במג'דל שמס יודעים כמה עולה שלג - מקומי - הארץ

במג'דל שמס יודעים כמה עולה שלג

במועצה אומדים את נזקי הסופה האחרונה לדרכים ולרשת החשמל בכ-600 אלף שקל ויותר מ-3.5 מיליון מתחילת החורף. ראש המועצה: "כשהתושבים לא מקבלים שירות הם פשוט לא משלמים ארנונה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אזור מג'דל שמס המושלג, בתחילת השבועצילום: אסף פרידמן
נעה שפיגל
נעה שפיגל

הכבישים ברמת הגולן אמנם נפתחו מאז סופת השלגים הגדולה בשבוע שעבר, ואתר החרמון עמוס במבקרים, אך נזקי מזג האוויר עדיין מורגשים בכפר הדרוזי מג'דל שמס. תנאי הדרך בכפר, השוכן למרגלות החרמון, קשים: הכביש המוביל אליו צר ומסוכן, הכבישים הפנימיים מחורצים ומחליקים, ערמות שלג בצדי הכביש ובכיכרות חוסמות את טווח הראיה ולא מעט מכוניות עדיין קבורות תחת השלג.

לדברי דולן אבו סאלח, ראש המועצה המקומית, נזקים מסוג זה נגרמים לתשתיות בכפר באופן קבוע משום שהוא היישוב הגבוה ביותר בישראל וסובל מתנאי מזג אוויר קיצוניים. למרות זאת, אומר אבו סאלח, לא מועברים למועצה תקציבים לטיפול בפגעי השלג והסופות המצטברים. "יש לי הרגשה שמוסדות הממשלה, משרד התשתיות וכאלה אומרים – אתם הסתדרתם כבר כמה שנים, אתם תסתדרו. אנחנו גם לא מתלוננים הרבה", הוא אומר.

ראש המועצה מעיד כי תשתיות הכבישים נפגעות בשל כמות השלג הרבה, המצטברת וגורמת לכך שמפעילי כלי הפינוי לא יכולים לאמוד נכון את גובהו וחורצים את הכבישים תוך כדי הפינוי, וגם בשל המלח שמפוזר כדי למנוע קרח על הכבישים ופוגע בהם.

שלג בכביש המוביל למג'דל שמס, ביום חמישי האחרוןצילום: גיל אליהו

לדבריו, סוף השבוע האחרון הוא כבר אירוע השלג הרביעי החורף במג'דל שמס וכל אירוע כזה עולה למועצה לא פחות מ-600 אלף שקלים. לפי אבו סאלח, עד עכשיו עומדים נזקי החורף הנוכחי על כ-3.5 מיליון שקלים, כמעט פי שניים מהחורף הקודם, כשהעלות הכבדה ביותר היא לא זו של הכבישים, אלא זו של תיקוני רשת החשמל.

מאז שהכפר עבר לשליטה צבאית בשנת 1967, ואז לשליטת ישראל לאחר שחוקק חוק הגולן ב-1981, המועצה מקבלת את החשמל מחברת החשמל בחיבור המכונה צובר, במסגרתו היא מחלקת בעצמה את החשמל לבתים הפרטיים ואף מבצעת את התיקונים ברשת.

"חברת החשמל גובה מאתנו תעריף מוזל, אבל ההשקעה ברשת והטיפול במפגעים לא מכוסים על ידי ההפרש הזה בתעריף", טוען אבו סאלח. גם ביישובים הדרוזים השכנים ברמת הגולן ובחלק מהקיבוצים נהוג הסדר זה, אך ההבדל, לפי אבו סאלח, הוא שמג'דל שמס מונה כמעט 11 אלף נפשות, וסובלת מתנאי מזג אוויר קשים יותר.

נוסף על התקלות שבשגרה, רשת החשמל המקורית נבנתה לפי סטנדרטים סוריים, ונזקקה לשיפוצים רבים במהלך השנים. "כל הרשת של היישוב הוחלפה לרשת חדשה. זו העמסה על (התקציב) השוטף, בלי אף מקור מימון. בנוסף לכך, כל התושבים כאן החליפו את אמצעי החימום שלהם. בעבר היו תנורי סולר, ועם העלייה של מחירי הסולר אז כולם עברו לחשמל. כשכולם עברו לחשמל זה מתבטא בהתקנת משהו כמו 5,000-4,000 מזגנים וזה הכפיל את הצריכה אצלנו".

בשנת 2005 הגיש תושב מג'דל שמס, קאסם קדמני, עתירה לבג"ץ כנגד חברת החשמל והרשויות בגולן שסיפקו את החשמל ליישובים, בדרישה להסדיר את קבלת החשמל ישירות מחברת החשמל לבתים, ללא תיווך המועצה. העתירה הובילה להתחלה של הסדרת אספקת החשמל בישובים, אולם לדברי אבו סלאח, למרות שיש שיתוף פעולה מצד הנהלת חברת החשמל, התהליך מסורבל ונמשך שנים.

"לפעמים נוצרים מצבים לא נעימים, או שהמועצה מתקשה לשלם משכורות לעובדים שלה בגלל כל הטיפול בדברים האלה, או שמציגים אותך בתקשורת המקומית שהמועצה לא מטפלת בתשתיות כמו שצריך. ברשת החשמל כשיש ניתוקים ויש חולשה בזרם, איזשהו שנאי שצריך לחזק שם או משהו, אז אנחנו פשוט לא עומדים בזה. זה גם משליך על העניין של תשלום ארנונה. כשאתה לא נותן שירות והכבישים הרוסים, אז לא משלמים פשוט".

מתחממים במג'דל שמס, בתחילת החודשצילום: גיל אליהו

אבו סאלח מצביע על מפת הכפר שתלויה במשרד שלו ועליה נעוצים פתקים - פתקים לבנים למפעילים של כלים לפינוי שלג, צהובים למתנדבים וכתומים למטופלי רווחה – כמו חולים שזקוקים לטיפולי דיאליזה וכימותרפיה. לדבריו, המועצה ערוכה לתת את השירותים אך זקוקה לעזרה תקציבית. הוא מוסיף כי המועצה נמצאת בקשר שוטף עם המשרדים הממשלתיים ונציגיהם אף מגיעים ורואים את המצב ביישוב, אבל עד עכשיו לא היה לזה ביטוי במדיניות.

"צריך פה שמשרד מסויים כמו משרד התשתיות או משרד ראש הממשלה שיכנסו ויסגרו את הפער הזה, יטפלו בנזק הזה שנוצר. אנחנו מאוזנים בשוטף אבל אנחנו גוררים גירעונות מהעבר בגלל הטיפול בדברים האלה". הוא מספר שעל החורף הקודם קיבלו פיצויים כמו שאר הרשויות, 800 אלף שקלים עד כה, וכי כספים נוספים אמורים להיות מועברים. המועצה מקבלת גם תקציבים מיוחדים לכבישים, אבל אף אחד מהתקציבים לא מיועד לנזקי הסופות ה"קבועים" שמהם סובלת המועצה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי החברה מספקת חשמל למג'דל שמס באמצעות חיבור בצובר ואספקת החשמל לתושבים נעשית על ידי המועצה. "בשנת 2008, בעקבות בג"ץ קדמני, רשות החשמל פרסמה מתווה להליך רישוי למועצות הדרוזיות בגולן, לפיו המועצות ימשיכו לספק חשמל לתושבים באמצעות תאגיד עירוני. במהלך השנים מועצת מג'דל שמס צברה חוב של עשרה מליון שקלים לחברת החשמל. בעקבות החוב פנתה מועצת מג'דל שמס לחברת החשמל בבקשה שחברת החשמל תספק חשמל לבתים באופן ישיר".

עוד נמסר מחברת החשמל כי החברה אינה רשאית לבצע את השינוי ללא אישור רשות החשמל. היא פנתה לרשות החשמל בבקשה לקבל את התייחסותה בחודש אוגוסט 2014, אך העמדה טרם התקבלה. "כמו כן, יש סוגיות בטיחותיות, טכניות ומשפטיות נוספות שיהיה צורך להסדיר, לפני שניתן יהיה לשנות את החיבור כמו למשל קבלת טפסי ארבע לבתים, המאשרים את חיבורם לחשמל".

מרשות החשמל נמסר בתגובה כי הרשות פרסמה זה מכבר שימוע העוסק במנגנון ההתחשבנות והעברת הסמכויות בין המחלק ההיסטורי לבין חברת החשמל. "הליך השימוע הסתיים והרשות מתעתדת להעלות את הנושא למליאה בתקופה הקרובה. יצויין כי סוגיית המחלקים ההיסטוריים, טופלה על ידי הרשות שהציעה את המתווה לבית המשפט העליון, עוד בשנת 2009. מאז יצויין, הצטרפו למתווה זה מעל 100 מחלקים דה-פקטו. מג'דל שמס לא הצטרפה למתווה".

ממשרד התשתיות נמסר כי מתנהלת בדיקה בין חברת החשמל לבין המועצה המקומית, לגבי העברת הרשת לחברת החשמל, בתמיכת המשרד.

מחברת נתיבי ישראל האחראית על כביש הכניסה לכפר מכיוון מסעדה לכפר נמסר בתגובה כי בחברה התקבלה בקשת המועצה המקומית מג'דל שמס לשדרוג קטע הכביש. "כביש זה הינו במצב טוב ומתוחזק לאורך השנה, במסגרת אחזקה שוטפת ותיקונים בהתאם לדרישות. עד כה ביצעה חברת נתיבי ישראל טיפול בתוואי כביש זה לתיקון בורות תוך איתור מפגעים וטיפול מהיר בהם, עבודות אחזקה הכוללות עבודות צבע, ניקיון, ניקוז, תחזוקה ועוד. עם סיום עונת החורף מתוכננים תיקונים נוספים של מעל 2,000 מ"ר בכביש זה שניזוק מהגשמים האחרונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ