שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יואב ליפשיץ
יואב ליפשיץ

כל ערב מופיע על המסך דני קושמרו, מגיש "אולפן שישי", מגזין הדגל של חדשות 2, ומציע לנו לחתום על עסקה. אם נחתום על העסקה — נזכה בהטבה. יאיר לפיד, קודמו בתפקיד, נאלץ להתפטר מתפקידו כפרזנטור של בנק כשנבחר להנחות את "אולפן שישי", אך הבוסים של קושמרו כנראה לא מוצאים פסול בתשדיר בכיכובו של קושמרו. אחרי הכל, הוא לא מציע להצטרף לבנק, רק לתרום את איברינו לאחר המוות.

קושמרו מציע לנו לחתום על כרטיס אדי לתרומת איברים, ובתמורה לכך נקבל קידום בתור להשתלת איברים, אם חלילה נזדקק לכך. את עסקת הביטוח הזאת לא מקדמת עמותה שעוסקת בעידוד השתלת איברים, אלא המרכז הלאומי להשתלות. עסקת סחר החליפין הזאת, שמבטיחה אופציה לקידום בתור להשתלת איברים, היא תולדה של חוק.

אם זהו החוק — כלומר, מדובר בנושא שנדון וכבר הוכרע בידי המחוקק הישראלי — מה הפגם בכך שקושמרו מופיע בתשדיר? תרומת איברים, כפי שמעיד הצורך בתמריץ, היא עדיין נושא שנוי במחלוקת. ברירת המחדל בישראל אינה קצירת איברים אוטומטית מן המת. לפני כן יש לקבל את הסכמת משפחתו של המת, והכרטיס נועד לסמן למשפחה כי זה היה רצונו. בנוסף, הנתונים מראים כי רק כעשרה אחוזים מהישראלים חתומים על כרטיס אדי.

איני יודע אם קושמרו קיבל תשלום או שהתנדב להופיע בתשדיר, אך אין זה רלוונטי. פניו מעטרות פרסומת מטעם המדינה. האם היה נותן את פניו, אפילו בהתנדבות, לקידום הפרויקט הביומטרי? האם יתרום את דמותו לתשדיר של חברת החשמל, שהיא חברה ממשלתית? יש להניח שלא, אחרת יתקשה לבקר את גופי השלטון בעבודתו.

האם קושמרו יהיה מסוגל לבקר את העסקה החוקית שהוא מקדם? האם הוא יוכל להקשות על מרואיין פוטנציאלי בשאלות הבאות: החוק מתיר למרכז הלאומי להשתלות לדלג בתור על חולים שמסיבות כאלו ואחרות (לעתים מטעמי דת) לא חתמו על כרטיס אדי אך זקוקים בדחיפות להשתלה. האם רופאים אמורים לשקול שיקולים שאינם רפואיים, כמו למשל מוסריותו של החולה? האם הוועדה הרפואית היא ועדת מוסר? האם הוועדה מפלה חולים דתיים?

קושמרו אינו דומה לטל פרידמן או משה איבגי, בדרנים שהופיעו בתשדירים מטעם המשרד לאיכות הסביבה. קושמרו הוא עיתונאי, ועליו להישמר ממראית עין של ניגוד עניינים, גם בעיסוקו הנוסף כפרזנטור של המרכז הלאומי להשתלות. אולי מפני שהוא אדם מוסרי שתומך בתרומת איברים, ועדת האתיקה של הרשות השנייה פסחה עליו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ