שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניו יורק טיימס, אי-פי
ניו יורק טיימס, אי-פי

הסנאט האמריקאי פרסם היום (שלישי) דו"ח הסוקר את השימוש בעינויים בידי ממשלת ארצות הברית, הכולל פרטים על נהלי סוכנות הביון המרכזית, סי־איי־אי, בשנים שלאחר התקפת הטרור על מגדלי התאומים בניו יורק בספטמבר 2001. זהו המסמך הפומבי הראשון המפרט את הטכניקות בהן השתמש סי-איי-אי על אסירים מארגון אל-קאעדה, אשר הוחזקו במתקנים סודיים באירופה ובאסיה.

בדו"ח החריף, קבעה ועדת המודיעין של הסנאט כי סוכנות הביון המרכזית הטעתה באופן קבוע את הבית הלבן ואת הקונגרס לגבי המידע שהשיגה מעצירת חשודים בטרור ומחקירתם, וכי שיטות החקירה היו אכזריות יותר משהודתה בפני ממשל בוש או בפני הציבור. כמו כן נאמר כי הן היו בשימוש נרחב יותר משדווח.

הדו"ח, שהכנתו לקחה חמש שנים, מבוסס על סקירה של יותר משישה מיליון מסמכים פנימיים של הסוכנות. המסמך מהווה למעשה כתב אישום חריף נגד אופן הביצוע והפיקוח של הסי־איי־אי על תוכנית המעצרים, שאושרה על ידי נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש הבן בתגובה למתקפת הטרור ב-2001, והופסקה על ידו מעט לפני סיום כהונתו השניה. לדברי הדו"ח תוכנית החקירות של הסוכנות נוהלה שלא כהלכה ולא היתה תחת פיקוח מספק. הוא גם מעניק מבט על חלק מהשיטות המפוקפקות ביותר של הסוכנות במסגרת עינוים ומעצרם של חשודי טרור.

הסנאטורית ויו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, דיאן פיינשטיין, לאחר פרסום הדו"ח הערבצילום: רויטרס

הדו"ח מונה יותר מ-6,000 עמודים, מתוכם פורסמה תמצית בת 480 עמודים שהוכנה על ידי נציגי המפלגה הדמוקרטית בוועדה. בין המקרים המפורטים בו מוזכר פעיל אל-קאעדה עבד אל־רחים אל־נאשירי, החשוד כי עמד מאחורי הפצצת המשחתת האמריקאית USS Cole בשנת 2000, ושחוקריו איימו עליו בעזרת מקדח חשמלי. אסיר נוסף הוזהר כי חוקריו יתקפו אותו מינית בעזרת מקל מטאטא. שינה נמנעה מעצורים לתקופות שהגיעו עד לשבוע ימים, ולעיתים ספגו איומים לחייהם בזמן מעצרם. הדו"ח קבע גם כי השימוש בטכניקות עינויים אלימות כגון אלו לא הביא לגילויו של מידע מציל חיים.

בדו"ח נטען כי כדי להבטיח שהבית הלבן יאשרר שוב ושוב את תוכנית העינויים שלה סיפקה הסוכנות מידע מוטעה על "היעילות" שבטכניקות המשמשות לענות את העצירים. לפי המידע הזה טענה הסוכנות כי העצירים סיפקו מודיעין חשוב על מזימות ספציפיות וסייעו ללכידת טרוריסטים שתכננו אותן. הסוכנות טענה כי העצירים סיפקו מידע עשיר על מזימה של אל-קאעדה שנרקמה בסעודיה נגד ישראל ועל עוד תוכניות נגד מתקנים של ארה"ב ושל בריטניה ברחבי העולם. ועדת המודיעין של הסנאט הוסיפה עוד כי הסוכנות השתמשה בישראל כמה פעמים כדוגמה להצדקת שיטות העינויים שלה לאחר שבית משפט העליון בירושלים פסק ב-1999 כי חלק משיטות העינויים הנהוגות בישראל מותרות כאשר מדובר בסכנה ממשית לחיי אדם, אך דרש להטיל עליהן מגבלות.

עוד נאמר כי סוכני שטח שלקחו חלק בחקירות הקשות וביקשו לחדול משיטות העינויים נבלמו שוב ושוב על ידי בכירים בסי-איי-אי. בנוסף, הסוכנות דיווחה על מספר קטן הרבה יותר של עצירים שנחקרו בשיטות האלו מכפי שהיה במציאות. לפחות 26 עצירים הוחזקו ללא סיבה מוצדקת ולא עמדו תחת הקריטריונים של הממשל כמי שצריך להיות במעצר.

עוד אחת מהטענות הקשות נגד הסוכנות שעלו בדו"ח הסנאט היא כי סוכני סי-איי-אי הדליפו בכוונה מידע סודי לעיתונאים והפריזו בהצלחת שיטות החקירה וביעילותן כדי לחזק את התמיכה הציבורית בהן. לדברי מחברי הדו"ח הסוכנות לא טרחה לחקור את מקורות ההדלפות והתעלמה מהן בכוונה.

בעקבות הפרסומים הבטיח נשיא ארה"ב ברק אובמה כי שיטות החקירה הקשות שתוארו לא יקרו יותר ואמר כי הן הסבו נזק לאינטרסים האמריקאים ברחבי העולם ולא שירתו את מאמצי המדינה להילחם בטרור. "אני מקווה שהדו"ח שפורסם היום יעזור לנו לנטוש את טכניקות החקירה האלה ולהשאיר אותן בעבר", כתב אובמה בהודעה שפורסמה לאחר פרסום הדו"ח. שיטות החקירה אלה לא תואמות לערכים של המדינה", הוסיף אובמה, "ולא משרתות את האינטרסים של האומה". לדבריו, הן פוגעות במעמדה של ארה"ב בעולם ומקשות על שיתוף הפעולה בין ארה"ב לבנות בריתה בנושא. "לכן, אני אמשיך להשתמש בהשפעה שלי כנשיא ולהבטיח שלעולם לא נשתמש בהן שוב", אמר.

מומחים לזכויות אדם מטעם האו"ם אמרו על הדו"ח כי הוא חושף מדיניות מכוונת וברורה בקרב הדרגים הבכירים של ממשל בו, והם קראו להעמיד לדין גורמים רשמיים בארה"ב שלטענתם הורו לבצע פשעים, בהם עינויים, נגד עצירים.

כאמצעי זהירות לקראת פרסום הדו"ח הכינה ארה"ב את נציגותיה הדיפלומטיות ובסיסיה הצבאיים בעולם בעקבות חשש לניסיונות נקמה שהמידע עלול לעורר. עם זאת, גורמי ממשל אמרו כי הם אינם מצפים שהדו"ח יצית גל אלימות בדומה לזה של 2012, אז נהרגו ארבעה אמריקאים בנציגות הדיפלומטית של ארה"ב בבנגאזי, לוב. לדברי הגורמים, פעולות תגמול אלימות מתרחשות בעקבות מה שנתפס כהתקפות נגד דת האסלאם, ולא בעקבות פעולות נגד מוסלמים בודדים.

החשש מפעולות נקם אפשריות הביא אתמול למחלוקת בין הנשיא אובמה ויריביו מן המפלגה הרפובליקאית. מתנגדיו של הנשיא הזהירו מפני פרסום הדו"ח וציינו כי מידע מודיעיני מארצות הברית וממדינות נוספות, מצביע על כך שפרסום מפורט של שיטות החקירה הברוטאליות שאימץ סי-איי-אי בתקופת בוש עלול להצית מעשי אלימות שיסתיימו במותם של אזרחים אמריקאים. סגן נשיא ארצות הברית לשעבר דיק צ'ייני, אשר כיהן בתפקידו באותו הזמן, אמר כי החקירות הקשות שנעשו לפני עשור היו "מצודקות לחלוטין", ושלל טענות כי סוכנות המודיעין מנעה מהבית הלבן מידע על שיטותיה או הגזימה בערכן.

בתגובה לטענות אלו הודה הבית הלבן כי פרסום הדו"ח עלול להוות "סיכון מוגבר" לנציגים ומתקנים אמריקאיים במדינות כפקיסטאן, תימן, מצרים, לוב ועיראק. אך באותה הודעה נמסר כי לממשל היו מספיק חודשים להיערך להשלכות פרסום דו"ח ועדת המודיעין, וכי הסכנות האפשריות לא צריכות לעקב את פרסום המסמך ו"הפרטים הכואבים" הכלולים בו. "הנשיא מאמין שחשוב שנהיה שקופים ככל האפשר ביחס למה שאירע, כדי שנוכל להבהיר לציבור האמריקאי ולעולם שדבר כזה לא צריך לקרות שוב", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

אך למרות הודעת הממשל, מתקבל הרושם כי הבית הלבן אינו בטוח לחלוטין בדבריו שלו. ביום שישי האחרון טלפן שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ליו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, דיאן פיינשטיין, המייצגת את המפלגה הדמוקרטית בקליפורניה, והתריע מפני התסיסה העלולה להתרחש בעקבות פרסום הדו"ח. מנהל המודיעין הלאומי ג'יימס קלפר חזר על התרעות אלה ביום שבת בתדרוך לכלל חברי ועדת המודיעין של הסנאט, אך בסופו של דבר המליץ אף הוא לפרסם את הדו"ח כמתוכנן.

חשש נוסף העולה מפרסום הדו"ח הוא כי ארגוני טרור ינצלו את חשיפת הפרטים לצרכי תעמולה ויעתיקו את שיטות העינויים בהן השתמש הסי-איי-אי. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבר יישם על בני ערובה שבידיו את שיטת העינוי המכונה Waterboarding, טכניקה המדמה טביעה, על מנת לחלץ מידע מאסירים. עם כניסתו לתפקיד ב-2009, אסר נשיא ארה"ב ברק אובמה את השימוש ב"שיטות חקירה מתוגברות", אשר נתפסות על ידי רבים ככינוי אחר לעינויים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ