לא מחכים לגירוש: יותר מ-40 אלף מאזרחי האיטי עזבו את הרפובליקה הדומיניקנית - אמריקה - הארץ

לא מחכים לגירוש: יותר מ-40 אלף מאזרחי האיטי עזבו את הרפובליקה הדומיניקנית

המועד האחרון להגשת בקשה לתושבות קבע עבר, ובעוד שיש כאלה המחכים במתח לגירוש המוני אפשרי, רבים מעדיפים לפתוח בחיים חדשים וחסרי וודאות בצד העני יותר של האי היספניולה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה נגד מדיניות הגירוש הדומיניקנית, בחודש שעברצילום: רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי

אלפי בני האיטי או צאצאיהם אינם מחכים לגלות אם יסולקו בכוח מהרפובליקה הדומיניקנית. לאחר שעבר המועד האחרון שבו יכלו להגיש בקשה לתושבות קבע, 17 ביוני, החלה יציאה המונית מהמדינה של מי שלא עמדו בדרישותיה. בעוד שיש כאלה המחכים במתח לגירוש המוני אפשרי, רבים מעדיפים לפתוח בחיים חדשים וחסרי וודאות בצד העני יותר של האי היספניולה.

תולדות שתי המדינות החולקות את האי שבים הקאריבי כרוכות זו בזו, ודורות של בני האיטי חצו את הגבול לרפובליקה הדומיניקנית כדי להתפרנס מעבודות בשכר נמוך בחקלאות ובבנייה.

עם אלה שעזבו לאחרונה את הרפובליקה נמנה ארג'ן מונשה, עובד חקלאות, אף על פי שעמד בתנאים של תוכנית "הרגולריזציה" לילידי מדינות זרות. הוא שב למולדת שעזב לפני יותר מ-20 שנה לאחר שכשלו מאמציו להשיג את המסמכים הדרושים לקבלת תושבת קבע לחמישה מבין ששת ילדיו, אף שכולם נולדו במדינה. "אנחנו חוזרים בחוסר כל", סיפר כשעלה יחד עם שניים מילדיו על משאית שיעדה פור או פרינס, בירת האיטי. "אני לא מפסיק לתהות איך נתפרנס".

פקידים דומיניקנים אומרים שהמהגרים יורשו להישאר במדינה, כל עוד יוכיחו שהגיעו אליה לפני אוקטובר 2011 ושנקטו צעדים לשם התיישבות במקום, כמו מציאת עבודה או לימודים בבית ספר. כמעט 290 אלף מתוך כ-524 אלף המהגרים למדינה - רובם מהאיטי - פנו לקבלת תושבות קבע לפני המועד האחרון שנקבע. הממשלה מסרה שמי שלא הגישו בקשה ומי שלא קיבלו אישור חוקי להישאר ייאלצו לעזוב, ולא, הם מסתכנים בגירוש. עוד צוין שכ-40 אלף בני אדם עזבו את המדינה עד 6 ביולי.

רגע לפני הדד-ליין: מאות אלפי מהגרים מהאיטי עומדים בפני גירושקרדיט: VICE News

רבים מהחוזרים להאיטי אומרים שהם פוחדים מהגירושים האלימים ולא אחת טראומטיים, שאירעו כמה פעמים בעבר, ושהם מתוסכלים מהדרישה למסמכים שאין ביכולתם להשיג. הקהילה הבינלאומית עוקבת מקרוב אחר מדיניות ההגירה של הרפובליקה הדומיניקנית המשפיעה בעיקר על בני האיטי וצאצאיהם, שלרוב הם כהי עור יותר ממרבית הדומיניקנים, ולעתים קרובות נופלים קורבן לגזענות.

בספטמבר 2013 פסק בית המשפט הדומיניקני לחוקה שילדים שנולדו במדינה להורים שאינם אזרחים אינם מקבלים אזרחות אוטומטית, מפני שהוריהם - שוב, מרביתם מהאיטי - עשו בה רק "תקופת מעבר". לנוכח הגינוי הבינלאומי, הודיעה ממשלתו של הנשיא דנילו מדינה שתוענק אזרחות לכ-55 אלף בני אדם, שלפי הערכות נולדו ברפובליקה הדומיניקנית להורה אחד לפחות שהוא אזרח המדינה או תושב קבע.

הממשלה גם פתחה בתוכנית למי שנולדו במדינה אך מעולם לא קיבלו תעודת לידה או מסמך מזהה אחר. לפני סגירתה בפברואר, ביקשו רק 9,000 בני אדם להשתתף בתוכנית שמאפשרת להם להירשם כזרים ובסוף התהליך לקבל אזרחות. פעילי זכויות אדם סבורים שילידי הרפובליקה הדומיניקנית חסרי המסמכים מועדים לגירוש בדיוק כמו זרים שלא נולדו בה.

פדרו קנה, מתאם של שירות ההגירה הישועי בעיירת הגבול ג'ימאני, אומר שגירוש פתאומי עלול להיות הרסני לאנשים שבילו שנים, לעתים כל חייהם, ברפובליקה הדומיניקנית. "הסיבה העיקרית לעזיבתם היא שהם לא רוצים שיגרשו אותם וכך לאבד את רכושם הדל, שנצבר בשנים ארוכות של עמל", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ