שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר

23.3.94 הוא לא כבש במשחק הראשון שלו, גם לא בשני. אפילו משחקו השלישי, מול ונקובר קנאקס, עמד להיחתם בידיים ריקות. שלוש דקות לסיום, זה קרה. ב־14 באוקטובר 1979, וויין גרצקי כבש שער בכורה בליגת ה־NHL. שנים מאוחר יותר ישחזר ל"ספורטס אילוסטרייטד" מה עבר בראשו באותם רגעים: "וואו, גם אם לעולם לא אשחק שוב ב־NHL, לפחות הבקעתי שער".

גרצקי, כמובן, לא הלך לשום מקום - מלבד לספרי ההיסטוריה. בשנים הבאות נכתבה הקריירה הגדולה בתולדות ההוקי קרח. הוא לא היה מהיר, החבטה שלו לא היתה חזקה, אבל שיא אחר שיא נפל לידיו. עמיתיו ויריביו הסבירו זאת בעיקר בראיית משחק אדירה - כזו שהתבטאה ביכולתו להיות במקום הנכון כדי להבקיע, אבל גם לסייע לחבריו לעשות זאת.

כך שבר גרצקי בתוך שנה את שיא האסיסטים לעונה, קבע ב־1981/82 שיא של 92 שערים בעונה ב־80 משחקים בלבד והיה לראשון שצובר בעונה 200 נקודות - חיבור של שערים ואסיסטים. הוא קבע שיאים, ואז שיפר אותם. בין 1981 ל־1987 רשם ממוצעים של 73 שערים, 130 אסיסטים ויותר מ־200 נקודות לעונה. בדרך, קטף ארבע אליפויות במדי אדמונטון אוילרס ושמונה פרסי שחקן העונה. כינויו הלם את מעמדו: The Great One. אם תרצו, בפשטות - "הגדול".

והמהלכים שהצדיקו כינוי זה:

עם השנים, השתלט גרצקי על 60 שיאים מסוגים שונים. אלא שהזמן עושה דברים נוספים, גם לגדול ביותר. בראשית עונת 1992/93, ארבע שנים אחרי שהועבר מאדמונטון ללוס אנג'לס קינגס מטעמים כלכליים, הושבת עקב בעיה בחוליה שתורגמה לכאבי גב וחזה עזים. אפילו להרים את ילדיו לא היה מסוגל. הרופאים הזהירו כי אינם מכירים ספורטאי ששב מבעיה כזו ושפגיעה נוספת יכולה להוביל לנכות. גרצקי מודה כי כל עוד סבל מכאבים, לא היה מסוגל לראות את עצמו חוזר אל הקרח.

הוא חזר, כמובן. הטיפולים שקיבל הפחיתו את הנפיחות וגם הכאבים שככו עם הזמן. "היום שהכאב נעלם הוא היום בו הפכתי נחוש לשוב", סיפר, "נבהלתי מכמה שהמשחק חסר לי". 40 משחקים לתוך עונת 92/93, חידש גרצקי את המסע אל היעדים - אלה שסימן ואלה שפשוט המתינו לו.

כשהגיע לקינגס העמיד גרצקי כמטרה את הצבת ההוקי על המפה בדרום קליפורניה והבאת גביע סטנלי ללוס אנג'לס בפעם הראשונה. כששב מפציעה נדרש לו זמן להיכנס לכושר, אבל לפלייאוף של 93' הגיע מוכן ולפרקים הזכיר את ימיו הגדולים. הקינגס נעצרו רק בגמר. במקביל, המשיך להתקדם לעבר השיא האישי הגדול היחיד בו טרם נגע.

גרצקי שיחק עם המספר 99, דרכו לחלוק כבוד לאלילו גורדון האו, שמספרו היה 9. רבים מהשיאים ששיפר מספר 99, היו אלה שקבע מספר 9 כאשר שיחק ב־NHL בין 1946 ל־1971. כשגרצקי עמד בסוף שנות ה־80' על סף שבירת שיא הנקודות שלו נהג האו, שמכונה "מר הוקי", להגיע למשחקים. כשהתאושש מהפציעה בגב, היה ברור שגם שיא השערים של האו עומד ליפול לידיו.

גרצקי חוגג 802 שערים. "משהו מיוחד" צילום: רויטרס

את זה, השיאן אהב פחות. "גרצקי עדיין רחוק משיא קריירה", טען האו והסביר כי ל־801 שערי ה־NHL שכבש ב־1,767 משחקים יש להוסיף את 174 השערים שהבקיע בשש עונות בליגת WHA. גם גרצקי שיחק ב־WHA והבקיע 46 שערים טרם זו נסגרה. בכל הנוגע למספרי NHL, עם זאת, לא היה ספק. לדברי גרצקי, הוא אפילו לא הרגיש כיצד הפער בינו להאו הלך ונסגר לאורך השנים - בשני שליש מכמות המשחקים. "מה שהאו עשה היה ייחודי", הסביר, "זה הרבה שערים".

כך התקדמה עונת 93/94, כשגרצקי מתקרב לשיא והאו מתרחק מההמולה ומהמשחקים. גם ב־NHL התכוננו לחגיגה והוציאו חוברת עם פילוג שעריו - כיצד נכבשו, מול אילו קבוצות, לרשת אילו שוערים. ברשימה נכלל גלן האנלון, שספג ממנו את שער הבכורה ב־1979, וסרב להיענות לפניות התקשורת. בוונקובר סיפרו שחזה את הנולד שנה מראש, השיג את קלטת המשחק ההוא וצפה בה כל כך הרבה פעמים, שכבר מאס בסיפור.

ב־19 במארס הגיעו הקינגס לצמד משחקים בסן חוזה. גרצקי לא כבש במפגש הראשון. כעבור יממה, שערו השני במשחק, שהסתיים ב־6–6, השווה את מאזנו לזה של האו - 801. לוח המשחקים זימן לו עיתוי מצוין לשבור את השיא וגם לסגור מעגל: שלושה ימים אחר כך, בבית נגד ונקובר. "אני רוצה שזה יקרה במשחק הזה", הצהיר, "דמיינתי את השער ה־801 כשער גדול והוא היה. אני רוצה שה־802 יהיה שער גדול. הדבר האחרון שאתה רוצה הוא לצמק ל־2–5 דקה לסיום".

האו לא היה בין 16,005 הצופים שמילאו את היכל הפורום בתקווה לראות היסטוריה. בשליש הראשון, היתה להם סיבה לדאגה. גרצקי אפילו לא חבט לשער. מעולם לא כפה עצמו על המשחק. לדבריו, ביקש מעמיתיו לא לחשוב שעליהם למסור לו במצב של שניים על אחד. "חברים לקבוצה ביקרו אותי על כך שאינני חובט מספיק לשער", סיפר פעם.

את מה שלא יעשה גרצקי, יעשו החברים. 14:47 דקות לתוך השליש השני החלה התקפה של הקינגס עם לוק רוביטייל וגרצקי, שהמשיך לעבר מרטי מקסורלי. קירק מקלין, שוער ונקובר, כבר עשה צעד מחוץ לשער ומקסורלי יכול היה לנסות לכבוש בעצמו, אך החזיר לגרצקי. מול רשת כמעט חשופה, בחבטה הראשונה שלו באותו ערב, השער ה־802 היה בלתי נמנע.

צפו בשער ה-802:

"ספר השיאים של 'הגדול' ב־NHL הושלם. הוא מלך כל הזמנים בנקודות, באסיסטים וכעת בשערים", הכריז שדר הקינגס, בעוד גרצקי מניף את ידיו וזוכה להסתערות של חבריו. המשחק הופסק לרבע שעה, במהלכה הצטרפו אליו הוריו, אשתו והקומישינר גארי בטמן, שהעניק לו ספר המורכב מדפי הניקוד בכל המשחקים בהם כבש. "תמיד היית 'הגדול'", אמר בטמן, "הערב הפכת לגדול מכולם".

ברמה הקבוצתית, זה לא היה בדיוק השער הגדול שגרצקי קיווה שיהיה. הוא אמנם השווה ל־2–2, אבל הקינגס הפסידו 3–6 בעונה שתסתיים אפילו ללא הופעה בפלייאוף. בדיעבד, גילה "הגדול" שלערב נדיר כזה אפשר להניח בצד גם את השאיפות הקבוצתיות. בסיום בחדר ההלבשה, אוחז בדיסקית ההיסטורית, אמר: "מעולם לא חשתי התלהבות ורגש כאלה. להבקיע 802 שערים זה משהו מיוחד".

גרצקי לא הצליח להביא את האליפות ללוס אנג'לס, אבל התפתחות הליגה באזור - בזמנו ואחריו - משויכת במידה רבה לעניין שמשך. הוא עצמו המשיך לשחק עוד חמש שנים, שלקחו אותו לסנט לואיס ולניו יורק ריינג'רס. כאשר פרש ב־1999, נזקפו לזכותו 894 שערים, 2,857 נקודות ו־1,963 אסיסטים. 15 שנים אחר כך, השיאים הללו עדיין שלו ובפער עצום.

גרצקי פורש, השיאים עדיין שלו:

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ