למרות הבטחות שר החינוך, הפסיכומטרי לא יבוטל בשנים הקרובות - חינוך וחברה - הארץ

למרות הבטחות שר החינוך, הפסיכומטרי לא יבוטל בשנים הקרובות

באקדמיה מבהירים כי שימוש בבגרויות כגורם ממיין יחיד הוא בעייתי "בשל ספקות לגבי טוהר הבחינות ורמתן", וכי יש לערוך בהן שינוי מרחיק לכת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ירדן סקופ

אחת מהסיסמאות שהופרחו לאוויר כחלק מרפורמת "ישראל עולה כיתה" של שר החינוך, שי פירון, היתה ביטול הפסיכומטרי. כעת מתברר כי גם הבטחה זו, כמו אחרות, תתממש בצורה שונה משהובטח. במשרד החינוך אכן צפויים לפרסם בקרוב מתווה שיקבע קווים כלליים לקבלה לאוניברסיטאות עם תעודת בגרות בלבד, ללא פסיכומטרי, אך זו תהיה אופציה שתתאים רק לתלמידים מעטים שבמעטים, שיש להם תעודת בגרות מצוינת במידה יוצאת דופן.

המתווה, שחלקים ממנו פורסמו ב"הארץ" כבר לפני כחצי שנה, נידון כעת בין ראשי האוניברסיטאות ומשרד החינוך. גורמים הבקיאים במשא ומתן ציינו כי הם מקווים שהוא יתפרסם כבר בשבועות הקרובים. עם זאת, בכירים באוניברסיטאות ביקשו להבהיר כי לא מדובר בביטול הפסיכומטרי, ונראה כי בשנים הקרובות הוא ישאר מרכיב מרכזי במיון לאקדמיה.

גורם באוניברסיטאות הבקיא במשא ומתן אמר ל"הארץ" כי "לא ניתן כיום לבטל את הפסיכומטרי, ואין לנו כל כוונה לבטלו. לכולם ידוע שיש כיום בעיה גדולה בשימוש בבגרויות כגורם ממיין יחיד, בגלל ספקות לגבי טוהר הבחינות ורמתן. לכן, יש לערוך בהן שינוי מרחיק לכת על מנת שהאוניברסיטאות יוכלו להסתמך עליהן".

בנות אולפנת חורב מתכוננות לפסיכומטריצילום: תומר אפלבאום

גורם אחר הוסיף כי במשא ומתן עם משרד החינוך הציבו האוניברסיטאות דרישות מרחיקות לכת לשינוי בבגרויות, כדי שניתן יהיה להסתמך עליהן. בין היתר, הוצע להוציא את בדיקת הבחינות מידי משרד החינוך ולהעבירן לגורם חיצוני, או לקיים את הבחינות מחוץ לכותלי בתי הספר כדי להבטיח שמירה על טוהרן. לדברי הגורם, "למשרד החינוך ברור שהוא אינו יכול לעמוד בדרישות אלו בטווח זמן הנראה לעין, ולכן האופציה היחידה שנותרה כרגע על הפרק היא מסלול עוקף פסיכומטרי למצטיינים בלבד, מסלול דומה מאוד למה שהאוניברסיטאות מציעות כבר כיום לתלמידים מצטיינים בחלק מהמחלקות". בכל אופן, נראה כי בחוגי לימוד כמו הנדסה או רפואה לא תינתן אפשרות קבלה ללא שילוב הבגרות והפסיכומטרי.

גורם אחר המעורב במשא ומתן אמרה כי "בכל מקרה תוכנן שהרפורמה תתבצע רק עבור תלמידים שהתחילו כעת את הלימודים בכיתה י', כלומר עד שהם יסיימו תיכון, צבא וטיול גדול בחו"ל ויתחילו ללמוד. יש לנו 5–6 שנים להטמיע את הרפורמה ולראות אם יש שינוי מהותי בבגרויות, המאפשר לא להסתמך כל כך על הפסיכומטרי. כרגע אנחנו זקוקים לו מאוד על מנת למיין, ולכן הוא הומצא. השמועות והידיעות על ביטול הפסיכומטרי היו מוקדמות מאוד".

שי פירון מציג את תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרותצילום: מוטי מילרוד

ממסמך שהגיע לידי "הארץ" ופורסם לפני כחצי שנה עולה כי כדי להתקבל לפקולטה למדעי הרוח ללא פסיכומטרי יהיה צורך בארבע יחידות לימוד (יח"ל) באנגלית ובחמש יח"ל בעברית, היסטוריה, ספרות, תנ"ך או אזרחות. כדי להתקבל לפקולטה למדעי החברה נקבע תנאי סף של ארבע יח"ל באנגלית, וכדי להתקבל לחוגים לכלכלה יהיה צורך גם ב–4–5 יח"ל במתמטיקה. בחלק מהמקרים מדובר ברף גבוה יותר מזה שמציבות האוניברסיטאות כיום. בחלק מהן ניתן להתקבל לחוגים במדעי הרוח או החברה ללא פסיכומטרי ועם ממוצע בגרות של מעל ל–93.

עוד עולה מהמסמך כי מי שירצה להתקבל לפקולטות למדעי הטבע יזדקק לארבע יח"ל באנגלית, חמש יח"ל במתמטיקה, וימש יח"ל במקצוע מדעי "המותאם לחוג". לגבי הפקולטות להנדסה צוין כי רק לחלק מהחוגים ניתן יהיה להתקבל ללא פסיכומטרי, עם חמש יח"ל באנגלית ובמתמטיקה וחמש יח"ל בפיזיקה או בכימיה.

במסמך לא פורסם רף הציונים שיידרשו בכל מקצוע בבגרות, והוא ייקבע בכל מקרה על ידי כל אוניברסיטה בעצמה, לאחר שהמתווה הכללי יפורסם בפומבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ