שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מה עומד מאחורי השובלים המשונים בשמים?

אלפי ישראלים מאמינים שהשובלים הלבנים בשמים הם תוצאה של ריסוסים מסוכנים או חלק מקונספירציה לשלוט באוכלוסייה. אבל אולי הרשתות החברתיות הן האשמות בהיסטריה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קונטריילס, כמטריילס - אתם תחליטו. צילום: Guillaume

ביום שלישי החל שבוע המודעות ל"כמטריילס" - השובלים בשמים שנותרים אחרי מטוסים — ורבים בישראל ובעולם טוענים שאינם עניין תמים, אלא מזימה כלל עולמית של ריסוס שתכליתה הנדסת אקלים ודילול האוכלוסייה. לכבוד שבוע המודעות, גולשים שמתעסקים בנושא החליפו את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק בתמונת מטוס עם שובל. בחשש מכמטריילס חוברים ימין ושמאל, אנשי גל חדש וגם אלו המאמינים שהכמטריילס קשורים לביאת המשיח.

טלילה שיר, מנהלת קבוצת הפייסבוק "הרעלה מכוונת — ריסוס ממטוסים", שבה אלפי חברים, מספרת שכציירת נוף הבחינה שהשמים תכולים פחות עם השנים. היא גם החלה להבחין בפסים משונים חוצים את השמים ואז התוודעה לנושא הכמטריילס. "ראיתי פס ועוד פס. השמים נראו ממש כמו זברה", היא אומרת. "התחלתי לחקור את זה ולקרוא מאמרים והבחנתי שמטוסים מרססים בגובה נמוך". שיר קושרת את הכמטריילס למגוון נושאים. "מי ששולט באקלים, שולט בעולם", היא אומרת. כשאני שואל למה שמישהו יטרח לשלוט באקלים, היא אומרת, "כי מי ששולט באקלים, שולט בעולם". בין האשמים היא מונה את ביל גייטס: "יש קשר הדוק לגייטס, שאמר שכך ימנע את ההתחממות הגלובלית. יש גם מגיפת סרטן רצינית". לפני כשנה יזמה אירוע מול השגרירות האמריקאית, שאליו הגיעו כ–20 נאבקים ב"כמטריילס". לדבריה, תחקירנים של ערוץ 10 ורשת ב' דיברו איתה, אבל לא איפשרו לה לדבר בשידור. זה חיזק את האמונה שיש כאן מהלך של הסתרה.

שובלי מטוסים. אולי תופעה סטנדרטיתצילום: דורון הגלילי

גם דן, שנאבק בריסוס חקלאי בקיבוץ שבו הוא גר, משוכנע שהכמטריילס הם עניין מסוכן: "זו לא איזו חרטה. יש תיעוד, טייסים שמדברים. הנושא גורר התעניינות אדירה. המטרה של הכמריילס היא לפזר מחלות ורעלים. יש גורמים רשמיים בשוודיה שמודים בזה. זה סוג של הנדסת אקלים. השאלה היא למה עושים את זה בצורה סודית".

גם הוא סבור שהכמטריילס גורמים מחלות: "רוצים שהציבור לא יהיה בריא, וכך הממשל יעשה מה שהוא רוצה. רוצים להשאיר את האנשים בקושי מעל פני המים, שלא יתעסקו בדברים חשובים. אומרים שזה גם חיסון כפוי של האוכלוסייה או דבר שנועד לצמצום האוכלוסייה. אין הוכחות חותכות, אבל אני רגיש למה שקורה. יש כל כך הרבה עדויות. אני יודע שמרעילים אותנו מהאוויר, מהים ומהיבשה, זה ברור".

דן לא אוהב את המושג "תיאוריית קונספירציה", המודבק לעיסוק בכמטריילס: "על הרבה דברים אומרים שהם קונספירציה, כדי שהמאמינים ייחשבו משוגעים ולא מבינים עניין".

אחד מציידי השובלים הוא אברהם מוטולה, בן 39, שהעיסוק המרכזי שלו הוא חיפוש סמלים אליליים ונבואות בשטרות כסף ישראליים שהוא חוקר. את הפעילות הזאת הוא מכנה "המכון לאיתור סממני עבודה זרה". שיר, הסולידית יותר, מעדיפה לא להיות קשורה אליו, שכן הוא קיצוני ממנה בדעות ובהתנהלות. לטענתו הוא שלח לפני חצי שנה אי־מיילים למדעני המשרד להגנת הסביבה, ובעקבותיהם נפסקו ריסוסי הכמטריילס לכמה חודשים. "לפני חודש זה חזר שוב, והם יוצרים סמלים של הבונים החופשיים בשמים", הוא אומר. לדבריו, לפני כמה שבועות פנה לשר להגנת הסביבה וביקש להיפגש כדי להעביר לו את הממצאים. "ומה קרה יומיים אחר כך?" הוא שואל אותי. "עמיר פרץ התפטר. כנראה הוא לא רצה לקחת את זה על הכתפיים שלו".

כאופוזיציה לחוששים עומד גלעד דיאמנט, שפירסם באתרו "חשיבה חדה" מאמר ארוך שקובע ששובלי המטוסים הם תופעה סטנדרטית המכונה קונטריילס: בעירת הדלק משחררת אדי מים, שבשל הקור בגבהים הופכים לגבישי קרח. וכשהלחות גבוהה, נותרים ענני נוצה מלאכותיים. הוא מראה איך מאז ומעולם מטוסים יצרו שובלים. "זו היסטריית המונים", הוא אומר על המאמינים. "האמונה הזו קשורה לתופעת ההתקהלות הווירטואלית, שהיא מצע נוח להגברת היסטריה ופרנויה. הם כבר הפסיקו לצלם שובלים ומצלמים סתם עננים וטוענים שהם רעילים. אנשים התחילו להסתכל בשמים, מה שלא עשו עד אותו יום, והבינו שהם מוזרים, וזה עסק מדבק". מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי אין להם עמדה רשמית בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ