שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

שרידי תאי גזים, תכשיטים וחפצים אישיים של אסירים יהודים נמצאו בשבועות האחרונים בחפירות הצלה שנערכות באתר מחנה ההשמדה סוביבור בפולין.

הארכיאולוג הישראלי יורם חיימי, שמרכז בשמונה השנים האחרונות את החפירות באתר, עידכן על הממצאים בשיחה עם "הארץ": “אני נמצא כעת ליד תאי הגזים בסוביבור. מצאנו סוף סוף את המבנה ששימש כנראה לתאי הגזים. חשפנו ארבעה תאים. כנראה שהיו שמונה. אנחנו בעיצומן של החפירות וחופרים כעת את החלק השני של המבנה". לדבריו, “זו פעם ראשונה שמוצאים באתר המחנה – ממנו לא נותר כלום מלבד יער ואנדרטה מבטון - שרידים של קירות ותאים של מבנה".

בסמיכות לתאי הגזים מצאו חיימי ושותפיו, החוקר הפולני, ווייטק מזורק, והחוקר ההולנדי איוור שכוטה, גם תכשיטים ששימשו אסירים יהודים במחנה. “מצאנו עגילים, טבעות נישואין מזהב, כולל טבעת עם הכיתוב: “בטבעת זו את מקודשת לי' עם אותיות בעברית. מצאנו גם מגן דוד גדול ומטבע מ-1927 מפלסטינה", אמר. לצד זאת, נמצאו גם בקבוקי בושם ותרופות.

טבעת שהתגלתה בחפירות במחנה ההשמדה סוביבורצילום: יורם חיימי

חלק מהממצאים אותרו בתוך באר מים, שהיתה חלק ממחנה מספר 1 באתר. "הגרמנים סתמו את הבאר בעת הריסת המחנה, אבל למזלנו, הצלחנו למשות משם מאות חפצים. ההתרגשות גדולה. עוד לא הספקנו אפילו לנקות אותם", אמר.

החפירות, שהתחדשו בחודש האחרון במחנה, נועדו להציל ממצאים מתקופת השואה בטרם תחל בנייתו של מרכז מבקרים חדש. בשנה שעברה מצא חיימי באתר את שרידי הקרמטוריום ושרידי מנהרת המילוט דרכה ניסו האסירים לברוח מהמחנה. ד"ר דוד זילברקלנג, חוקר בכיר במכון הבין לאומי לחקר השואה ב"יד ושם", שמלווה את החפירות בשיתוף עם הקרן הגרמנית-פולנית והמוזיאון במיידאנק, אמר כי גילוי המיקום של תאי הגזים הוא "ממצא חשוב ביותר בחקר השואה". לדבריו, "הממצאים הללו הם כל מה שנשאר מהנרצחים. למעשה נפתח כאן חלון קטן אל סבלם היום-יומי. זו הפעם הראשונה שבה נוכל לדעת טוב יותר מה היה תהליך הרצח במחנה ומה עבר על היהודים עד שנרצחו”. איתור גודלם המדויק של תאי הגזים יאפשר לחוקרים גם להבין מה היתה הקיבולת שלהם ולהעריך מחדש את מספר הנרצחים במחנה.

מחנה סוביבור הוקם במארס 1942 יחד עם מחנות ההשמדה טרבלינקה ובלזץ. 250 אלף יהודים, רובם מפולין, הולנד וסלובקיה, נרצחו במחנה מאפריל 1942 עד אוקטובר 1943. הוא פורק לאחר המרד שפרץ בו באוקטובר 1943, במהלכו מחצית מהאסירים נמלטו. לאחר פירוקו, הנאצים השמידו את המחנה עד היסוד וניסו להעלים ראיות לקיומו. למעט מסילת הברזל שהובילה אליו וכן בית מפקד המחנה - לא נשאר ממנו שריד. פושע המלחמה הנאציג'ון דמיאניוק הורשע ב-2011 בגרמניה בכך ששימש שומר במחנה סוביבור, וסייע לרציחתם של עשרות אלפי יהודים. הוא נידון למאסר, אך מת בטרם ריצה את עונשו.

שרידי תאי הגזים בסוביבור צילום: יורם חיימי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ