טינדר מכניסה את אתרי ההיכרויות למתח - סגנון חיים - הארץ
דייט בראשון

טינדר מכניסה את אתרי ההיכרויות למתח

עד שהפנמתי את אלגוריתם ההיכרויות המשוכלל של אוקייקיופיד, באה אפליקציית טינדר. הצלחתה מבשרת את הכיוון אליו הולך תחום ההיכרויות — ויזואלי יותר, מהיר יותר ומקומי יותר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שחר קדרון

אחרי יותר מעשרים שנה שבהן הם מבזבזים את הזמן של מיליוני אנשים, ומדי פעם מביאים אותם להיפגש, וגם לפעמים למיטה, ולעתים אפילו להתחתן, לעשות ילדים ולהתגרש — משתנים שירותי ההיכרויות באינטרנט מהיסוד. הדייטינג המקוון, כפי שהוא נקרא בשפה עדכנית יותר, עובר לשלב הבא באבולוציה שלו.

הטור הזה אמור היה להיכתב כבר מזמן. הבעיה היא שבכל פעם שאני מתיישב לכתוב מצפצף המייל מאתר ההיכרויות אוקייקיופיד, שמבשר לי שמישהי הציצה בפרופיל שלי, ושהם לא היו מטריחים אותי בעניין הזה, אלמלא היא היתה "שידוך טוב במיוחד" לפי האלגוריתם המשוכלל שלהם (ההדגשה, אלא מה, במקור). האלגוריתם שאג, מי לא יירא? ודאי שלא אני. ההצצה החטופה הופכת לסקירה יסודית של המציצה, ולאחריה — של מבקרות נוספות, הודעות, צ'טים, פרפראות, ועוד יום עבר.

אני וטֶרן ותיק למדי של האתר הזה. פתחתי את חשבון המשתמש הראשון לפני כעשור, זמן לא רב אחרי שתחום הדייטינג באינטרנט השלים את המטמורפוזה הראשונה שלו. זה היה השלב שבו הפכו האתרים מקטלוג פרימיטיבי לכלי שידוך שמתבסס על מסד נתונים עשיר ואלגוריתמיקה משוכללת.

אוקייקיופיד התמחה במיוחד בז'אנר הזה בזכות סדרה אינסופית של שאלות אמריקאיות שהציג לגולשים, חלקן פרקטיות כמו "האם תרשה לחיית מחמד לישון איתך", חלקן מוזרות כמו "איזה כוח־על היית רוצה?" וחלקן מוזרות מאוד, כמו השאלה הנודעת לשמצה "מי היית מעדיף שיתפוס אותך מאונן, אמא או אבא?".

אם השיטה הגאונית הזו היתה מצליחה כמובטח, ייתכן שלא הייתי כותב עכשיו את הטור הזה. אך נשארתי בעסק גם ב–2012, כדי לחזות באפליקציה "טינדר" מגיעה למסיבה, והופכת בן לילה למסמר שלה. טינדר, שפירוש שמה "חומר בעירה", חותכת ישר לעיקר. אחרי דקה של הגדרות ובלי מילוי שאלונים מסובכים, מתחיל זרם התמונות, כאשר כל שנדרש ממך הוא להחליק את התמונות בקצה אצבעך — ימינה ל"כן", ושמאלה "לא". אלה שפסלת נעלמות לנצח, ועם אלה שרצית תוכל ליצור קשר אם הן החליקו ימינה גם את תמונתך.

הסבטקסט — בוא ניפגש מהר ובמציאות — שיווה לטינדר תדמית של אפליקציה לסטוצים, תדמית שמפתחיה דוחים בעקשנות. כך או אחרת, נדמה שבקרב בני 30-20 חילונים פנויים בישראל אין כמעט איש שלא התנסה, ורבים הציצו ונפגעו. כמות הזמן שמושקעת בטינדר לעומת המפגשים במציאות היא עצומה, אבל האשליה שבמרחק הינף אצבע מחכה לך אשת חלומותיך, או לפחות זיון מוצלח, גורמת להתמכרות מהירה והרמטית.

עם מעל 17 אלף החלטות "כן" ו"לא" שנעשות בה בשנייה בעולם, איש בתעשייה לא יכול להתעלם מטינדר — גם לא קונגלומרט האינטרנט IAC, שרכש את גרעין השליטה באפליקציה וצירף אותה לאוסף שכולל גם את אוקייקיופיד ואתרי היכרויות רבים אחרים. קשרי החיתון העסקיים בתוך הקבוצה החדירו את טכנולוגיית ה"כן/לא" של טינדר גם לתוך אוקייקיופיד הסולידית־עד־אז, וכפי שזה נראה כעת, היד עוד נטויה.

לדברי סאם יאגאן, מנכ"ל חטיבת ההיכרויות Match ב-IAC, השחקנית הגדולה בתחום, כיום אנשים לא רוצים לקרוא פרופילים מייגעים, אלא להיפגש ומהר בחיים האמיתיים, ואת זה מספקות אפליקציות המובייל מבוססות המיקום. "הדבר הגדול היום הוא האופליין", הוא קבע בראיון למגזין "פורבס". טור נרגש אחר ב"אייריש טיימס" עם הכותרת "האם טינדר הורס את הדייטינג", דיבר על התופעה במונחים של מגפה והספיד את עולם ההיכרויות הממוחשב הרגוע והשליו שמוחלף בטינדר המהיר והעצבני. מאמר ב"טלגרף" הלך רחוק יותר כשתיאר את תהליך "הטינדריזציה" של החיים המודרניים.

לירז לוי, מנהלת השיווק של אתר ההיכרויות הישראלי לאקדמאים "החצי השני", מסרבת להתרגש. לאתר שלה אין אפליקציה, שלא לדבר על שירותי מיקום, אך בעיניה זו לא בעיה, כי "עם כל הכבוד לטינדר", מי שמעוניין בקשר רציני לא ימצא את מבוקשו ביישומי מובייל שמיועדים "לחוויה של לילה אחד, אם לא פחות מזה", כלשונה. ב"חצי השני", לעומת זאת, דורשים מהמנויים הצהרה בכתב (!) כי הם מעוניינים בקשר לנישואים בלבד.

טינדר אפליקצייה

"טינדר זה טרנד מגניב אבל ההתלהבות יורדת, במיוחד כשרואים שנפגשים עם אנשים לא רלוונטיים וזה דורש המון אנרגיה", אומרת דניאלה פרלשטיין, סמנכ"לית לאתרים בינלאומיים ב-SparkNetworks — הבעלים של אתר ההיכרויות ג'יידייט, שמצהיר על כרבע מיליון משתמשים בישראל. "להיפגש עם אנשים כל הזמן, לדחות ולהידחות, זה מאוד מעייף. הטינדר מייצר חוסר פוקוס, אנשים ממקבלים המון (יוצאים עם כמה בני זוג במקביל — ש"ק), יש להם המון אפשרויות והכל מתפספס. אם אתה לא מתפקס בסוף שום דבר לא קורה".

את לא חושבת שדווקא לקרוא פרופילים זה נורא מעייף?

"אם זה מעייף אז תעצור אחרי ארבעה. כשאתה עובר על אלף פרופילים ואין שום פילטר אז זה אינסופי. הטינדר מנהל אותך, כי כל הזמן אתה חושב שיהיה משהו יותר טוב. חוץ מזה תחשוב כמה אטרקטיבית צריכה להיות בחורה כדי שתבחר בה על בסיס מראה בלבד, היא צריכה להיראות לפחות כמו אנג'לינה ג'ולי, וכמה טוב אתה נראה?"

דילגתי על השאלה האחרונה, והתעניינתי מה חדש באפליקציה של ג'יידייט. פרלשטיין הודתה שעתיד תחום ההיכרויות באינטרנט נמצא במובייל, וציינה שאנשי ג'יידייט שוקדים על הטמעת שירותי מיקום באפליקציה, אחרי כמה שנים שבהן היא התמהמהה בעניין הזה משיקולי ביטחון.

בינתיים, טינדר הולכת מחיל אל חיל. לאחר שחצתה באחרונה את קו ה–5 מיליארד "שידוכים", בשבוע שעבר היא קנתה את שירות המסרים "טאפי", שמדרבן את הצדדים לשלוח זה לזה תמונות, להוסיף להן פילטרים ולצייר עליהן כיד הדמיון הטובה. הרכישה, שעוררה עניין רב בעולם הטכנולוגיה, עשויה לסייע לטינדר להכניס ויזואליזציה למעוז הטקסטואלי האחרון באפליקציה — השיחה בין המזווגים לאחר ששניהם סימנו לאות "כן". האם עדיין אחפש בת זוג כשעסקי ההיכרויות יהפכו לאורגיה של סימוני "כן" ו"לא" ומשלוח תמונות עם קשקושים עליהן? האופציה של חזרה בתשובה, שידוך ודירת ארבעה חדרים ברמת בית שמש ג' מעולם לא נראתה קורצת יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ