שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תחקיר "הארץ": המשטרה הכניסה לשימוש כדורי ספוג חדשים ומסוכנים

דו"ח הנתיחה של מוחמד סנוקרוט, שמת השבוע מפצעיו לאחר שנפגע בהפגנה בי-ם, קובע שספג פגיעה חזקה ברקתו - כנראה מירי הכדור מקרוב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

משפחתו של מוחמד סנוקרוט, בן 16 - שמת ביום ראשון מפצעיו לאחר שנפגע בהפגנה בוואדי ג'וז, שבמזרח ירושלים - קיבלה אתמול (חמישי) לידיה את דו"ח הנתיחה שלאחר המוות. הדו"ח, שהוכן בידי הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר אל עלול, קובע כי סנוקרוט מת משבר בגולגולת ושטף דם במוח, שנגרמו מפגיעה חזקה ברקתו. פגיעה כזו, מסביר אל עלול, לא יכולה היתה להיגרם מנפילה, אלא רק מפגיעת קליע עשוי פלסטיק או ספוג שנורה מטווח קרוב, להערכת הפתולוג, ממרחק של פחות מעשרה מטרים. אל עלול השתתף בנתיחה שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו כביר כנציג המשפחה.

הדו"ח של הפתולוג הישראלי שניהל את הנתיחה טרם התפרסם, אך גורמים המקורבים לחקירה אמרו כי גם הרופאים הישראלים מסכימים שהפגיעה היא מכדור ספוג ולא מנפילה. זאת, בהתבסס על גבולות הפצע ואופי השבר בגולגולת.

משפחתו של ההרוג טוענת כי שוטרים ירו בו באמצעות כדור ספוג בעת שהלך ברחוב, מבלי שהיה מעורב ביידוי אבנים. במשטרת ירושלים דחו את הטענות, ואמרו שהנער נפגע מכדור ספוג ברגלו, נפל וראשו נחבט במדרכה - וכך נגרם מותו. עוד טענו במשטרה כי סנוקרוט היה מעורב ביידוי אבנים לעבר השוטרים. מנגד, במשפחה מציגים תמונה שצולמה דקות לאחר הפציעה, שבה נראה סנוקרוט שוכב על הקרקע, כשדם נוזל מראשו ובידו עדיין הטלפון הסלולרי. "איך אפשר להחזיק את הטלפון ביד אחת ולזרוק אבן ביד השנייה", אמר דודו, מות'אבי סנוקרוט. עורך הדין המייצג את המשפחה, מונעם תאבת, טוען כי הדו"ח הפלסטיני מאשש את טענות המשפחה ביחס לנסיבות המוות.

כדורי ספוגצילום: אמיל סלמן

בהנחה שהדו"ח הישראלי לא יסתור את הממצאים הפלסטיניים, תהיה זאת, ככל הידוע, הפעם הראשונה בישראל שבה מפגין נהרג מירי כדורי ספוג. ייתכן שהסיבה לכך היא שהמשטרה הכניסה באחרונה לשימוש תחמושת חדשה – כדור ספוג בצבע שחור, קשיח יותר ועוצמתי יותר מהכדור הכחול שמשמש את המשטרה בשנים האחרונות. על פי עדויות של צוותי רפואה, עיתונאים ופעילים פלסטינים, פגיעתו של הכדור השחור קשה יותר ואף, כפי שמסתבר במקרה של סנוקרוט, עלולה להיות קטלנית.

כדורי הספוג – קליעים גדולים ומרופדים שנורים אחד אחד באמצעות מטול ייעודי – הם נשק אל־הרג נפוץ מאוד בהפגנות בירושלים. כדורי הספוג הוכנסו לשימוש במשטרה לפני כעשור לאחר שדו"ח ועדת אור, שעסק בהרג המפגינים הערבים באירועי אוקטובר 2000, אסר על המשך השימוש בכדורי מתכת מצופים בגומי. כדורי הגומי, שבמקרים מסוימים היו קטלניים, ממשיכים להיות בשימוש על ידי צה"ל בגדה המערבית, אך נאסרו כליל לשימוש בתוך ישראל. שרשרות כדורי הספוג שמוצלבות על חזיהם של השוטרים הפכו לאחד מסמלי העימות במזרח ירושלים. כדורי הספוג הנמצאים בשימוש המשטרה הם כדורים בקוטר 40 מ"מ עשויים פלסטיק ובראשם כיפה עשויה ספוג כחול שנועדה להפחית את עוצמת הפגיעה בגוף האדם. בדו"ח שהוציא ארגון בצלם לפני כשנתיים נכתב כי כדור הספוג מדויק יותר ומסוכן פחות מכדור הגומי. ואכן, במהלך השנים האחרונות, למרות השימוש הנרחב יחסית בכדורים אלו בהפגנות אלימות בירושלים, ובהפגנות במגזר הערבי בצפון ובדרום, לא זכורה פציעה חמורה כתוצאה מפגיעת כדור ספוג. היו אמנם מקרים של פגיעה קשה בעיניים, אך לרוב זה הסתכם בחבורה קשה ובכאבים שחולפים אחרי כמה ימים.

אלא שלוחמי מג"ב ושוטרים התלוננו כי הכדור הכחול לא אפקטיבי דיו ובשל האיסור להשתמש בנשק חם הם נותרו חשופים בהפגנות. בחלק גדול מהמקרים תיארו השוטרים מצב שבו המפגינים שמנגד תפסו את הכדור והשליכו אותו חזרה. לכן, לאחר תהליך בדיקה, אימצה המשטרה את הדגם השחור, הקשיח והעוצמתי יותר. גורם במשטרה מסביר שהדגם הזה נפוץ במשטרות בעולם ובעיקר בארצות הברית ונחשב לאמצעי בטוח למדי. אף כי הוא כואב ומרתיע יותר, בדומה לכדור הכחול, אף הוא לא אמור לגרום לפגיעות חמורות. וכך, בימים אלו יצאה משלחת של משטרת ישראל לארצות הברית לסדרת בדיקות לקראת רכישת מלאי נוסף מכדורי הספוג השחורים, שבעתיד יחליפו כליל את הכדורים הכחולים.

הכדור השחור ארוך במקצת מהכחול וכבד ממנו באופן משמעותי. בדיקה שערך "הארץ" מגלה שמשקלו של הכדור השחור (ללא בסיס המתכת שנותר במטול) הוא 62 גרם, מעט יותר מכפול ממשקלו של הכדור הכחול (30 גרם). הפעלת לחץ על כיפת הספוג מראה גם שהשחור דחוס יותר מהכחול. "הוא הרבה יותר כבד", אומר ד"ר אמין אבו רזלה, מנהל שירותי הסהר האדום בירושלים, "כל מי שחטף את הסוג הזה של הכדור נפצע בפצע פתוח ואם זה פוגע בראש ממרחק קצר זה יכול לגרום לפגיעה מוחית".

הצלמת טלי מאייר וכדורי ספוג שירתה המשטרהצילום: אמיל סלמן

זה כמה חודשים שהכדורים השחורים מוכרים בירושלים, אך הם הפכו לנפוצים בחודשיים האחרונים - בהפרות הסדר האלימות שבאו בעקבות רציחתו של הנער מוחמד אבו חדיר. שעות אחדות לאחר הרצח שהו כמה עיתונאים לא הרחק מבית המשפחה כדי לתעד את העימותים בין צעירי השכונה לשוטרים. אחת מהן, טלי מאייר - צלמת שעבדה בשירות אתר "וואלה" - עמדה בצד ושוחחה עם שני צלמים אחרים כאשר כדור ספוג פגע בלחיה והיא קרסה על הרצפה. "אני שומעת מן צפצוף, ואז אני בודקת עם הלשון שהשיניים במקום", היא נזכרת. להערכתה ולהערכת צלמים שעמדו בסמוך אליה, השוטר שירה בה עמד במרחק של בין 70 ל–100 מטר ממנה. למרות זאת היא סבלה משני שברים בלסת וכן מחתכים עמוקים. כל הגורמים במזרח ירושלים שמכירים את עוצמתו של הכדור הכחול טוענים שהוא לא מסוגל לגרום לפציעה שכזו, בטח שלא ממרחק שכזה. לכן ההערכה היא כי גם במקרה הזה, כדור הספוג שפגע בה היה שחור.

נוהלי המשטרה מחמירים בכל הנוגע לשימוש בכדורי הספוג. את הירי מורשים לבצע רק לוחמים ותיקים בעלי הכשרה כקלעים, לאחר שעברו הכשרה מיוחדת. קיים איסור חמור לירות את הכדור לעבר פלג הגוף העליון. בנוהל המשטרתי לשימוש בכדור נכתב: "יודגש כי מדובר באמצעי שפגיעתו בפלג הגוף העליון עלולה להיות מסוכנת ועל כן יש להקפיד לפעול על פי הכללים וההוראות שיפורטו בהמשך". בשני המקרים, של סנוקרוט ושל מאייר, וכן בשני מקרים נוספים שאירעו בהלווייתו של סנוקרוט נפגעו אנשים בראשם או בפניהם מכדור הספוג. זאת בעוד הנשק נחשב לנשק מדויק למדי, והסבירות שלוחם מנוסה יפגע בטעות בפלג הגוף העליון היא נמוכה. גורם המכיר את תחום נשק האל־הרג מסביר שאין בעולם נשק שפגיעה שלו בפנים לא עלולה להפוך למסוכנת.

הטווח המינימלי המותר לירי של הכדור הוא עשרה מטרים והוא, על פי המפרט, אפקטיבי עד למרחק של 70 מטרים. בנוהל המשטרתי נכתב כי השוטרים המוסמכים להשתמש בכדור עוברים הכשרה מיוחדת בנשק שכוללת על פי הנוהל "דגש על אומדן מרחקים".

בידי משפחת סנוקרוט אין עד ראיה שעמד ליד הנער בעת הפגיעה. אולם, לטענת המשפחה, בהסתמך על אנשים שהגיעו למקום, השוטרים ירו בו בטווח של עשרה עד 20 מטרים, לכאורה, בהתאם לממצאי הדו"ח הפתולוגי.

הראשונים להגיע לסנוקרוט אחרי שנפל היו השוטרים שהקיפו אותו במשך כמה דקות ומנעו מתושבים להתקרב אליו. בקלטת השיחה למד"א נשמע אדם בשם אחמד מתאר את ההידרדרות המהירה במצבו של סנוקרוט לאחר הפגיעה: "ירו לו בראש, הוא לא בהכרה", אומר אחמד ולאחר מכן מתאר למוקדן שראשו התנפח, דם נוזל ממנו ושהוא מתחיל להקיא. הוא פונה מהמקום על ידי הסהר האדום לבית החולים אל מאקסד ומשם נשלח לטיפול מתקדם בבית החולים הדסה עין כרם. שם, כעבור שבוע, נקבע מותו.

במשטרת מחוז ירושלים ביקשו להגיב רק לאחר שיתקבל דו"ח הנתיחה באופן רשמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ