מין חדש של צדפה נקרא על שם מבקר המסעדות שגיא כהן - מדע - הארץ

מין חדש של צדפה נקרא על שם מבקר המסעדות שגיא כהן

צוות המדענים שגילה את הצדפה באזור האוקיינוס השקט, החליט להביע את תודתו על עזרתו של כהן במלאכת הזיהוי. כהן: "השאלה היא איך לא איתרו אותו עד עתה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מין חדש של צדפה, שהתגלה באחרונה באזור האוקיינוס השקט ליד הפיליפינים, נושא מעתה באופן רשמי את שמו של ד"ר שגיא כהן, מבקר המסעדות של "הארץ" ופרשן כדורגל בערוץ הספורט. צוות המדענים שגילה את מין הצדפה, שלא היה מוכר עד כה למדע, החליט להביע את תודתו על עזרתו של כהן במלאכת הזיהוי. שמו הרשמי של המין החדש הוא "טוקטונה שגיאכהני" (TUCETONA SAGGIECOHENI).

"טוקטונה שגיאכהני" משתייכת למשפחת צדפות שאחד המינים בה, הנעמית המצויה, נפוץ ביותר בים התיכון. כשאיתרו באחרונה החוקרים בפיליפינים את המין החדש, הם לא הצליחו לזהותו בין המינים המוכרים. בעקבות זאת, הם פנו לכהן — אך גם בידיו לא עלה לזהות את הצדפה בין המינים המוכרים למדע, והיא הוכרזה מין חדש.

לכל הביקורות של שגיא כהן

הצדפה שנקראה על שמו של שגיא כהןצילום: שגיא כהן

הקשר של כהן לעולם הצדפות החל בעקבות החלטתו להרחיב את תחומי ההתעניינות שלו כהיסטוריון של המדע. כהן, שהחל לעסוק בשאלה כיצד הגדירו מדענים במאה ה-19 מינים חדשים, גילה עניין בזיהוי מיני רכיכות, ובהן צדפות. הוא התעניין במיוחד במשפחת הנעמיות. במשך השנים יצר כהן קשר גם עם חוקרים בפיליפינים, והחל לשתף איתם פעולה ולסייע להם במיון מיני צדפות.

"עולם החי של הים ליד הפיליפינים נחקר ביסודיות", אמר היום כהן, "לכן אחת השאלות המעניינות הקשורות בגילוי המין החדש היא כיצד לא איתרו אותו עד עתה. ייתכן שהחוקרים פשוט פספסו אותו. יש לי השערה שייתכן שבעקבות שינוי אקולוגי כלשהו, הרחיב המין את בית הגידול שלו לנישה אקולוגית נוספת, וכך הוא אותר בסופו של דבר".

כיום קיימים בים מינים רבים של בעלי חיים הקרויים על שם מדענים ישראלים. בין אלה, בולטת במיוחד החוטית הנודדת, המדוזה הנפוצה בחופי ישראל הקרוייה על שמה של פרופ' בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים. מלבד זאת, ישנם כיום עשרה מינים שונים הנושאים את שמו חוקר הים המנוח שגילה אותם, פרופ' לב פישלזון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ