בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שיטת ישראל ביתנו: השתלטות על מוקדי כוח, מינוי מקורבים וחשד לגזירת עמלות מהעברות כספים

בפרשת השחיתות שנחשפה ליברמן אינו חשוד, אבל הוא מי שמינה שורה ארוכה מכוכביה לתפקידי מפתח בצמרת המדינה והמפלגה. אם החשדות יתבררו כנכונים, הוא עלול לספוג חבטה משמעותית

117תגובות

כמו בבחירות 2009, גם אתמול הגיע הרגע שבו דופקת המשטרה על דלתות בתיהם של מקורבי שר החוץ אביגדור ליברמן ועוצרת אותם לחקירה. בבחירות ההן, ליברמן שימש כחשוד המרכזי בפרשה שמרכזה חברות קש במקלטי מס מעבר לים, אליהן זרמו מיליוני דולרים מאנשי הון מקורבים. הפרשה נסגרה לבסוף בידי היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין.

בפרשה החדשה ליברמן לא על תקן החשוד, אך אם החשדות נגד מקורביו יתבררו כנכונים, הוא עלול לספוג חבטה משמעותית מהציבור - בדיוק ברגע שבו הוא כה מתאמץ לכבוש את לב המרכז הפוליטי. האיש שנבחר לראשונה לכנסת לפני כ-15 שנה במפלגה שהיא מופע יחיד, הוא האחראי לשילובם של כמה מכוכבי הפרשה החדשה בתפקידי מפתח בצמרת המדינה. שורה של מקורבים לליברמן ודמויות בתפקידי מפתח במפלגה מוצאים עצמם כעת חשודים.

ספק אם מישהו מאיתנו היה שומע על פאינה קירשנבאום, אלכס ויז'ניצר או סטס מיסז'ניקוב לולא היו נאמניו וחבריו של ליברמן. הוא בחר בהם לתפקידים בכנסת ובממשלה, והוא שליהק גם כמה מהחשודים האחרים לעמדות רבות עוצמה בשירות המדינה. הסטטיסטים שלו ראו, כך לפחות על פי החשד, במשאבי הציבור פטמת חלב עסיסית שממנה ניתן לשאוב כספים לצרכים פוליטיים ואישיים, בדרכי עורמה ורמייה.
הפרשה הזו היא פרשת ישראל ביתנו. במרכזה, על פי החשד, השתלטות על מאחזי כוח שלטוניים שאחריה מגיעים המעשים הפליליים לכאורה: התניה של הזרמת כספים ציבוריים במינוי אנשי שלומנו או בשיתוף חברינו בשלל, כאשר מאכערים מפוקפקים ומקורבים גוזרים לכיסם עמלה על חלק מהעברות הכספים. 

אמיל סלמן

״קירשנבאום שלטה על תקציבים שיועדו למועצות מקומיות ודאגה להעביר אותם בדרכים סיבובית״, מסביר אדם המצוי בפרטים, ״המתווך אומר לראש מועצה למשל: מגיע לך מיליון שקל, תקבל מיליון ומאה. המאה אלף העודפים מועברים מהמועצה למאכער המקורב, שעל פי החשד מתחלק בשלל עם בכירים במפלגה. דרך נוספת היא להתנות את קבלת הכספים למועצות ולעמותות במינוי מקורבים לתפקידים אמיתיים או מדומים, או בשכירת יועצים חיצוניים לאותה עמותה או מועצה, יועצים שנחיצותם מוטלת בספק ולא ברור אם כלל סיפקו שירותים כלשהם, מלבד לדאוג להעברת התקציבים. לעתים עולה החשד שהכסף שמקורו בממלכה מגיע בדרך סיבובית לגורמים שמסייעים בכלל למפלגה. בפרשה הזאת מעורבים האנשים המרכזיים ביותר בישראל ביתנו״.

אדם נוסף המצוי בפרטי החקירה, טוען כי חרף העובדה שליברמן שולט במפלגתו ללא מיצרים, שמו לא עלה בהאזנות הסתר המשטרתיות כמי שהגה את השיטה, היה מודע לה או ניווט אותה. ״מי שמתנהגת כבוסית כל-יכולה, לפי התשתית הראייתית בתיק, היא קירשנבאום. היא מניעה את הגלגלים, דואגת לתקציבים ועל פי החשד גם לגזירת הקופונים. המאכערים המקורבים שקיבלו כספים לכיסם התחלקו איתה על פי החשדות בכספים״, אומר אותו מקור.

רק כשיאספו הראיות הנוספות בתיק, יתברר אם הבוס הגדול ידע משהו, או ששלל מעריציו ומקורביו האולטימטיביים פעלו מאחורי גבו כדי להתעשר. ״גם אם הוא היה מעורב אין לכך בינתיים כל סימן״, אומר אותו מקור, ״וספק רב אם מי מנאמניו האדוקים יקשור אותו לחשדות. בשלב הזה הוא מחוץ לעסק, אולם תעשה בדיקה מעמיקה לברר אם הוא מעורב בפרשה״. 

אחד מהאנשים שנעצרו אתמול הוא ישראל יהושע, איש ליכוד, חבר קרוב של ליברמן ואיש סודו. אותו אדם שמצויד בקסם אישי ותבונה היה האיש שעל פי טענת המשטרה תיווך, בין השאר, בין קירשנבאום לבין המועצות האזוריות, וסייע לה לנווט את השיטה. אם קירשנבאום, איש הסוד והמקורבים הנוספים אכן פעלו באופן המיוחס להם ללא ידיעת הבוס, ליברמן צריך לעשות חשבון נפש רציני עם עצמו. האיש שריכוזיות היא שמו הנרדף, שדואג למנות לא רק את השרים אלא גם את אנשי אמונם, הולך על פי הנרטיב הזה שולל בידי סביבתו הקרובה ביותר.

ניצני השיטה שנחשפת היום במלוא עוזה התגלו באופן רך יותר עוד בימיה הראשונים של מפלגת ליברמן בשלטון. כאשר שימש כשר התחבורה בממשלת שרון, מינה ליברמן את מקורבו אלכס ויז'ניצר לתפקיד מנכ"ל מע"צ. בעידן ויז'ניצר בראשות סוללת הכבישים הלאומית נהנו כמה ממקורבי השר והמפלגה מכספיה. כך, למשל, שכרה החברה את שירותיו של היועץ המשפטי של הבוס ושל המפלגה, עו"ד יואב מני, מי ששימש בהמשך ככוכב בפרשת ליברמן וחברות הקש והקפיד לשמור על זכות השתיקה. עו"ד מני זכה לתשלומים של מיליוני שקלים עבור שירותים משפטיים שהעניק למע"צ. 

הסיפור של ויזניצר מדגים את השיטה: ממנים איש שלומנו לראש המערכת, והוא בתורו דואג לשאר החברים למיקום טוב סביב סיר הבשר. אדם נוסף שמקורב לליברמן, ושמו נאסר לפרסום, משמש בשנתיים האחרונות כמנכ"ל משרד ממשלתי. בעבר מינה אותו ליברמן לתפקיד בכיר אחר. תמיד נמצא לו מקום במסדרונות הכוח, כמו גם לחבר ויז'ניצר.

כאשר ישראל ביתנו זכתה במשרד התשתיות בממשלת נתניהו השנייה, לוהק ויז'ניצר לתפקיד יו"ר חברת מקורות. לפני למעלה משנה בחר בו שר התחבורה ישראל כץ מהליכוד לתפקיד יו"ר נת"ע, האחראית להקמת הרכבת הקלה בתל אביב. כץ הוזהר מהמינוי זמן קצר לאחר החלטתו. הוצע לו, למשל, להציץ בדו״ח מבקר המדינה שעסק במע״צ בתקופת ויז'ניצר, אך הוא לא שעה לאזהרות. לאחרונה מונתה בתה של השרה סופה לנדבר מהמפלגה לתפקיד ניהולי בנת״ע. 

ויז'ניצר ומנכ"ל המשרד הממשלתי הם חשודי מפתח בפרשה החדשה. אלה דוגמאות קלות וספורות שנועדו להעיד על העיקר: השתלטות מקורבים על מאחזים בשירות הציבורי היא אחד מהתסמינים הברורים ביותר של השחיתות. בישראל ביתנו, כך לפחות נדמה למתבונן במבחוץ, בוצעה השיטה ביד אמן, כשבמקביל שולטת המפלגה — באמצעות המשרד לביטחון פנים ובקדנציה הקודמת גם משרד המשפטים — בזרועות הפוליטיות של מנגנוני אכיפת החוק. 

הפרשה שנחשפה אתמול הבהירה שלא מדובר רק בתעשיית ג'ובים אלא, על פי החשד, גם בתעשיית שלמונים. ״גם לפני התפוצצות הפרשה הזו היה ידוע שישראל ביתנו היא המפלגה החביבה על הלוביסטים, זו שעם חבריה אפשר לסגור עניין״, סיפר אדם המצוי בנבכי הפרלמנט. 

באותה הזדמנות בה נדרשת המשטרה לצלול לתוככי המפלגה הזו, מומלץ לבדוק מדוע היא התנגדה, למשל, למסקנות ועדת שישינסקי. חלק מהדמויות שהובלו אתמול לחדרי החקירות והמעצר שימשו כמליצי היושר של ברוני הגז בקרב הייצרי על תשלום התמלוגים.  

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שליווה את החקירה הזו מראשיתה, הגיב בזעזוע לממצאים שהובאו בפניו בפרשה הנחקרת. בקרוב, אם לא יתחוללו תמורות יוצאות דופן ייחשפו עוד שתי פרשות שחיתות בשני גופים משמעותיים ביותר במדינה, שגם בהם דבקה תרבות השוחד. 

לפני כשנתיים, כאשר נתמחה על מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו (שמונה לתפקידו ע"י השר יצחק אהרונוביץ מישראל ביתנו) ביקורת חריפה על כך שבתקופתו לא נוהלו חקירות משמעותיות כנגד אישי ציבור ופקידי צמרת, הוא טען כי השחיתות במדינה כמעט ונוקתה. כמה קבלנים, עורכי דין וראשי ארגוני פשיעה בטח התגלגלו מצחוק למשמע האבחנה של לובש המדים. גם הוא בוודאי מבין היום כי טעה.

אולי עוד עשור או שניים של מאמץ לאומי, שיכללו פעולות ממשלתיות כמו הכפלה של היחידות העוסקות בצווארון לבן, יובילו להרתעה אמיתית ולניקיון האורוות. כיוון שאין בנמצא פוליטיקאי שרוצה לשנות את השיטה — לפרק את מאחזי המקורבים, לחסום את הפרצות מהם זורמים כספים לידיים נגועות, לרסן את פעולות הלוביסטים והמאכערים ומחוללי שחיתות נוספים — אנחנו צפויים בשנים הקרובות לעוד כמה גילויים אקראיים של רקב, ולעוד כמה נקישות של חוקרים בשעת בוקר מוקדמת בדלתם של  אנשי הצמרת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו