שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

את התגלית של חייו סיכם הכימאי אלכסנדר שולגין, שמת החודש בארה"ב, במלים הבאות: "הבנתי שהיקום כולו נמצא בתוך הנפש והרוח". "אנחנו יכולים לבחור לא לחפש גישה אליו, ואפילו להכחיש את קיומו אבל הוא עדיין בתוכנו, וישנם כימיקלים שיכולים לעורר את זמינותו".

שולגין היה מומחה ביצירה ובניסויים בחומרים משני תודעה. לפרסום עולמי זכה כשגילה לעולם את סם ההזייה "אקסטזי". את עבודתו הגדיר כגילוי של "המנגנון מאחורי התהליך הנפשי".

הוא נולד בברקלי, קליפורניה, ב-1925. בגיל 16, כתלמיד מחונן, הצטרף לאוניברסיטת הרווארד, אך פרש מהלימודים כדי להתגייס לחיל־הים במלחמת העולם השנייה. העניין שלו באופן בו פועלת הנפש גבר בשירותו הצבאי. לפי עדותו, אחות הגישה לו מיץ תפוזים לפני ניתוח שהיה עליו לעבור. בתחתית הכוס הוא ראה גבישים שלא נמסו, חשב שהם סם הרגעה, ונפל מחוסר הכרה. בהמשך, כשגילה שהגבישים היו בעצם סוכר, הבין כי המוח "רימה" אותו. ההבנה הזו עוררה את סקרנותו, שנמשכה כל חייו.

ד"ר אלכסנדר שולגין, הוצג לא אחת כ"מדען מטורף"צילום: AP

את הדוקטורט בביוכימיה כתב באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. בהמשך עבד בחברת Dow Chemical, שם התנסה לראשונה בחוויה פסיכדלית. במרוצת חייו, כך העיד, עבר 4,000 חוויות מסוג זה. בשעות הפנאי, במעבדה פרטית, עבד על מחקרים עצמאיים וחקר תרכובות כימיות שמשפיעות על תפקוד המוח.

ב-1976 הציג לאשתו אן, פסיכולוגית, את התרכובת הכימית MDMA, שלא נחקרה לפני כן במלואה, לאחר שמצא דרך לסנטז אותה בקלות. בעבודתו ביקש להוכיח כי MDMA מתאימה לטיפול בבעיות נפשיות כמו חרדות ובעיות רגשיות. ואולם, התרכובת קנתה לה שם כסם ההזיה הפופולארי "אקסטזי", הנמצא בשימוש פרטי, מה שמוביל לעתים לתוצאות מסוכנות. בשנות ה-80 התרכובת הוצאה מחוץ לחוק. בשנים האחרונות זכה לעדנה מחודשת במחקר הרפואי, ונבדק שימוש בו להקלה על טראומה.

במרוצת חייו יצר שולגין יותר מ-200 תרכובות כימיות בהן התנסה עם אשתו וחברים בביתם. את חוויותיהם תיעד במחברות. הוא היה אחד המדענים השנויים ביותר במחלוקת שפעלו במאה ה-20, והוצג לא אחת כ"מדען מטורף", שניסה הכל על עצמו ושאחראי לפיתוחם של סמים מסוכנים.

בסוף שנות ה-60 תושבי סן פרנסיסקו רבים פונו לחדרי מיון לאחר שהתנסו בשימוש בתרכובת שפיתח (STP). השפעותיה כללו הזיה ותחושה שהזמן מואט. מצד אחר, החומרים שפיתח סייעו לטיפול ביתר לחץ דם, בהפחתת ההתמכרות לניקוטין ובסניליות.

חייו נעו בתחום האפור בין חוקי ללא חוקי. כך, למשל, התרכובות שפיתח היו חוקיות ברובן, שכן לא היו קיימות לפני כן. מנגד, ב-1993 הרשויות פשטו על המעבדה שלו וקנסו אותו ב-25 אלף דולר על שימוש בחומרים אסורים. "אני מרגיש נקי לחלוטין", כתב באחד מחמשת הספרים שפירסם. הוא מת בתחילת החודש מסרטן הכבד בגיל 88.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ