישית וד"ש היו אורחות לרגע ונעלמו כמו שבאו. יאיר לפיד כשל בשתי המשימות העיקריות שלו כשר האוצר. יוקר המחיה ומחירי הנדל"ן. ובנוסף לכך הוא חתום על עשרות אלפים מקרב המעמד הבינוני שהדרדרו לעוני. לכן, בבא יום הבוחר, הציבור יבוא איתו חשבון.

ינאי, אורי וגולשים נוספים שואלים על עמדותיך המדיניות: האם אתה בעד נסיגה מלאה מבקעת הירדן? האם אתה מוכן להעביר את השליטה בהר הבית לפלסטינים? על אילו גושי התנחלויות לא היית מוותר (אם בכלל)? מה אתה חושב על חרם על ההתנחלויות

יצחק הרצוג: קשה להפריז בחשיבות הצורך שלנו להיפרד מן הפלסטינים ולהגיע לשלום עם שכנינו, ואני לא אומר זאת כקלישאה שחוזרת על עצמה עשרות בשנים, אלא אני באמת חושב שהזמן פועל לרעתנו. אנחנו נמצאים בחודש של הזדמנות נדירה להגיע למתווה מוסכם למשא ומתן להסדר הקבע בינינו לבין הפלסטינים. אני כבר הרגשתי שנתניהו בורח מן המשימה לפי הרטוריקה של ראיונות סוף השבוע איתו. במקום שהוא ואבו-מאזן יפגשו ויסתכלו אחד לשני בעיניים ויבינו שהם חייבים את זה לדורות הבאים הם מתחילים לחפש תירוצים. אני אומר לנתניהו שאם הוא יכשל במשימה ויברח מתהליך השלום אני אחליף אותו ואעשה זאת הרבה יותר טוב ממנו. השלום הוא לא נטל אלקטורלי אלא נועד להבטיח את עתידה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית ולאפשר לנו להשתלב באזור על בסיס יוזמת שלום אזורית.

מבלי להיכנס לכל הפרטים: הבסיס להסדר שתי המדינות צריך להיות מבוסס על קווי 67' עם חילופי שטחים וסיפוח גושי ההתיישבות. בירושלים - על הסדרים מיוחדים תוך שמירה על אחדותה של העיר מצד אחד, וכינונה של בירה פלסטינית באחת השכונות במזרח העיר מצד שני. במסגרת סיום המשא ומתן וסיום התביעות ראוי שכל צד יכיר במשנהו כמדינת הלאום השניה כפי שמופיע אפילו ביוזמת ז'נבה.

דברי מבוססים על שנים רבות של מעורבות בנושא המדיני, על התייעצויות עם טובי המומחים בארץ ועל מגעים אינטנסיביים עם מנהיגים בכירים מכל רחבי העולם והאזור. בשבועיים האחרונים נועדתי עם שר החוץ האמריקאי: קרי, היועצת לבטחון לאומי שלך ארה"ב סוזן רייס, עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושר החוץ שלה.

גיא שואל: האם עישנת פעם מריחואנה או השתמשת בסמים אחרים.

יצחק הרצוג: צר לי לאכזב אותך אך לא עישנתי אי פעם מריחואנה ולא צרכתי כל סם אחר. למדתי בתיכון בארה"ב וגם בקולג' והייתי מודע לאנשים שמעשנים בסביבתי. שנים רבות התנדבתי, ברשות למלחמה בסמים. מזה כמה שנים אני תומך בהקלות בשימוש בקנאביס רפואי.

דבי שואלת: מה דעתך על עמדותיו של עיתון "הארץ". נפתלי בנט בטוח שהן פוגעות בכל ערך יהודי, ואתה?

אני לא יכול לדמיין את הדמוקרטיה הישראלית בלי עיתון הארץ. אני מהקוראים המכורים. לא יכול להתחיל את היום בלעדיו ואני אוהב במיוחד את מגוון הדעות שנע בין גדעון לוי לאריה אלדד. אני לא תמיד אוהב כל מה שאני קורא, יש לי גם ביקורת על מה שאני קורא. לפעמים אני גם חוטף שלא בצדק... אבל אני דוחה לחלוטין את עמדותיו של בנט בעניין. אני חושב שאחד הנכסים הגדולים של עיתון "הארץ" היא הרוח הליברלית שמציגה אפכא מסתברא.

ארתור לנק שואל: אני שגריר ישראל לדרום אפריקה - מקום שדורש נציגים פעילים ואסרטיבים, לכל הדעות. אנחנו, כמו כל נציגי משרד החוץ בעולם לא זוכים לטיפול הגון ובסיסי ממשרד האוצר. מרגישים שהם החליטו שאין לישראל צורך לדיפלומטים מקצוענים. מה דעתך בנושא? איך היית פוטר הסוגיה? עובדי משרד החוץ

יצחק הרצוג: ישראל נאבקת על מעמדה במשפחת העמים, היא צריכה את האנשים הכי טובים שיש בשביל מאבק זה. מחאת עובדי משרד החוץ מוצדקת ביותר. הם מנהלים מאבק נכון בצורה אחראית ומדודה. רוב הקוראים לא מודעים להיקף העבודה של אנשי משרד החוץ בכל רחבי תבל. מי שחושב שמדובר בבילויים וקוקטיילים עושה עוול קשה לשליחות של עובדי משרד החוץ שנמצאים בכל פינה בכל העולם, לפעמים תוך סיכון אישי במצבים מורכבים ורגישים וניצבים בחזית ההגנה על שמה הטוב של המדינה. הצדדים החליטו לפני למעלה מחצי שנה ללכת לגישור, אצל השופט בדימוס סטיב אדלר. נדהמתי לקרוא שהמדינה גוררת רגליים בעמדות שהיא מציגה בפני נציגי משרד החוץ ומבירור שערכתי עם אנשי ההסתדרות המלווים את הסכסוך התברר לי כי משרד האוצר, מהשר ועד הממונה על השכר נוקטים בעמדה בלתי סבירה בעליל, בהצעות שהביאו בפני המגשר.

אני פניתי לשר החוץ וביקשתי כי יתערב לאלתר וינקוט עמדה שתוביל לגישור סביר יותר והוגן יותר. אני קורא לציבור לתמוך במאבקם של עובדי משרד החוץ כי הם חשובים למדינה. ככלל, מקומם אותי שעובדי המדינה שעושים מלאכה כל כך חשובה כמו מורים, רופאים, אחיות, שוטרים, פרקליטים, עובדים סוציאליים, ועוד ועוד תמיד נמצאים במגננה במקום שהמדינה תגיד להם תודה. זהו לב המאבק.

דור ברשדסקי: פואד בן אליעזר מייצג את כל מה שרע בפוליטיקה הישראלית, לא צריך את אלדד יניב כדי לדעת זאת, מדוע בחרת לתמוך במועמדותו לנשיאות תוך התעלמות מבוחרי מפלגת העבודה שבוודאי לא היו בוחרים בו כמועמדם, פרט לרצון להוציאו מהמערכת הפוליטית איני רואה סיבה נוספת

יצחק הרצוג: אני שונא הכללות, ובכלל משהו מאוד לא נעים נודף מאופן השאלה. האם זה בגלל שקוראים לו פואד? בנימין בן אליעזר משרת את המדינה למעלה מ-60 שנה. עלה מעיראק לבד בגיל 12 במסע רגלי מפרך, דרך טהרן, עליית הנוער, עבר קליטה קשה וכיהן בכמה וכמה תפקיד שר בהצלחה לא מבוטלת, כולל שר הביטחון. מפלגתנו החליטה באופן גורף לחתום על מועמדתו.

יהונתן שואל: איך תתמודד האופוזיציה עם העברת חוק המשילות ורפורמת הגיוס השבוע? האם יש סיכוי לבלום את המהלך

יצחק הרצוג: כותרת עיתון "הארץ" היום סילפה לצערי את המציאות. הכותרת טענה שהאופוזיציה נכשלה בבלימת חוקי המשילות, ואמנם בפועל האופוזיציה מנהלת מאבק חסר פשרות כבר חודשים ארוכים בניסיון להעלות בצורה חדה את אחוז החסימה, תוך פגיעה בכמה וכמה מפלגות הנמצאות כיום בכנסת. העלאת אחוז החסימה כשלעצמה באופן מדוד היא דבר אפשרי וזאת רק לאחר דיאלוג אמיתי ופתוח בין כל הקבוצות בפוליטיקה הישראלית. ואולם בהצעה הנוכחית מדובר בהעלאה דרסטית וקיצונית שעלולה למחוק מפלגות שלמות ולסתום את הפה לקבוצות שרוצות לבוא ולהשפיע.

יש פה קומבינה עלובה של ליברמן ולפיד שלא מבינים מהו ציפור הנפש של הדמוקרטיה - היכולת להביא לידי ביטוי מגוון רחב של דעות. הגרוע מכל הוא שכדי להעביר את חוק המשילות, חוק גיוס החרדים וחוק משאל עם - שלושה חוקים קשים בעיתיים ושנויים במחלוקת משתמשת הקואליציה בכלי פרלמנטרי חסר תקדים שהופעל עד כה רק בדיונים על תקציב המדינה ובמצבים נדירים ביותר כמו ההתנתקות מחבל עזה. הכלי הזה (סעיף 98 לתקנון הכנסת) מאפשר הגבלת אורך הדיונים ועל פי החלטת ועדת הכנסת, צומצמו ימי הדיון על החוקים הללו באופן דרסטי בצורת סתימת פיות ממש!!

אנחנו מתכנסים היום ב-17:00 ראשי מפלגות האופוזיציה מתוך כוונה לנהל מלחמת חורמה כנגד היוזמות הללו ואנו שוקלים צעדים פרלמנטריים חסרי תקדים בעניין זה. הבהרנו ליו"ר הכנסת, שהנטל מוטל לפתחו שאנו שוקלים צעדים פרלמנטריים חסרי תקדים.

עיתונאי שואל: האם לאור המצב העגום של התקשורת, ראה הטרגדיה של מעריב, אתה חושב שיש ליישם חקיקה שתתמוך באמצעי התקשורת, כדי שהציבור ידע איפה הוא חי

יצחק הרצוג: אי הופעתו של מעריב היום היא עוד אבן בוחן בהיחלשות העיתונות והתקשורת בישראל. שלא נתעורר יום אחד בלי מפלגות (שזה מה שמנסים לעשות לנו השבוע בכנסת ליברמן והקואליציה) - ובלי תקשורת - החלום הרטוב של השואפים לדיקטטורה. אני באופן עקרוני בעד התערבות חקיקתית שתסייע לעיתונות לשמור על מקורות הכנסתה כל עוד זה לא יפגע בעצמאות המערכתית. יש כמה מודלים לכך במדינות העולם. בדיוק הבוקר קיימתי על כך דיון ואני מקווה לצאת עם הצעות מעשיות בתקופה הקרובה ביותר.

שי בלפר שואל: אני מרגיש שמאז הבחירות לראשות המפלגה הקול שלה ושל האופוזיציה נשמע פחות ופחות בתקשורת, ונדמה כי המפלגה עוסקת בעניינים שלא רלוונטים לכלל הציבור (עמוד הפייסבוק שלך והאימייל השבועי שלך עמוסים בפגישות ותגובות למעשי הממשלה, אבל לא ביוזמות פרטיות של האופוזיציה או בעמדות על נושאים שעומדים על סדר היום). איך אתה מתכוון להפוך את המפלגה והאופוזיציה ליותר רלוונטיות לציבור ולתקשורת?

יצחק הרצוג: שי היקר - אתה כנראה לא קורא דה מרקר, או עיתונים אחרים, אם זה מה שאתה שואל. להלן היבול של הסיעה המצוינת מן השבוע האחרון: מאבקה של חברת הכנסת מיכל בירן בוועדת הכספים בקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה. יוזמתם המדהימה של חברי הכנסת סתיו שפיר וחיליק בר ועד ציבור שוכרי הדירות בישראל (כ-2 מיליון איש) עם הצעת חוק מפורטת. הכינוס שיזמה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' כנגד השר"פ ובעד מערכת הבריאות הציבורית, הצעת החוק של חבר הכנסת אראל מרגלית כנגד המונופולים, העברת חוק המזון בהנהגתו של יו"ר ועדת הכלכלה פרופ' אבישי ברוורמן שאמורה להקל על יוקר המחיה. המהפכה בהגבלים העסקיים שיזם חבר הכנסת מיקי רוזנטל שנועדה להקל יוקר המחיה. היוזמות של ח"כ איציק שמולי בתחום הדיור, שלא לדבר על הצעותיהם ומאבקיהם של חברי הכנסת משה מזרחי, ומרב מיכאלי, בועדת החוקה של הכנסת ושל חבר הכנסת נחמן שי בועדת הפנים של הכנסת ועוד ועוד. יחד עם חברי איתן כבל אנחנו מובילים מאבקים בלתי פוסקים בשימור אופוזיציה שהיא מגוונת מאוד ובנויה ממפלגות מקוטבות באופן יחסי. קיבלנו לא מעט כותרות על מאבקינו הרבים, לכן התמונה שאתה מצייר איננה נכונה ונעשה מאמץ לשפר את הדוברות והתקשורת שלנו. הסיעה שלו פעילה ביותר.

אורי בראל שואל: האם אתה אדם מאמין? מה דעתך על שליטת הממסד האורתודוכסי בחיינו, וכל ענייני מנהלת הזהות היהודית שרק ינציחו את המצב

אני אדם מאמין באמונה שלמה. אני גם מאמין בפלורוליזם דתי. אני מאמין שיש לאפשר לכל הזרמים ביהדות לממש את הפוטנציאל שלהם. אני חושב שדברים מהסוג הזה צריכים להיעשות בדיאלוג ובתהליך של אבולוציה. לפני כשבוע זכיתי בחוויה מיוחדת: הופעתי בפני 600 רבנים מכל הזרמים בועידה של אייפאק בוושינגטון, אורתודוכסים, קונסרבטיביים ורפורמים. אמרתי להם ששבט אחים גם יחד באולם כזה הוא דבר שלצערי לא אפשרי שיתקיים בישראל. יש לשאוף לכך שאירוע כזה יתאפשר גם בישראל. 

אני מקיים קשר אמיץ עם גדולי הרבנים מכל הזרמים כולל רבנים חרדים ומסביר להם לא אחת שחיוני להכיר ולכבד האחד את רעהו, כי בסופו של דבר כולנו עם אחד.

המפגשים הקודמים בסדרה: שרון שפורר: התשובה שאני יכולה לפרסם רק ב"הארץ" | יוסי שריד: המסקנה המייאשת שלי על העתיד | צפי סער: יכול להיות פורנו פמיניסטי | ברק רביד: עיתונאי לא יכול להיות אובייקטיבי | חמי שלו: יהדות אמריקה מתקשה יותר ויותר להבין את התנהגות ישראל | אורי משגב: מה חשבתי על הסטטוס שנפתלי בנט כתב עליי | חיים לוינסון: את מי מעריצים בני הנוער בהתנחלויות

יש לכם שאלה ליצחק הרצוג? הציגו אותה כאן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ