שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן

יחידת האיסוף המרכזית של אמ"ן, 8200, שיתפה פעולה עם מקבילותיה בארצות הברית ובבריטניה במעקב אחר ההנהגה האיראנית. כך עולה ממסמך סודי ביותר של הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSA) שפרסם לפני כשבועיים יוצא הסוכנות, המדליף האמריקאי אדוארד סנודן, באתר החשיפות ״אינטרספט״. המסמך חובר באפריל 2013 ומתעד חלקית את הפעילות המודיעינית המשותפת של שלוש המדינות — ארצות הברית, בריטניה וישראל - נגד איראן.

המזכר הפנימי נכתב בתקופת המנהל הקודם של NSA, גנרל קית אלכסנדר, ועוסק בפעילות היחידה הישראלית בתקופת מפקדה הקודם, תא״ל נדב צפריר, ואמ״ן בתקופת אלוף אביב כוכבי. הוא חובר בידי ראש מחלקת איראן בחטיבת המזרח התיכון במינהל ה״סיגינט״, מודיעין האותות, של הסוכנות האמריקאית.

לפי המסמך, בינואר 2013 נפגשו מומחי 8200 ו–NSA ל״סדנת הערכה״ בנושא ההנהגה האיראנית. בעיצומה של סדנה זו התקיימה לראשונה שיחת ועידה חזותית משולשת, עם משתתפים אמריקאים, בריטים וישראלים.

ראש אמ"ן לשעבר אביב כוכבי וראש הממשלה נתניהו, במוצב בחרמון בתחילת החודשצילום: אפי שריר

עוד עולה מהמסך כי ״הצורך בהידברות המשולשת נבע מהבשלת היחסים הנפרדים בין 8200 ל–NSA ובין 8200 ליחידה הבריטית המקבילה, GCHQ, עד כדי כך שכל אחד מהמשתתפים הכיר בצורך במגע משולש, לקידום סוגיה זו". מחבר המזכר ציין כי היחסים המשולשים הוגבלו לנושא המוגדר "וישמשו לבחינת הרעיון של מגע כזה".

מהמסמך עולה כי המודיעין הבריטי תמך זה מכבר בהסדר משולש עם 8200 ו–NSA נגד ״המטרה האיראנית״. לעומת זאת, מדיניות מינהל ה״סיגינט״ ב–NSA שוללת הסדר גורף כזה ומעדיפה לראות בהידברות בנושא ההנהגה האיראנית חריג שאינו מלמד על שינוי גישה לכל רוחב החזית. כתחליף ליחסים המשולשים, הסכימו NSA והמודיעין הבריטי על שיתוף הדדי במידע המתקבל אצלם בנפרד מ-8200.

מהמסמך עולה עוד כי לשיתוף הפעולה המודיעיני האמריקאי־בריטי נגד איראן היו הישגים באירועי מפתח ובהם שיחות הגרעין של שש המעצמות עם איראן, ההסתערות האיראנית על השגרירות הבריטית ב-2012 וגילוי הנגיף "פליים" (Flame) בידי האיראנים באותה שנה, שתקף מחשבים בארצם. ב-2013 עודכנו תכנוני החירום המודיעיניים האמריקאיים־בריטיים לקראת משבר אפשרי עם איראן.

אשר ללוחמת סייבר, במסמך ה–NSA מדווח כי ההתקפות האיראניות החלו באוגוסט 2012, במבצע נגד חברת הנפט הסעודית עראמקו, כפעולת גמול על ״פעילויות מערביות נגד המערך הגרעיני האיראני". בכירים בממשל האיראני מודעים להתקפות אלה. ל–NSA לא היה מידע בעת חיבור המסמך, לפני כשנתיים, על תוכניות איראניות לתקוף מטרות אמריקאיות או בריטיות, אך לא נשללה האפשרות שהתקפות יבוצעו "במיוחד לנוכח לחץ בינלאומי גובר על המשטר".

תוכניות החירום של NSA לקראת משבר עם איראן ״מתואמות עם כל גורמי קהילת המודיעין האמריקאית״ ואמורות להלום את תכנוני הזירות - פיקוד המרכז (האחראי לחזית איראן, בלחימה), פיקוד אירופה ופיקוד הסייבר, שמפקדו הוא גם מנהל NSA. במודיעין האמריקאי תוכנן ״שעון לחימה״ להזנת הערכות המצב היומיות ולהפקת סקירות מודיעין לדרג המדיני ולמפקדי הזירות.

במסמך קודם שפרסם סנודן ב-2013 נחשף עומק שיתוף הפעולה המבצעי, הטכנולוגי והתקציבי בין NSA לבין 8200, הנקראת רשמית ISNU - "יחידת הסיגינט הלאומית של ישראל״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ