גרמניה תשלם למשפחת שוקן 50 מיליון אירו פיצויים בגין נכסים ששדדו הנאצים

הנאצים השתלטו על רשת בתי הכלבו שהיתה בבעלות המשפחה בגרמניה. בתביעה שהתנהלה בשנות ה–90 כבר הושבו למשפחה כ–15 מיליון אירו

עופר אדרת
עופר אדרת

ממשלת גרמניה חויבה לשלם למשפחת שוקן פיצויים בסכום של כ–50 מיליון אירו, בגין ההשתלטות של הנאצים על רשת בתי הכלבו שהיתה בבעלות המשפחה בגרמניה. את ההודעה בנושא פירסם אתמול בית המשפט המינהלי של ברלין, שנתן את פסק הדין בסוף חודש מאי.

בשנות ה–20 וה–30 של המאה הקודמת היו בבעלות אבי המשפחה, זלמן שוקן, 20 חנויות כלבו ברחבי גרמניה - בעיקר במזרח המדינה. הרשת, שנקראה "שוקן", היתה הרביעית בגודלה בגרמניה, העסיקה 6,000 עובדים וזכתה להצלחה ולפופולאריות רבה.

סניף הדגל של הרשת נפתח ב–1930 בעיר קמניץ ותוכנן בידי האדריכל היהודי הנודע אריך מנדלסון. לאחר עליית הנאצים לשלטון, נושלה המשפחה מנכסים אלה ועל בתי הכלבו השתלטה חברה גרמנית, שפעלה בחסות הנאצים.

מוזיאון שוקן שנחנך בחודש שעבר בעיר קמניץ שבגרמניהצילום: עופר אדרת

מבית המשפט נמסר אתמול לתקשורת, כי בתביעת פיצויים שהתנהלה בשנות ה–90 בגרמניה כבר הושבו למשפחה כ–30 מיליון מארק (כ–15 מיליון אירו), אך המאבק המשפטי בנושא נמשך. כעת, כאמור, תקבל המשפחה 50 מיליון אירו נוספים.

בהודעה נמסר, כי היורשים הם בני משפחת שוקן מישראל ומארה"ב. משפחת שוקן היא מבעלי קבוצת "הארץ", המוציאה לאור את עיתון "הארץ".

בחודש שעבר נחנך במבנה ששימש את כלבו שוקן בעיר קמניץ מוזיאון לארכיאולוגיה, שכולל גם תערוכות קבע על רשת הכלבו ועל זלמן שוקן. לאירוע הפתיחה הגיעו כ–30 בני משפחת שוקן מרחבי העולם.

זלמן שוקן עזב את גרמניה עם משפחתו ובא לארץ ישראל ב–1934, אך בהמשך עבר לגור בניו יורק. לצד היותו בעליה של רשת הכלבו הוא היה גם אספן, נדבן ואיש ספר. ב–1935 קנה את עיתון "הארץ" כמתנה לבנו, גרשום, אביו של עמוס שוקן, המו"ל הנוכחי של העיתון.

רחלי אידלמן, בעלת הוצאת "שוקן", מסרה בתגובה: "אנו מקווים שהממשלה הגרמנית לא תגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט". היא הוסיפה, כי לנכסיו של זלמן שוקן יש כ–40 יורשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ