בג"ץ דחה את העתירה נגד מדיניות הריסת בתי מחבלים - משפט ופלילים - הארץ

בג"ץ דחה את העתירה נגד מדיניות הריסת בתי מחבלים

הנימוק עיקרי לדחייה היה שהסוגיה הוכרעה בעבר בבג"ץ, והשופטים "לא מצאו לפתוח מחדש את השאלות". בג"ץ דרש מהמדינה לנמק מדוע יש להרוס את ביתו של היורה ביהודה גליק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה היום את העתירה העקרונית שהגישו שמונה ארגוני זכויות אדם נגד מדיניות הריסת בתי מחבלים באמצעות שימוש בתקנה 119 מתקנות ההגנה לשעת חירום. השופטים גם דחו עתירות פרטניות שהגישו בני משפחת הנאשמים במעורבות בפיגוע בבית הכנסת בהר נוף, ובני משפחתו של המחבל משכונת ג'בל מוכבר שביצע את פיגוע הדריסה בטרקטור בירושלים.

בעתירה טענו הארגונים, באמצעות עורך הדין מיכאל ספרד, כי בית המשפט לא פתח את הסוגיה לבחינה שיפוטית וחוקתית שנים רבות, והגיעה העת לעיון מחדש בהצדקה שניתנה למדיניות בפסקי דין משנות ה–80. עוד נטען כי מאז ניתנו פסקי הדין חלה התפתחות במשפט הבינלאומי. במוקד העתירה היתה הטענה שהמשפט הבינלאומי אוסר על הריסת בתים שהיא בגדר ענישה קולקטיבית, ולכן אין לאפשר הריסת בתים מכוח התקנה. העתירה נתמכה בחוות דעת של מומחים משפטיים, פרופ' יובל שני, פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' ארנה בן נפתלי ופרופ' גיא הרפז.

"לא אכחד כי עתירה זו מעוררת מטיבה שאלות קשות", כתב השופט אליקים רובינשטיין, שאליו הצטרפו השופטים אסתר חיות ונעם סולברג. "כפי שציינתי באולם בית המשפט, אולי נוח וקל יותר לעמוד בצד העותרים מאשר בצד המשיבים, ואיש אינו יכול לכחד כי מתעוררת כאן דילמה מוסרית במקומות מסוימים".

הריסת בית בסילוואןצילום: אמיל סלמן

הנימוק המרכזי לדחיית העתירה היה כי הסוגיה הוכרעה בעבר על ידי בג"ץ. "לא מצאנו לפתוח מחדש שאלות שהוכרעו על ידי בית משפט זה, גם אם ההנמקה אינה מניחה את דעת העותרים, וזאת לאחר שטענות דומות הועלו ונדחו אך לפני מספר חודשים".

השופט רובינשטיין הוסיף כי "השימוש בתקנה 119 צריך להיות במשורה, ואכן מספר שנים לא נעשה בה שימוש, גם בעקבות המלצת ועדת שני הנזכרת. אך נטען בפנינו כי הנסיבות שנוצרו עתה – של הרג אכזרי, פעם אחר פעם, של חפים מפשע – מצריכות שימוש בתקנה, ולכך נדרש. ועוד: עלינו להתבונן אל הנושא גם בתוך התמונה הרחבה של המלחמה בטרור, של מדינת ישראל ושל תבל ומלואה. מלחמה זו גורמת לא לישראל בלבד לנקוט צעדים שלא היתה חפצה בהם מראש".

רובינשטיין התייחס לטענה כי הריסת הבתים היא סנקציה עונשית ולא הרתעתית, וציין כי בג"ץ כבר הכריע בסוגיה. "נקבע כי אין בית משפט זה בא בנעליה של מערכת הביטחון, לה מסור שיקול הדעת לקבוע אימתי האמצעי יעיל ויש לעשות בו שימוש לשם השגת מטרת ההרתעה".

בית משפחת שלודי ההרוס בסילוואן, ממנו יצא מבצע פיגוע הדריסה ברכבת הקלהצילום: אמיל סלמן

עם זאת סייג רובינשטיין ואמר כי במקרים הבאים יתבקשו גורמי הביטחון להציג נתונים על האפקטיביות של הריסת הבתים כהרתעה, במידה המצדיקה את הנזק למי שאינו נחשד או מואשם — בני משפחות המעורבים. "סבורני כי עיקרון המידתיות אינו מאפשר להמשיך להניח לעד כי בחירה באפשרות הדרסטית של הריסת בתים, או אף אטימתם, משיגה את המטרה המיוחלת של ההרתעה, בלא שיובאו יתר נתונים המאמתים השערה זו באופן שניתן להידרש אליו", כתב. "מקובל עלינו כי ישנו קושי למדוד דבר זה, ובית משפט זה עמד על כך לא פעם. אולם כאמור, לטעמי, השימוש בכלי שהשלכותיו על קניינו של אדם גדולות, מצדיק עיון מתמיד בשאלה אם אכן הוא נושא פירות".

השופטים דחו את הטענה לאפליה בין מחבלים יהודים לערבים. "הטעם לכך שלא נעשה שימוש בתקנה 119 כלפי יהודים נעוץ בכך שאין צורך באותה הרתעה סביבתית במגזר היהודי", כתב השופט סולברג. "אין לכחד: יש ויש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים. לבטח יש צורך במיצוי הדין הפלילי ובענישה הולמת. להוותנו אף לכדי הרצח הנורא של מוחמד אבו־ח'דיר הגענו. אך השוני עולה על כל דמיון. הפער הוא עצום – באיכות הפיגועים, בכמות, ובעיקר לצורך ענייננו, ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

בפסק דין אחר בעתירה שהגישו בני משפחת המחבל שירה ביהודה גליק, הוציא השופט אליקים רובינשטיין צו על תנאי המחייב את המדינה לנמק מדוע יש לנקוט כאן בהריסה. "סבורני גם כי לא ניתן להתעלם מכך שחל שיפור במצבו של גליק – ועל כך יש לברך כמובן – והלא חלק משיקולי השימוש בתקנה הוא תוצאות המעשה", קבע רובינשטיין. "אדגיש, כי המעשה המיוחס למועתז (היורה מועתז אברהים ח'ליל חג'אזי) חמור עד מאוד, אולם כאשר ענייננו בהריסת ביתם של אלה אשר אין טענה לאשמה מצדם, סבורני כי על המדינה לבחון בחינה קפדנית כל חלופה אפשרית להריסת הבית, אשר אין חולק על הנזק הרב הכרוך בה". לשופט רובינשטיין הצטרפו השופטים יורם דנציגר ונעם סולברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ