שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
משה בוקר
רייכרט. עדיין שחקן בן 21 מרמת השרון שבקושי עשה משהו בכדורגל הישראליצילום: ניר קידר
משה בוקר

ההודעה המצולמת שהוציא בן רייכרט לתקשורת, בה דקלם כי "אין לי עורך דין, הסוכן היחיד שלי הוא אבי נמני", הזכירה לי את קלטות השבויים שמפרסמים ארגוני טרור שונים. להבדיל אלף אלפי הבדלות, גם במקרה דנן אין בין המסר המוקלט לבין רצון השחקן דבר וחצי דבר, והוא רק כלי משחק במאבק שבין גורמים מעליו. על הנייר, בן רייכרט הוא כרגע שחקנה של מכבי תל אביב. במציאות, הוא לא אחראי לגורלו. את אימון הבוקר השבת הוא אמנם החרים באופן חד צדדי, אך איש לא יופתע אם בהוראה מגבוה ישנה שוב את דעתו.

"בן רייכרט שחקן מוערך מאוד ויש לו חלק בעתיד המועדון", הודיעו במכבי בתגובה, בהודעה לא אופיינית לרוח המועדון, "אנחנו מבינים את הבלבול שבו הוא נמצא כתוצאה מהלחץ שמופעל עליו, אבל למרות זאת אנו מצפים כי יחזור לאימונים".

רייכרט נולד וגדל כאוהד הפועל תל אביב. הוא שיחק בהצלחה בהפועל רמת השרון, שם המנהל המקצועי המבריק של מכבי תל אביב, ג'ורדי קרויף, היה הראשון לזהות את כישרונו. סליחה, השני: הראשון היה אבי נמני, שהחתים את הקשר האלמוני על חוזה ייצוג. מכבי תל אביב רכשה את רייכרט והבהירה כי היא בונה עליו, אך הלה – כמו מוכשרים רבים לפניו – ראה בעיקר את תא הכבוד במשחקי הקבוצה.

כאשר יצא קרויף למסעו הלהוט לצירוף גילי ורמוט, הסכים להעביר תמורתו להפועל תל אביב את דן אייבינדר, אך זה סרב לעזוב. האופציה השנייה של האדומים היתה רייכרט, שהתלהב להמיר את היציע בחולצת ההרכב.

אין קבוצה המכירה את מכבי טוב יותר מאשר יריבתה העירונית. אחרי שהפועל הבטיחה את הישארותה בליגת העל, חיפשו ראשיה דרך להעלים את הקשר מהכותרות ומעינו של קרויף. באחד ממשחקי הליגה האחרונים רייכרט לא שותף. הוא אפילו לא התלבש. הוא טען כי הוא פצוע ושאינו יכול לשחק, אולם מאחורי הקלעים המטרה היתה להרחיקו מהתקשורת. במקרה אחר, שבועות ספורים לסיום העונה, קיבל רייכרט – מהשחקנים הטובים בקבוצה בחצי השני של העונה – מסרון מאחד הבוסים של הפועל תל אביב, ובו נכתב כי בונים עליו לעונה הבאה. ייתכן כי תמונה לקפטן, נאמר לו. "אנחנו בונים את הפועל תל אביב החדשה סביבך", ליטפו לו את האגו, "אנחנו משחררים חצי קבוצה, ואתה תהיה המנהיג הבא של הפועל תל אביב".

גם בשיחות המקצועיות שערך אלי כהן עם רייכרט, לפני שנודע כי המאמן לא ימשיך בוולפסון, הביע הקשר התלהבות מהאפשרות להישאר אדום. סרט הקפטן קסם לו, וכל דרישותיו היו שכר הוגן. "אהיה גמור במכבי, מה שעשו לי האוהדים בהפועל זה כלום לעומת מה שיחכה במכבי. הם לעולם לא יסלחו לי על המעבר שלי להפועל, למרות שזאת לא היתה החלטה שלי", אמר קשר המריבה לראשי המועדון. מקצועית הבהיר כי "אין לי סיכוי לשחק שם עם כל הכוכבים שיש להם. כאן אני שחקן הרכב. אקבל חשיפה ובמה, ואוכל להתקדם".

נמני. נאמן לשחקן או לעסקים?צילום: שרון בוקוב

קרויף אמר לרייכרט כי הוא בונה עליו לקראת העונה הבאה. קרויף יכול להבטיח. יש לו מלה. מצד שני, מתעוררות גם כמה שאלות: האם קרויף יכול לקיים את ההבטחה שלו כאשר אינו קובע את ההרכב והחילופים במשחקים? האם המאמן הסרבי החדש, סלבישה יוקאנוביץ', יתרשם מרייכרט ויעניק לו את ההזדמנות? "עבור שחקנים צעירים ומוכשרים, מכבי אינה בהכרח המקום האידאלי לתקופת ההתפתחות הראשונה", טוען אלי כהן, "מבחינת רמת האימון והתנאים, מכבי תל אביב היא אירופה. אבל עבור שחקן כמו רייכרט, הדבר החשוב ביותר עבורו הוא דקות משחק. בן חייב לשחק הרבה כדי להיות שחקן מוביל בכדורגל הישראלי. אצלי הוא היה מנהיג מהרגע הראשון, ולמרות שהגיע לקבוצה שבורה מנטלית ומקצועית, הוא לא נדרש לזמן כדי להתאקלם. יש בו מרכיבים של מנהיג והוא כישרון גדול מאוד. העונה הקרובה היא קריטית עבורו, אסור שתהליך ההתפתחות שלו יפסק. לו הייתי קרויף, לא הייתי משאיל אותו להפועל אלא לקבוצה אחרת, ומרוויח שחקן לעוד עשר שנים".

יש גם את המרכיב האנושי. מכבי תל אביב צריכה ללמוד מהפרשה המכוערת של מהראן ראדי כי האוהדים הקיצונים גורמים לה נזק תדמיתי, מקצועי וכלכלי, המתבטא בירידה ביכולת השחקן ובעונשים מבית הדין המשמעתי. האירועים המכוערים הללו גרמו לבעלים מיטש גולדהאר להתערב, ולפרסם מכתב הקורא לקהל לחדול מהקריאות הגזעניות. מכבי אף הפעילה חוקרים פרטיים וסילקה חלק מהאוהדים מהיציעים. למרות שפעלה נכון, הנזק היה עצום. במקרה של רייכרט מכבי לא תועמד לדין כי אוהדי מכבי – קומץ מתוכם, יש לציין – אמנם ירדו לחייו אך נמנעו מגילויי גזענות. נכון, רייכרט ניחן ביכולת ספיגה גדולה ובאופי חזק מאוד, אך עונת מרורים ארוכה יכולה להתיש כל שחקן; שרק ישאל את אריאל הרוש בבית"ר ירושלים ובמכבי נתניה, את ראדי, את טאלב טוואטחה במכבי חיפה.

קרויף לימינו של גולדהאר. אחד משלנוצילום: שרון בוקוב

התקציב האינסופי של מכבי תל אביב מקנה לה את סגל השחקנים הטוב בליגת העל. מהספסל שלה אפשר להרכיב קבוצה שתסיים במקום השני בטבלה. עם בן רייכרט ובלעדיו, האלופה תישאר אותה קבוצה. הוא לא יהיה זה שיביא לה תואר נוסף וגם לא את המקום בשלב הבתים של ליגת האלופות. מנגד, רייכרט הוא שחקן מצוין לליגת העל. הוא יכול להיות מנהיג בהפועל, הוא יכול להיות ההבדל בין קבוצת מרכז טבלה לקבוצה שתדגדג את הפלייאוף העליון. אולי אף את הצמרת.

אומרים על קרויף שאחרי שלוש שנים בישראל הוא הפך לישראלי. יכול להיות. לפעמים, ישראלים מקבלים החלטות מהבטן ולא מהראש. לפעמים, ישראלים נותנים לאגו לשלוט בהם על חשבון ההיגיון. בהחלטה שלו להשאיר את רייכרט אצלו על הספסל, קרויף הפך לאחד משלנו – הוא בחר בטובתו האישית על פני זאת של השחקן. החלק האנושי נעלם. הוא אמנם איש מקצוע יוצא מגדר הרגיל, אך לנוכח מאבקי היוקרה מול היריבה השנואה נראה כי לא נשאר מקום לשיקולים אנושיים.

אכן, קרויף למד לעבוד מול הישראלים. "לעבוד" בכל מובני המלה. חיים רמון, שהיה להוט למכור את ורמוט, לא ממש קרא את האותיות הקטנות של החוזה בין הקבוצות. "יש לכם את רייכרט ואת שון גולדברג, שני צעירים מוכשרים, גם לעונה הבאה", אמר רמון לאנשיו בהפועל, אבל ההסכם לא כלל אופציה על השניים, אלא רק את הכסף של מכבי על ורמוט. עתה, אחרי שזכתה בכל התארים האפשריים בלעדיהם, אוספת מכבי לחיקה את רייכרט וגולדברג, ומרוויחה את דקות המשחק שצברו אצל היריבה.

אבל רגע, מר קרויף. האם לא כדאי לשקול מחדש? ותר על האגו ושחרר בהשאלה את רייכרט לקבוצה אחרת לפי בחירתך. השנים יחשלו מנטלית ומקצועית את הקשר, ואז תחזיר אותו הביתה, לקבוצה ששולטת בכדורגל הישראלי. אולי אפילו הסוכן הנמרץ אבי נמני יסדר לו קבוצה באירופה, ומכבי תרוויח לפחות מיליון יורו בלי מריבות על דקות משחק. מה רע? קרויף יכול לומר עד מחר שהוא בונה עליו, אבל ההולנדי אינו סולל בונה. אם אינו יכול להבטיח לשחקניו הבכירים את חולצת ההרכב, הרי שהדבר נכון שבעתיים לגבי רייכרט הצעיר.

ראדי. הנזק התדמיתי לא נמחקצילום: שרון בוקוב

נחזור להתחלה. ההודעה שהקליט רייכרט השבוע ממחישה בדיוק מה עובר עליו וכיצד מנהלים אותו. על השחקן לשאול את עצמו מדוע סוכנו הבכיר נלחם להשאיר אותו בקבוצה שבה הוא אמור לסבול ושאינו מתלהב להישאר בה. האם ייתכן כי אבי נמני פשוט לא רוצה לצאת למאבק נגד מכבי תל אביב, המועדון הכי גדול ועשיר בארץ, שנותן לו פרנסה טובה מאוד? האם אבי נמני מגלה נאמנות של 100% כלפי השחקן אותו הוא מייצג? למה קולו של הסוכן הרציני, מהמובילים בארץ וכוכב התקשורת לא נשמע? אם, למשל, הלקוח אריאל הרוש לא היה מוצא קבוצה והיה נקבע כי עליו לחזור לבית"ר ירושלים, האם גם אז נמני היה מברך על המהלך ושותק?

על השאלות הללו הייתי מצפה לתשובה של רייכרט. בעצם, אולי שיישלח למערכת קטע וידאו מצולם. בינתיים, הוא הודיע כי לא ייצא למחנה האימונים של מכבי תל אביב, כשבמהלך השהות של האלופה באוסטריה, ינסו נציגיו של השחקן להסדיר את שחרורו מהקבוצה. "בימים האחרונים אני נמצא בלחצים אדירים שלא מאפשרים לי להתאמן באופן סדיר ולהתרכז בכדורגל", כתב השחקן בהודעה שהוציא לאמצעי התקשורת, "ולכן אני לא אצא למחנה האימונים מכיוון שאני זקוק לכמה ימים של שקט כדי להחליט על המשך דרכי בכדורגל. אני מבקש מכלי התקשורת לכבד את רצוני ולתת לי את השקט הדרוש לי. אמסור הודעה מפורטת לאחר שאחליט על צעדיי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ