העתיד של האינטרנט: אינטרנטים רבים - ברשת - הארץ

העתיד של האינטרנט: אינטרנטים רבים

לפי מומחים ומפתחי טכנולוגיה, נחיה ב"סביבת מחשוב גלובלית ובלתי נראית, המבוססת על הקישור של חיישנים חכמים, מצלמות ומאגרי נתונים"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הרשת מטבעה היא דינמית, ומכון Pew ניסה להפנות את מבטו אל העתיד בסקר שערך בקרב 2,558 מומחים ומפתחי טכנולוגיה. רובם מסכימים כי אחת ההתפתחויות החשובות תהיה "האינטרנט של הדברים" - "סביבת מחשוב גלובלית ובלתי נראית, שמוטמעת בסביבה ומבוססת על הקישור של חיישנים חכמים, מצלמות, תוכנה ומאגרי נתונים באריג גלובלי של מידע".

דייוויד קלארק, חוקר בכיר במעבדה למדעי המחשב ובינה מלאכותית ב־MIT, סבור כי "מכשירים יקיימו 'רשתות חברתיות' משלהם שבאמצעותן ישתפו ויפיצו מידע ביניהם, ובני אדם יחיו בעולם שבו יותר החלטות מתקבלות על ידי מכשירים המשתפים פעולה ביניהם". לדבריו, "האינטרנט ייהפך לנפוץ יותר אבל בולט פחות. במידה מסוימת הוא יתמזג ברקע". מומחים אחרים מדברים על עליית ה"אינטרנטים" - ריבוי רשתות המתקיימות במקביל - בדיוק מה שמדאיג את ברנרס־לי ואחרים כמותו, החוששים שהפיצול הזה רק יזיק לרשת ולמשתמשיה.

גם אמצעי "מציאות רבודה" - גאדג'טים שמוסיפים שכבת תוכן לעולם האמיתי, כמו למשל המשקפיים החכמים של גוגל - צפויים לתפוס מקום מרכזי יותר בחיינו. "נתרגל לראות את העולם דרך כמה שכבות של נתונים", העריך פרופ' דין ברבהאם מאוניברסיטת פנסילבניה. "זה צפוי לשנות מנהגים חברתיים, למשל דייטינג וראיונות עבודה, כמו גם שיטור וריגול".

חלק מהנשאלים ממשיכים לדבוק באמונה שהאינטרנט יטשטש את הגבולות בין מדינות. "כל שבעת מיליארד בני האדם יהיו מחוברים זה לזה במוקדם או במאוחר דרך האוברנט (Ubernet)", אמר דייוויד יוז, אחד מחלוצי האינטרנט. "זה יכול להביא לצמצום הכוח של מדינות לאום על בני אדם". מנגד, ישנם הצופים דווקא התחזקות של מאמצי הממשלות לפקח על כל פרט בחיים המקוונים ולשלוט בו, כפי שהתברר שעושות לא רק איראן וסין אלא גם ארה"ב ובריטניה.

גם העסקה המפוקפקת שבה אנחנו מוותרים על פרטיותינו בתמורה לשירותים נוצצים תימשך בוודאי בעתיד, וכך גם הפערים בין אלה שיש להם לאלה שאין להם. "אנחנו חייבים לחשוב ברצינות על העימותים שיתעוררו בתגובה לאי־השוויון, שמתאפשר ומתעצם באמצעות עסקאות מקוונות המיטיבות עם חלקים קטנים והולכים של האוכלוסייה העולמית", אומר אוסקר גנדי, פרופ' אמריטוס באוניברסיטת פנסילווניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ