שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השתלבות המהגרים האפריקאים בארצות הברית מחדדת את הדיון על המושג "אפרו־אמריקאי"

המהגרים מהיבשת השחורה מרוויחים טוב יותר מחברי קהילות אחרות ומטפסים אל מעמד הביניים. מעמדם הסוציו-אקונומי ביחס לשחורים צאצאי העבדים טוב יותר

לוגו אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו אקונומיסט

המרכז לתרבות ולענייני אריתריאה בוושינגטון שוכן בבניין צנוע לא הרחק ממרכז הכנסים של בירת ארה"ב. למרות שמו, המקום משמש פחות כמרכז ויותר כבר–מסעדה שבו נהגי מוניות, סטודנטים וגמלאים ממוצא אריתריאי מפטפטים על פוליטיקה ואוכלים צלי מבשר כבש המוגש על אינג'רה, הלחם הספוגי המסורתי. על לוח המודעות מופיעות פרסומות של חברת משלוחים, עורך דין המטפל בענייני הגירה וחברת מוניות המחפשת נהגים. דגלי אריתריאה תלויים מהתקרה ועל הקירות מוצגות מזכרות מהמולדת.

בוושינגטון ובסביבותיה מתגוררים כ–170 אלף ילידי אפריקה, המספר הגדול בעיר מרכזית בארה"ב. עם זאת, מספרם עדיין קטן: אפילו בוושינגטון האפריקאים מונים רק 14% מכל המהגרים ו–3% מכלל האוכלוסייה, אולם הקבוצה הזאת היא זו שגדלה במהירות הגדולה ביותר. בשנים 2000–2013 – אלה הנתונים האחרונים הקיימים – מספר יוצאי אפריקה שמדרום לסהרה בארה"ב יותר מהכפיל את עצמו, מ–690 אלף ל–1.5 מיליון. מאז 1980 גדל מספרם פי יותר מעשרה. חוויית ההגירה שלהם חושפת את הצלחתה של מדיניות ההגירה החוקית הבלתי שגרתית של ארה"ב ובעתיד מספרם הגדל עשוי לסייע בשינוי משמעות הביטוי "אפריקאי־אמריקאי".

אחוז בעלי ההשכלה האקדמית בקרב האפריקאים גבוה יותר מזה של השחורים הילידיםצילום: רויטרס

ההגירה החופשית של אפריקאים לארה"ב (בניגוד לסחר העבדים) קיימת עוד מהמאה ה-19, כאשר קברניטי אוניות לציד לווייתנים מניו אינגלנד צירפו אותם באיי כף ורדה. אפילו היום ילידי כף ורדה נמנים עם המהגרים האפריקאים השכיחים ביותר בבוסטון ובפרובידנס. מאז שנות ה–80 הצטרפו אליהם עוד מהגרים רבים מהיבשת השחורה. בניו יורק מצויים מצרים וגנאים, ביוסטון רבים הם יוצאי ניגריה ובמינאפוליס יש קהילה סומלית נכבדה.

מעטים יחסית האפריקאים שהם מהגרים לא חוקיים. חוק הפליטים מ–1980 הביא רבים מהם לארה"ב וחוק ההגירה מ–1990 יצר שלל ויזות שונות ומגוונות שמחולקות על פי הגרלה לאזרחים ממדינות שיש להן תת־ייצוג. על פי בדיקה שערך מכון המחקר "פיו", 28% מהמהגרים האפריקאים החוקיים, שהגיעו בין השנים 2000 ל–2013, באו כפליטים, ו–19% באו באמצעות ויזות שונות. בקרב כל המהגרים החוקיים, 13% באו כפליטים ו–4% בעזרת ויזות.

המהגרים האפריקאים הכו שורש בארה"ב והם משמשים מקור השראה לאחרים. באהדה גידה, עובד סוציאלי בפנסיה יליד אריתריאה, בא לארה"ב בשנות ה–70. לדבריו, מהגרים שחוזרים כיום הביתה לביקור מעוררים את התפעלות חבריהם וקרוביהם בבגדיהם המהודרים ובארנקיהם השמנים. הקהילה שהתבססה בארה"ב מסייעת לחסרי הכול שבה למצוא את דרכם בארץ זרה ויקרה. "מקובל שאי אפשר להתעלם מבן המולדת שלך במדינה זרה", אומר גידה ומציין כי מערכת איחוד המשפחות הנדיבה למדי של ארה"ב מאפשרת לאזרחים ולמהגרים בעלי זכות שהות חוקית להגיש בקשה להביא את אחיהם ואת הוריהם לארה"ב, מה שמקבע את זרם המהגרים.

מרכז עבור הקהילה הסומלית בלואיסטון, מייןצילום: רויטרס

המהגרים מאפריקה נבדלים מהשחורים ילידי ארה"ב. ואכן, על פי מרבית המדדים, יש להם מעט מאוד מהמשותף פרט לצבע עורם. המהגרים מאפריקה מתגוררים לרוב בפרברים ולא בשכונות עוני עירוניות, למעט הפליטים שזוכים לעתים קרובות לשיכון באזורים של דיור מוזל. בוושינגטון, יוצאי אתיופיה ואריתראה מתקבצים בעיירה סילבר ספרינג שבמדינת מרילנד על גבול מחוז קולומביה.

לפי נתוני פיו, המהגרים מאפריקה מבוגרים יותר – גילם הממוצע הוא 37 לעומת 29 אצל השחורים ילידי ארה"ב. גם שיעור הנישואים אצלם גבוה — 52% לעומת 28% אצל השחורים ילידי ארה"ב. המהגרים הם לרוב בעלי השכלה: ב–2013, 35% מהם היו בעלי תואר ראשון או גבוה יותר, לעומת 30% בקרב כל אזרחי ארה"ב ורק 19% בקרב שחורים ילידי ארה"ב. למרות כל הכישורים הללו, המהגרים מאפריקה מרוויחים מעט פחות ממרבית האמריקאים. ב–2013 ההכנסה הממוצעת של משק בית של ילידי היבשת השחורה היתה 43 אלף דולר. סכום זה גבוה בהרבה מ–33,500 דולר שמרוויחים שחורים ילידי ארה"ב, אך נמוך מהסכומים שמרוויחים מהגרים אחרים ואמריקאים לבנים.

עם כל זאת, במשך הזמן לומדים המהגרים האפריקאים למצוא את דרכם. מחקר שערך ב–2009 רנדי קפס מהמכון למדיניות ההגירה מצא שהסיכוי שמהגרים מאפריקה ותיקים יותר יעבדו בעבודות שחורות, קטן בהרבה משל המהגרים החדשים. "המסקנה היא שמהגרים בעלי כישורים מסתדרים היטב", טוען קפס. הוא סבור שאפריקאים אלו, שהתיישבו בפרברים אמידים יחסית, עלולים להיתקל באפליה מסוימת, אך הם יצליחו בזכות השכלתם.

מה זה אומר מבחינת ארה"ב כמכלול? האפריקאים הם רק קבוצה אחת של מהגרים שחורים בארה"ב. יחד עם יוצאי הקאריבים ומהגרים מאמריקה הלטינית המזדהים כשחורים, הם מונים כ–3.8 מיליון בני אדם. אחת האפשרויות היא שמספרם הגדל יביא לריכוך תולדות החלוקה הגזעית של אוכלוסיית ארה"ב בין אלו שאבות אבותיהם היו חופשיים ובין אלו שאבות אבותיהם היו עבדים. ובינתיים, ייתכן מאוד שההגדרה של המונח אפריקאי־אמריקאי הולכת ומשתנה. בעוד שבועות אחדים יבקר ברק אובמה לראשונה כנשיא, בקניה, מולדתו של אביו. אין זה חשוב כיצד האמריקאים רואים אותו, שם הוא יהיה אפריקאי ואמריקאי כאחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ