שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מסמך סודי של NSA חושף שיתוף פעולה אמריקאי־ישראלי למעקב מודיעיני במצרים

המיזכר מלמד על עומק שיתוף הפעולה בין NSA ליחידת 8200, ומציין הישגים באיסוף מודיעין ובלוחמת סייבר נגד הגרעין האיראני, סוריה וחיזבאללה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר אורן
אמיר אורן

בעקבות עליית מוחמד מורסי לשלטון בקהיר, ביוני 2012, כנשיא שנשען על תמיכתה של תנועת ״האחים המוסלמים״, סיכמו קהילות המודיעין האמריקאית והישראלית להרחיב את שיתוף הפעולה ביניהן במעקב אחר הנעשה במצרים.

בהסתמך על אישורו של ראש המודיעין הלאומי בממשל אובמה, גנרל בדימוס ג׳יימס קלאפר, הטילה סוכנות האיסוף האלקטרוני (סיגינט) NSA על יחידה 8200 באמ״ן לספק לה מודיעין על ״סוגיות אסטרטגיות נבחרות ובמיוחד גורמי טרור בסיני״.

פרטים אלה נכללים במיזכר סודי ביותר של NSA מאפריל 2013, שמפרסם הבוקר באתר ״אינטרספט״ גלן גרינוולד, שותפו של אדוארד סנודן להפצת מסמכי המודיעין האמריקאי שנלקחו בידי סנודן לאחר עריקתו מפעילותו בשירות NSA. המיזכר חובר בתקופת שלטונו של מורסי, לפני ההפיכה הצבאית שהביאה לנשיאות את עבד־אל פתח א־סיסי, ולכן אינו מאפשר לדעת אם חילופי המודיעין על המדינה הערבית הראשונה שחתמה על הסכם שלום עם ישראל - ושהמודיעין הישראלי הוגבל מאד בפעילות איסופית כלפיה - נמשכים גם עתה. בתקופת חיבור המיזכר פיקדו על NSA גנרל קית אלכסנדר ועל 8200 תת־אלוף נדב צפריר.

בסיס מודיעיןצילום: דודו בכר

תפוצתו של מיזכר NSA הוגבלה לשתי המדינות החתומות עליו ולא כללה את השותפות הקבועות במועדון האנגלו־סקסי ״חמש עיניים״ - בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. המיזכר מפרט את היחסים המודיעיניים של NSA עם ישראל ומעדכן נוסח קודם, שסנודן פרסם אשתקד. עומק שיתוף הפעולה מתבטא, בין השאר, במונח המשמש לתיאור משימת המעקב שהוטלה על יחידה 8200 במצרים - ציוח, מלשון צי״ח, ציון ידיעות חיוניות, כמקובל בין גופים החברים באותה קהילת מודיעין ולא כנהוג בין זרים. 8200 מוגדרת במיזכר ״יחידת הסיגינט הלאומית הישראלית״, ISNU.

לפי המיזכר, המספר על הצלחות מודיעיניות חשובות מול מטרות משותפות, כולל תוכנית הגרעין באיראן, NSA ״מקיימת יחסים טכניים ומחקריים מרחיקי־לכת עם (8200) וחולקת איתה מידע על נגישות, יירוט, מטרות, שפה, ניתוח ודיווח. יחסי סיגינט אלה הלכו והיוו זרז להרחבת שיתוף הפעולה המודיעיני בין ארה״ב לישראל. התמורות המשמעותיות בגישתן המסורתית של NSA ו־8200 לסיגינט דירבנו הרחבה הכוללת אירגוני מודיעין ישראלים ואמריקאים נוספים, כגון CIA, המוסד ומערך המיבצעים המיוחדים (מ״מ) באמ״ן״. בפנטגון, מסתבר, נקרא מערך המ״מ SOD.

השיתוף המודיעיני מתמקד ברובו, אם כי לא כולו, ״במטרות במזרח־התיכון המהוות איומים אסטרטגיים על אינטרסים אמריקאים וישראלים. נוצלו הזדמנויות ייחודיות להשגת גישה למטרות מועדפות. לפי הסכמה הדדית, המטרות הגיאוגרפיות כוללות מדינות בצפון אפריקה, במזרח התיכון, במפרץ הפרסי, בדרום אסיה וברפובליקות האסיאתיות של ברה״מ לשעבר. בקבוצת מדינות אלה כולל שיתוף הפעולה איסוף מתוך תקשורות פנים־ממשלתיות, צבאיות, אזרחיות ודיפלומטיות ומעקב אחר אירגוני ביטחון ומודיעין. קבוצת מטרות עבר־לאומיות כוללת הפצה אזורית של נשק השמדה המוני וטרור בינלאומי או נטול שיוך מדינתי. קו תקשורת מיוחד בין NSA ל–8200 מאפשר העברת מידע גולמי, בנוסף להתכתבות מחקרית וטכנית יומיומית. הן ב–NSA והן ב–8200 פועלים קציני קישור, המוצבים בשגרירויות (בוושינגטון ובתל־אביב)״. 

בתמורה לאספקת החומר מ-8200, ״נהנית היחידה הישראלית מיתרונותיה של גישה גיאוגרפית נרחבת למומחיות העולמית של NSA בהנדסה ובפיענוח צפנים. היא מקבלת גישה מבוקרת לטכנולוגיה ולציוד אמריקאים מתקדמים, באמצעות רכש ישיר וכספי הסיוע הצבאי. התועלת האמריקאית היא גישה גיאוגרפית נרחבת למטרות סיגינט מועדפות, גישה למומחיות הסיגינט וליכולת פיענוח הצפנים הישראלית, (שתיהן ברמה) העולמית, וגישה למאגר גדול של חוקרים מיומנים ביותר״.

מחבר המיזכר, ראש המדור המופקד על ישראל במינהל קשרי החוץ של NSA, התגאה ב״סיפורי הצלחה״ ובראשם תוכנית הפיתוח הגרעיני באיראן ולאחריה המאמצים הגרעיניים בסוריה, תוכניות חיזבאללה וכוונותיו, הטרור הפלסטיני והג׳יהאד העולמי. ״בכמה מיבצעים משותפים מוצלחים לאחרונה של NSA ו–8200 הורחבה יכולתם של שני האירגונים להתמקד במטרה הגרעינית האיראנית ולהפיק ממנה (מודיעין). בנוסף, הביאו היחסים המוצקים והגמישים בין מפענחי הצפנים להבקעה במטרות איראניות מועדפות. שתי היחידות ממשיכות ליזום איסוף משותף על ההנהגות והתוכניות הגרעיניות באיראן ובסוריה, יחד עם NSA, המוסד ומערך המ״מ. יחסי NSA בתחום הסייבר הורחבו מעבר ל–8200 גם למ״מ ולמוסד. התוצאה היא הבקעות חסרות תקדים בתחום הנגישות והאיסוף, שכל הצדדים מודים שלא היו ניתנות להשגה ללא שיתוף הזולת״.

בספטמבר 2011 חתמו NSA ו–8200 גם על מיזכר הבנה לשיתוף פעולה בתחומי תקשורת ומחשבים. בינואר 2012 ביקר בתל אביב אחד מסגניו של אלכסנדר והגדיר את יעדי NSA בתחומים אלה - איומי הסייבר מצד איראן, חיזבאללה וגורמים נוספים באזור. בתמורה, תספק NSA לישראל סיוע ״מוגבל וממוקד״ נגד איומי סייבר מסין ומרוסיה. דיונים נוספים בסוגיות אלה נערכו פעמיים ב–2012.

בהובלת NSA ו–8200 נחנכה תקשורת וידיאו מוצפנת בין שתי קהילות המודיעין, המשמשת לפעילות נגד הגרעין האיראני, לוחמים זרים בשירות הג׳יהאד העולמי בסוריה, חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן.

הבעיות ביחסים, לפי המיזכר, הן רתיעת NSA, משיקולים מדיניים וכלכליים, משיתוף ישראל בטכנולוגיה שאינה קשורה במישרין למטרה מסויימת, התחושה ב–8200 שבתחומים מסויימים פחת היקף שיתוף הפעולה מצד NSA ואיטיות תהליך קבלת ההחלטות ב– NSA לנוכח הצעות 8200. הרקע ל״אתגרים״ אלה, רומז איש NSA שחיבר את המיזכר הפנימי, מעורב: שיקולים מדיניים וחשש להפרת זכות הקניין של בעלי הטכנולוגיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ