שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוזי דן
שליח "הארץ" לברזיל
עוזי דן
שליח "הארץ" לברזיל

רמה. כעת, כשגם שמינית הגמר מאחורינו, זהו זמן לסיכום ביניים נוסף. כפי שנכתב פה בעבר, היתה ציפייה שגם בשלבי ההכרעה ישמור מונדיאל 2014 על הרמה הגבוהה משלב הבתים, אבל בסופו של דבר הרושם מטורניר נקבע לפי שלבי הנוק־אאוט - ובשמינית הגמר נרשמה ירידה בולטת באיכות הכדורגל. ואולם, לא צריך להתפלא. כאשר כל משחק מעכשיו הוא בבחינת גמר גביע, כאשר בכל משחק המפסידה הולכת הביתה, מובן מאליו שהטקטיקה מקבלת חשיבות נוספת והפחד מהפסד גובר.

שערים. כפועל יוצא, כפי שקורה לא פעם במונדיאלים - להוציא את דרום אפריקה לפני ארבע שנים - יש ירידה חדה למדי בממוצע השערים, לפחות בינתיים. מ־2.83 בממוצע למשחק בשלב הראשון, ל־2.25 בשמינית הגמר. 18 השערים שהובקעו בשלב שהסתיים אתמול מחווירים לעומת דרום אפריקה (22), אך מתעלים על גרמניה (15). מצד שני, צריך לזכור שבברזיל שיחקו הרבה יותר דקות בגלל ההארכות. שבעה מהשערים הובקעו בתוספת הזמן של שלושת המשחקים האחרונים, נתון שמשמעותו שב־90 דקות בשמינית הגמר הובקעו בממוצע 1.375 שערים למשחק בלבד - ואף לא אחד במחצית הראשונה של חמשת המשחקים האחרונים.

אקסל ויטסל מוקף אמריקאים שבורים. כל משחק הוא בבחינת גמר גביעצילום: AP

דרמות. מצד שני, זה בדיוק מה שסיפק דרמות ענק. אם הרמה ירדה, הרי שהפיצוי בא בדמות מתח בלתי נפסק והרגשה שבאמת הכל יכול להיות. חמש הארכות - שיפור לארבע ההארכות בשמינית הגמר של מונדיאל 1990 - הן רק חלק קטן בעניין. פעמיים דו־קרב פנדלים מהנקודה, כולל של המארחת; שלושה שערים בהארכה בין גרמניה לאלג'יריה, שלושה בבלגיה נגד ארה"ב ושער של ארגנטינה בדקה ה־118. ועדיין, הארכות ופנדלים לא היו תנאי סף לדרמות. תראו מה קרה בהולנד נגד מקסיקו ב־90 דקות: שער שיוויון בדקה ה־88 ושער ניצחון בדקה ה־94. מול קוסטה ריקה, שער יווני בדקה ה־91 כפה הארכה.

שוערים. הדבר הבולט ביותר בשמינית הגמר, שהיווה המשך ישיר אך חד יותר של שלב הבתים, הוא היכולת של השוערים. לא אחד או שניים, אלא כמעט כולם. ז'וליו סזאר היה הגיבור של ברזיל כשעצר שני פנדלים, אבל גם קלאודיו בראבו הצ'ילאני ממולו היה טוב מאוד; גיירמו אוצ'ואה המקסיקאי שוב היה גדול נגד הולנד, ורק פנדל שלח אותו הביתה; קיילור נאבאס נתן הצגה מדהימה נגד יוון והעלה במו ידיו, תרתי משמע, את קוסטה ריקה לרבע הגמר; ראיס מבולחי האלג'יראי הראה יכולת פנומנלית מול גרמניה; בנאליו השווייצי לקח את נבחרתו להארכה לבד, כשרק מסי ודי מאריה מנעו ממנו פנדלים; טים הווארד של ארה"ב היה מעל כולם ביכולת אדירה נגד בלגיה, מולה קבע שיא עצירות לשוער במשחק מונדיאל מאז 1966 (16). אפילו וינסנט אניימה היה טוב מאוד 80 דקות עד שבישל גול לצרפת. פעם היו אומרים ששוער הוא התפקיד הכי חשוב על המגרש, כי ביכולתו לקלקל את המשחק לבד, אך גם לשנות המון. זה עדיין נכון.

ניימאר ממרר בבכי לאחר הפנדלים מול מקסיקו. ירידה חדה של ממוצע השערים בשמינית הגמרצילום: AP

הפתעות. למרות כל זאת, לא היו בעצם הפתעות בשמינית הגמר. כמובן שההגעה של קוסטה ריקה למעמד היא סנסציה רבתי שאיש לא חשב עליה לפני הטורניר, אבל כל הנבחרות האחרות שזכו בבתים המוקדמים - והטיקוס בכללן - העפילו לרבע הגמר. זה אמנם נעשה בקושי רב לפעמים, אבל לראשונה בהיסטוריה כל מי שסיימה ראשונה בבית עלתה שלב נוסף. כנראה שאלו בכל זאת הנבחרות הטובות ביותר בטורניר, על אף שחייבים להודות - לחלקן היה גם קצת מזל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ