שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עדויות חדשות שופכות אור על תעלומה בת יותר מ-70 שנה - מי הלשין לנאצים על אנה פרנק ומשפחתה?

ספר חדש שראה אור בבלגיה ובהולנד מבסס את ההשערה כי נלי, אחותה של אליזבת בפ ווסקאול שסייעה לבני משפחת פרנק - שיתפה פעולה עם הגסטאפו והביאה לתפיסתם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה פפירבלט
בריסל

ספר שראה אור אתמול (שלישי) בבלגיה ובהולנד חושף עדויות חדשות על פרשת תפיסתם של אנה פרנק ומשפחתה, ועשוי לשפוך אור על זהות האדם שהלשין לנאצים על מקום המסתור שלהם - תעלומה בת יותר מ-70 שנה.

לפי הספר, מי שהביאה לתפיסת משפחת פרנק ב-1944 היתה נלי ווסקאול, אחותה של אליזבת בפ ווסקאול, מי שסייעה לבני המשפחה במחבואם. הספר, ביוגרפיה המוקדשת לבפ, נכתב על ידי העיתונאי הפלמי ירואן דה ברוין, בשיתוף עם בנה הצעיר של בפ, יופ ואן וייק. המסקנות שלהם מבוססות בין השאר על עדויות של שני אנשים שסירבו עד כה לספר את הידוע להם על הפרשה - האחות השלישית לבית ווסקאול, דיני, ומי שהיה ארוסה של בפ בזמן המלחמה, ברטוס הולסמן.

לטענת המחברים, המידע החדש שהם מביאים בספרם מבסס את ההשערה כי נלי, האחות הצעירה שמתה ב-2001, שיתפה פעולה עם הגסטאפו בהולנד הכבושה מאז שמלאו לה 19 שנים ועד שהיתה בת 23. "המסקנה שלנו כואבת, אך ברורה", מציינים כותבי הספר. הסרטון היחיד בו מתועדת אנה פרנק:

לדבריהם, מעדויות המעורבים בפרשה עולה כי בתקופה בה בני משפחת פרנק מצאו מסתור באמסטרדם, האהדה שגילו ליהודים אחותה בפ ואביה יוהנס עוררה את זעמה של נלי. האחות והאב הם שניסו להציל את משפחת פרנק וסייעו להם במחבואם. בני משפחתה של נלי סיפרו כי באחת ההזדמנויות היא הטיחה בפני אחותה ואביה: "לא נותר לכם אלא להצטרף ליהודים".

למסכת ההוכחות הנסיבתיות של מחברי הספר נוספת העובדה כי הקצין הנאצי ממוצא אוסטרי קרל זילברבאואר, שהיה אחראי על מעצרה של משפחת פרנק, טען כשאותר ב-1963 כי ההלשנה "הגיעה בקולה של אשה צעירה". נלי היתה אז בת 21.

בפ ווסקאול עבדה לפני מלחמת העולם השנייה במשרד ההולנדי של חברת "אופקטה", אחד העסקים שניהל אוטו פרנק, אביה של אנה. ב-1942 היא הפכה למנהלת האדמיניסטרטיבית של החברה. לאורך התקופה בה מצאה משפחת פרנק מקלט בדירת המסתור היא סייעה להם ודאגה להביא למסתתרים מזון ובגדים. אביה היה זה שהתקין את דלת הספרייה המפורסמת שסגרה על מקום מחבואם.

לטענת בנה, בפ חשדה כל השנים שאחותה נלי היא זו שהלשינה לנאצים על משפחת פרנק, אך לא העזה להכתים את שם משפחתה וגזרה על עצמה שתיקה עד יום מותה ב-1983. תעלומת המלשין ריחפה כל העת מעל פרשת אנה פרנק. החשוד הראשון בפרשה היה איש ניקיון בשם וילהלם ואן מארן, שעבד במחסן הצמוד לבית בו התחבאה המשפחה. עם זאת, במשפט שנערך לו ב-1949 הוא זוכה מכל ההאשמות נגדו. בסוף שנות ה-90 טענה ההיסטוריונית האוסטרית מליסה מולר במחקר שפרסמה כי המלשינה היתה צעירה בשם לנה הרצוג, גם היא עובדת ניקיון באותו מחסן, אולם גרסתה נדחתה על ידי כל מי שהיה מעורב בזמנו בפרשה.

אנה פרנקצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ