שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מתנדנדים || מקומות 9 ו-10 בכולנו: צריך להוריד את שכר הבכירים

רועי פולקמן הכיר את כחלון בהרווארד והצביע קדימה בעבר. מירב בן ארי צלחה תוכנית ריאליטי והצביעה יש עתיד. שניהם מתנגדים לחזרה לגבולות 67' ורוצים את כחלון באוצר

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור

המפלגה: כולנו. בסקרים: שמונה מנדטים (ממוצע שבעת אחרונים)

>>> מה הסיכוי של פולקמן ובן ארי להיכנס לכנסת? כל הסקרים >>> הכירו את הרשימה של כחלון >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

רועי פולקמן

מקום ברשימה: 9

גיל: 39

מצב משפחתי: נשוי + 2

מקום מגורים: מושב נס הרים

השכלה: תואר שני בתוכנית המצטיינים למדיניות ציבוריות באוניברסיטה העברית ותואר שני בממשל מהרווארד

תפקיד נוכחי: יועץ אסטרטגי ויועץ חדשנות למגזר הציבורי

תפקידים קודמים: מנהל האגף למדיניות בעיריית ירושלים ויועץ לראש העיר ניר ברקת, מנכ"ל ארגון הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, ממייסדי "רוח חדשה"

פולקמן החל את דרכו הפוליטית בעיריית ירושלים. לפני שנה הציב אותו ראש העיר ברקת במקום השישי ברשימתו למועצת העיר, אך היא זכתה בארבעה מנדטים בלבד. את משה כחלון פגש בלימודים בהרווארד לפני כשנתיים. לאחר מכן שמרו על הקשר ובחודשים האחרונים היה פולקמן מעורב בהקמת המפלגה החדשה ומונה למנהל המטה בירושלים.

איך התגלגלת לפוליטיקה? זה התחיל מהפעילות שלי בירושלים עם רוח חדשה ועם החיבור לניר ברקת. את משה כחלון פגשתי בזמן הלימודים בהרווארד. היו לנו הרבה מאוד שיחות על מדיניות, נוצר בינינו חיבור טוב ומאז אני פה.

למה דווקא כולנו? מצאתי במשה את המנהיג היחיד היום בפוליטיקה הישראלית שהוא לא מהמיליה של הנסיכים והמקורבים, אדם שהסיפור האישי שלו מאפשר לו להיות רגיש למצוקות חברתיות והוא גם לא חייב לאף אחד כלום. 

איזו ממשלה היית רוצה לראות אחרי הבחירות? הייתי רוצה לראות את משה כחלון שר האוצר, לגבי נתניהו או הרצוג אין לי העדפה. הייתי מעדיף לראות ממשלה רחבה.

עם מי לא היית יושב בקואליציה? הייתי יושב עם כל אחד בקואליציה, בהסתייגות אחת - אני לא מוכן לשבת אם יהיו רצונות לקדם חוקים גזעניים.

מה תקדם בכנסת הבאה? הייתי רוצה מאוד להתעסק בנושא של הכלכלה האחרת. יש אג'נדה של ישראל סטארט-אפ ניישן, אבל רוב המדינה היא לא כזו. הייתי מאוד רוצה להתעסק בתנאים של העסקים הקטנים והבינוניים במדינה - ימי מחלה, זכויות פנסיוניות, דמי אבטלה. הייתי רוצה לעזור ביישום והרחבת הרפורמה בשירות הציבורי כדי לשפר את האיכות שלו. לדוגמה, הקצבת כהונה של תפקידים בכירים גם בשלטון המקומי. 

איך התחושה להיות במקום המתנדנד? נורא מעניין לי בחיים גם בלי להיות בכנסת. אני אשמח לתרום, אבל זה לא מאוד מטריד אותי. 

למי הצבעת בבחירות הקודמות? הייתי בלימודים בהרווארד ולא הצבעתי. 

ובבחירות לפניהן? אני חושב שלקדימה.

עמדות:

משא ומתן עם הפלסטינים? התשובה היא כן. גבולות 67'? כבר לא רלוונטיים. חלוקת ירושלים? ירושלים צריכה להישאר מאוחדת. זכות השיבה? אם וכאשר יהיה הסדר צריך למצוא את הדרך לאפשר לפלסטינים לחזור לאזורים בשליטה פלסטינית. בנייה בהתנחלויות? בגושי ההתיישבות ודאי שאין בעיה לבנות. צריך לשאוף בתקופות שבהן אנחנו מקיימים משא ומתן לא לבנות שלא בגושי ההתיישבות. חוק הלאום? אני תומך בזהותה היהודית של ישראל, אני רק שואל את עצמי במה החוק הזה תורם לרווחת אזרחי המדינה. סנקציות פליליות בחוק הגיוס? מיותרות. צריך לדרוש שוויון בנטל ולעשות זאת בהידברות ובהסכמה. נישואים חד-מיניים? על המדינה לא להתערב בבחירותיו של אדם ואני אתמוך בגרסה כזאת או אחרת של ברית הזוגיות. תחבורה ציבורית בשבת? זה עניין חברתי מאוד ויש מקום לאפשר זאת, בכפוף להסכמות ברמה המוניציפאלית. לגליזציה של סמים קלים? אם אין לזה השפעות שליליות במקומות אחרים אז לשקול בחיוב. מתקן חולות? לא בטוח שזה האמצעי היעיל ביותר, אבל אני גם לא פוסל. אם כן, בוודאי שהוא צריך לפעול בסטנדרטים גבוהים. גם המסתננים בני אדם. חוק עוקף בג"ץ? בשום פנים ואופן לא. בג"ץ הוא עוגן קריטי בהיות ישראל מדינה דמוקרטית וזה ערך לפחות שווה כמו היותה יהודית. חוק ישראל היום? אני בעד חופש ביטוי. אם יש שם תעמולה אסורה אז שיטפלו בזה, אבל באופן עקרוני אני לא רואה ערך בצמצום חופש הביטוי. מי אשם במחירי הדיור ואיך מורידים אותם? לפיד ונתניהו. מורידים אותם על ידי טיפול במנגנון ההיצע של הקרקעות, כלומר מינהל מקרקעי ישראל, ובאמצעות פתרונות מתאימים לכל קבוצת אוכלוסייה. איך מפחיתים את יוקר המחיה? צריך להילחם בריכוזיות ובמוקדי כוח אחרים שמונעים מהשוק להיות יעיל. דוגמה אחת זה שוק הבנקאות שחייבים לפתוח אותו, בצורה אחראית. אפשר לעשות את זה בביטוח, בפנסיה, במזון. פירוק מונופול הגז? בהחלט. שכר המינימום? צריך להיות יותר גבוה. הבעיה אולי הכי מדאיגה בשנים האחרונות היא יותר ויותר עובדים עניים. הגבלת שכר הבכירים? בוודאי. להרוויח יפה כן, חזירות לא. מע"מ אפס? הטעות היתה שרוב האג'נדה הסתובבה סביב זה וזה רחוק מלהיות פתרון לבעיית הדיור. מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון? באופן עקרוני מע"מ זה מס שפוגע בחלשים ואם יהיו לזה מקורות מתאימים הייתי שמח להוריד אותו. לגבי דיפרנציאליות, לא מומלץ אבל לא בלתי אפשרי. הצטרפות חובה למאגר הביומטרי? אני צריך ללמוד את הנושא.

מירב בן ארי

מקום: 10

גיל: 39

מצב משפחתי: רווקה

מקום מגורים: תל אביב

השכלה: עורכת דין, תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה

תפקיד נוכחי: מייסדת ומנהלת מרכזים לחינוך וספורט אתגרי לנוער בסיכון, חברת מועצת העיר תל אביב מטעם רשימת הצעירים "רוב העיר"

תפקידים קודמים: יו"ר אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצליה

בן ארי היא אחת מארבע נשים בעשירייה הראשונה של מפלגת כולנו שבאות כולן מהפוליטיקה המוניציפאלית. את כחלון פגשה לראשונה רק לפני כשלושה חודשים.

איך התגלגלת לפוליטיקה? תמיד עניינה אותי עשייה חברתית. הייתי קצינת חינוך של חטיבת גולני, אני מנהיגה מטבעי. גם בחבורה שלי אני תמיד מארגנת הכל, זה עניין של אופי. התחברתי לכחלון דרך חברים משותפים. היה חשוב לי קודם כל להתחבר לאיש ולהאמין בו.

למה דווקא כולנו? אם זה לא היה כולנו לא הייתי הולכת לאף רשימה אחרת. אני מחוברת מאוד לסדר היום החברתי. זה הדבר הכי חשוב היום.

איזו ממשלה היית רוצה לראות אחרי הבחירות? אני מעדיפה ממשלה שכחלון יהיה בה שר האוצר.

עם מי לא היית יושבת בקואליציה? אני לא אנטי - לא של הערבים, לא של ליברמן ולא של מרצ. אופוזיציה לוחמנית זה חשוב, אבל לא באתי לבזבז את הזמן שלי. 

מה תקדמי בכנסת הבאה? קודם כל החינוך הבלתי פורמאלי, כל העניין של נוער שזה קרוב ללבי. אין היום מערכת מסודרת שמטפלת בבני נוער שהם "באמצע", אם אתה רוצה לקבל סיוע אתה צריך להיות נער מנותק. אני רוצה לתת מענה לנערים שבשוליים, שמתנדנדים. כמובן, גם משפחות חד-הוריות, אני באה ממשפחה חד-הורית. ההנגשה של המגזר הציבורי זה גם חשוב לי. ומשהו קטן, אישי - יש לי צליאק, אני רוצה לעזור לכל החבר'ה כמוני שנכנסים לסופר ומשלמים פי שלושה על כל דבר.

איך התחושה להיות במקום המתנדנד? גם ברוב העיר הייתי על הקצה, בבחירות הראשונות לא נבחרתי. בבחירות האלה נכנסתי. קיציס שהוא נשיא הרשימה שלנו אומר "את אוהבת לחיות על הקצה". תמיד הייתי על הקצה, אף פעם לא היה לי מקום בטוח. זה גורם לך לעבוד יותר קשה. זה גורם לך להבין שכל קול קובע. 

למי הצבעת בבחירות הקודמות? ליש עתיד. אין לי בעיה להגיד את זה. אני מאוד אוהבת את יעל גרמן ואת מאיר כהן, הם אנשים טובים. לא מבינה למה פוליטיקאים מתנערים מהבחירות שלהם. זה מה שבחרתי, זה בסדר גמור. לא הייתי הולכת איתם כי אני יותר מאמינה בכחלון. הכל בסדר, אני חיה עם עצמי בשלום.

עוד משהו: ב-2005 זכתה בחמישה מיליון שקלים בתוכנית הריאליטי "דרוש מנהיג" בערוץ 2.

עמדות:

משא ומתן עם הפלסטינים? בוודאי. גבולות 67'? לא. אנחנו מדברים על המתווה של בוש. בהחלט שתי מדינות לשני עמים, אבל לא בגבולות 67' וכמובן עם מישהו שמכיר בגבולות של מדינת ישראל. חלוקת ירושלים? לא. זכות השיבה? גם לא. בנייה בהתנחלויות? מעדיפה לחזק את גושי ההתיישבות ולא לתת להתנחלויות קטנות שרק מבזבזות כסף למדינת ישראל. חוק הלאום? צריך עיון. סנקציות פליליות בחוק הגיוס? לא מכירה את חוק הגיוס. נישואים חד-מיניים? בעד. תחבורה ציבורית בשבת? בעד, אבל במקומות שצריכים את זה, לא באופן גורף בכל הארץ. לגליזציה של סמים קלים? מציעה לבדוק מה קורה במדינות אחרות ואני לא נגד. מתקן חולות? המתקן בעייתי, אבל המדינה חייבת להתערב בבעיית העובדים הזרים ולהפסיק לזרוק את הכל על עיריית תל אביב וכמובן לעזור לתושבים. חוק עוקף בג"ץ? אני לא מאמינה בזה. חוק ישראל היום? יש לי בעיה עם החוק הזה. מי אשם במחירי הדיור ואיך מורידים אותם? כמעט עשור של החלטות גרועות ותוכניות לא טובות שהביאו אותנו למצב הנוראי הזה. צריך לשחרר את החסמים הביורוקרטיים ולשחרר אדמות מינהל וכמובן לטפל בעניין של שכירות הוגנת. איך מפחיתים את יוקר המחיה? גם מוזילים את מחירי המזון, גם מטפלים במשבר הדיור וגם עובדים לצמצום הפערים החברתיים. פירוק מונופול הגז? חלק מהאג'נדה של כחלון זה פירוק המונופולים. שכר המינימום? אני מציעה לעשות את זה דיפרנציאלי - שכר המינימום צריך להיות שונה בין נער בן 16 לחייל משוחרר למישהו בן 50 עם שלושה ילדים - הייתי עושה מדרגות. הייתי תומכת שזה יהיה 5,000 שקל לפחות. הגבלת שכר הבכירים? חד-משמעית כן. מע"מ אפס? לא מאמינה בזה. מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון? בוודאי. הצטרפות חובה למאגר הביומטרי? ממש לא.

במדור יתראיינו בכל פעם שני המועמדים הבאים ברשימה, לאחר חישוב ממוצע המנדטים שקיבלה המפלגה בסקרים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ