"ברק" - "כיפת ברזל" של אסדות הקידוח

מתחילת הלחימה בעזה נערך צה"ל לשיגור טילים לעבר האסדות, והתקין על ספינות מערכת ליירוטם. במשרד הביטחון מתכוננים להגביר את האבטחה

גילי כהן
גילי כהן

לאחר 44 ימי לחימה במסגרת מבצע "צוק איתן" שלף אחר הצהריים חמאס איום חדש-ישן על ישראל וצה"ל: ירי לעבר אסדות קידוח הגז בים התיכון. בצה"ל דחו את הטענה כי ירי כזה אכן התרחש אך מדגישים כי האסדות מוגנות, בעיקר על ידי מערכת "ברק".  

מערכת "ברק" היא מעין "כיפת ברזל ימית" המסוגלת ליירט טילים הנורים לעברן. דגם המערכת "ברק 1" מותקן על גבי ספינות הטילים של חיל הים ואילו דגם מתקדם יותר של המערכת, "ברק 8", עדיין נמצא בשלבי ניסוי. ביחד עם מכ"ם מתקדם שנמצא על גבי הספינות, יכולים בחיל הים להגן על אסדות הקידוח.

מתחילת המבצע נערכים בחיל הים לקראת אפשרות של ירי רקטות או טילים לעבר אסדות הקידוח הסמוכים לרצועת עזה במהלך הלחימה. קצין בכיר בחיל הים אמר לפני כחודש כי ספינות החיל המשתתפות בפעילות הימית בדרום, פועלות במצב שמכונה "התגוננות נגד טילים", וערוכות לאפשרות שכזו. קצין בכיר באוגדת עזה אמר ל"הארץ" עוד טרם המבצע כי אין לו כל ספק ש"בסבב הבא" יהיה ניסיון לפגוע באסדת הקידוח.

צפו בשיגור טיל "ברק" במסגרת ניסוי של צה"ל

בחיל הים מזהים בשנים האחרונות ניסיונות להעביר אמצעי לחימה - רקטות וטילים - מסיני, מלוב ומסודאן אל רצועת עזה. בין היתר ציינו בצה"ל בעבר כי ישנו "רצון בלתי פוסק" ברצועה להצטייד בטילי חוף ים. מבקר המדינה העיר בדו"ח שכתב השנה כי ההגנה על אסדות הקידוח חלקית, על אף האיומים על האסדות, שעלולות לשמש "יעד לפגיעה מצד מדינות עוינות וארגוני טרור".

בחודש שעבר יצא משרד הביטחון במכרז לרכש "ספינות מגן" - שעם רכישתן יוצבו להגנת אסדות הקידוח. לפי תוכנית חיל הים להגנה על אסדות קידוח הגז, שאושרה על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל לפני כשנתיים, יידרשו עוד ארבעה כלי שיט גדולים על מנת לבצע את משימת האבטחה באזור כראוי. בחודש שעבר פרסם משרד הביטחון מכרז בינלאומי, המחפש אחר ספינות מגן ("Patrol Corvette Platform") לחיל הים. לפי הערכות בחיל שהוצגו בעבר, עלות הרכש של התוכנית נאמדת בשלושה מיליארד שקלים, ובתקציב זה גם יירכשו שני כלי טיס בלתי מאוישים מסוג "שובל", ויותקנו אמצעי גילוי ומודיעין באזור.

טיל "ברק 1" צילום: נתן פלייר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ