חמאס אינו חבורת טרוריסטים - דעות - הארץ

חמאס אינו חבורת טרוריסטים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לא ידוע כמה ימי לחימה עוד נכונו לנו במלחמת "צוק איתן" וגם לא ידוע כיצד היא תסתיים. כולי תקווה, שנצא ממנה בתחושה ברורה של הצלחה ושל מימוש היעדים שהצבנו לעצמנו.

יהיו בלא ספק הרבה ניתוחים ויופקו לקחים רבים, חלקם ראויים ואמיצים וחלקם, אולי אף רובם, יישארו בתחום הברברת של פוליטיקאים, שירצו להוכיח כי עמדתם היתה הנכונה והצודקת וכי אילו רק שמעו בקולם ונהגו כפי שהציעו — היינו עומדים היום במצב שונה וטוב לאין ערוך. כולי תקווה, שלא נחזור על הריטואל של פנייה למבקר המדינה ושל הקמת ועדת חקירה.

אני מבקש להתייחס להיבט אחד במלחמה, אשר לפחות אותי הוא הפתיע: הצד השני, האויב, ארגון החמאס. התחוור לי, כי במסגרת "צוק איתן" ישראל אינה לוחמת ב"מחבלים טרוריסטים", אלא במדינת אויב. זוהי מדינה, שהצליחה להקים צבא גדול ומאורגן היטב, צבא שיש לו מטה כללי בעל שליטה מרכזית אפקטיבית ופיקוד צבאי, שידע לקראת איזו מלחמה עליו להיערך והשכיל להתכונן לקראתה במשך שנים. הוא עשה זאת במאמץ ארגוני אדיר, כמיטב יכולתו, וכל זאת כמובן במגבלות האובייקטיביות של התנאים הקשים ברצועת עזה.

אלה הם הישגיו העיקריים:

• גיוס תמיכה מכל שכבות העם והחברה בעזה, בין שזאת תמיכה אידיאולוגית, או שהושגה בכוח ובכפייה.

• הקמת מערכת מסתור תת־קרקעית למיגון ולתנועה בטוחה תחת אש.

• אגירה ובנייה של מצבור ענק של רקטות בטווחים שונים, המסוגלות להגיע לכל יעד בישראל. הם עשו זאת בייצור עצמי ובהברחה מבחוץ לתוך עזה. כולנו נחרדים מהמחשבה, מה היו פני המלחמה אלמלא "כיפת ברזל" ויירוטיה המוצלחים.

• תכנון וייזום מבצעים התקפיים באמצעות מערכת המנהרות, שנועדה לאפשר חדירה בהפתעה אל מעבר לגדר כדי לפגוע ולהרוג ביישובים הסמוכים לגבול.

• תכנון וייזום של פשיטות בדרך הים.

• הפעלת מזל"טים־טיסנים למטרות תקיפה. אלה אמנם פרימיטיביים מאוד, אך עצם התכנון והארגון חשובים.

• כל אלה מלווים בתוכנית פעולה נרחבת ומתואמת היטב בתחום המדיני ובתחום הלוחמה הפסיכולוגית, והם מצליחים לקיים שליטה מרכזית אפקטיבית למרות התנאים המבצעיים הקשים.

קשה לאוזן הישראלית לשמוע זאת, וקשה עוד יותר להשלים עם כך — אך עלינו להבין ולהפנים כי עומד לפנינו אויב שונה ממה שידענו ועלינו להסתגל לתמונת מצב חדשה. יש לכך השלכות לא רק בתחום המבצעי; עשויות להיות לכך השלכות גם בתחום המדיני.

החמאס הוא אויב, שיעדו ברור וחד־משמעי : השמדת ישראל מן היסוד. אנו חוזרים ובוחנים את סעיפי האמנה של החמאס, הקוראים לחיסול מדינת ישראל — וברור כי עם ארגון זה ועם ההנהגה שבראשו אין בסיס להידברות, להבנה ולהסכם של שלום.

אלא שבמצב הדברים היום, אין כוונה לדון בשלום — לא מצדנו, ובוודאי לא מצדם. הסיכוי היחיד היום הוא להגיע לרגיעה, "הודנה", ארוכת טווח, להסכם הפסקת אש. זה היעד בשלב זה בשני הצדדים. נכון, כדי להגיע לכך יהיה צורך לדבר עם החמאס. אבל יש לזכור, שבמשך שנים פסלה ישראל כל מפגש, כל שיחה והידברות עם הנהגת אש"ף, מפני שגם באמנת אש"ף היתה קריאה דומה להשמדת ישראל.

התנאים משתנים, המציאות איננה סטטית. עלינו להיות מודעים וערים לכך. ההשלכות מקיומה של "מדינת חמאס" אינן בהכרח רק שליליות ומסוכנות. כאשר נגיע להידברות — עשינו זאת, ונעשה זאת גם בעתיד — עלינו לדעת ולהפנים, כי יש בעל בית חזק בצד השני. המשמעות היא, שיש כתובת ויש עם מי להגיע להסכם שעשוי להחזיק מעמד.

השימוש שלנו בכינוי "מחבלים" ו"טרוריסטים" מטעה אותנו ומפריע לנו לראות ולהבין, מה משתנה ומתפתח לנגד עינינו.

אלוף בדימוס גזית היה ראש אמ"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ