הממשלה אישרה: תאגיד השידור הציבורי יוקם ללא פיקוח של מועצה ציבורית - מדיה ושיווק - TheMarker

הממשלה אישרה: תאגיד השידור הציבורי יוקם ללא פיקוח של מועצה ציבורית

ארדן: "אקוניס משכתב את ההיסטוריה" ■ בניגוד לחוק ארדן שהבטיח פיקוח על השידור הציבורי, אישרה הממשלה הצעה לפיה המנהל הזמני יוכל, ללא פיקוח המועצה הציבורית, לרכוש תוכן ולגייס 400 עובדים ■ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה: "לא יכול להיות שהיחידים שיפקחו על מנהל השידור הציבורי יהיו ראש הממשלה ואנשיו"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תאגיד השידור הציבורי יוקם כבר כעת באופן מזורז באמצעות המנהל הזמני, וזאת מבלי שתוקם מועצה ציבורית רחבה שתפקח על פעילות ההקמה ותגבש כללים לפעילותו, כפי שקבעה הרפורמה המקורית. המנהל הזמני יוכל כבר כעת לגייס עד כ-400 עובדים, כולל עובדי מחלקת החדשות, וכן לרכוש תוכן - כך אישרה הבוקר הממשלה בישיבתה.

הצעת החוק המקורית שהוביל שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן קבעה כי רק המנכ"ל הקבוע של תאגיד השידור הציבורי, שייבחר על ידי מועצה ציבורית בת 12 חברים, יוכל לגייס עובדים ולרכוש תוכן - וזאת כדי שהתאגיד יוקם בהתאם לפיקוח ציבורי ולכללים שיגבשו במועצה.

"לא יכול להיות שהיחידים שיפקחו על מנהל השידור הציבורי יהיו רה"מ ואנשיו"

"המחשבה שהמנהל הזמני, מוכשר ככל שיהיה, יוכל לעשות בתאגיד השידור הציבורי ככל העולה על רוחו, בלי פיקוח - לא יוכל לעבור בשום מקום. הוא לא נבחר על ידי הציבור. אני לא רוצה לחשוב על אפשרות שהגורמים היחידים שיפקחו על המנהל הזמני יהיו ראש הממשלה ואנשיו. לא יכול להיות תהליך כזה" - כך אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בתגובה לתיקון חוק השידור הציבורי שאושר היום בממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר במשרד התקשורת, אופיר אקוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

כבל מתכוון להתנגד לאישור החוק בוועדת הכלכלה כפי שהוא מנוסח כיום. לאופוזיציה יש גם רוב בוועדת הכלכלה, כך שיהיה קשה מאוד על הממשלה להעביר את החוק.

לדברי כבל, "ראש הממשלה צריך לחתום לאלתר על המינויים של חברי מועצת השידור הציבורי. יש לו שלושה חודשים כעת להסדיר את זה. יש שאלות רבות למה ראש הממשלה לא ממנה אותם – ותשובות אין. הם יידרשו לתת הסברים למה הם פועלים ככה".

בכדי לזרז את הקמת התשתית של הגוף החדש, החוק קבע כי ימונה מנהל זמני שיוביל את הקמת התשתיות של התאגיד החדש באמצעות גיוס של 20 איש בלבד, וייאסר עליו להתעסק עם תוכן.

בינתיים מונה אלדד קובלנץ, מנכ"ל החינוכית, למנהל ההקמה הזמני. קולבנץ מונה על ידי ועדת איתור בראשות השופט עזרא קמא. אותה ועדה בחרה גם במועצה ציבורית בראשות גיל עומר, אך ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, מסרב למנות את המועצה, ככל הנראה מטעמים פוליטיים, וההערכות הן כי בכוונתו לשנות בהמשך את החוק כך שתהיה לו יותר שליטה במינויים.

כעת, במטרה לזרז את הקמת התאגיד החדש, אישרה הממשלה את ההצעה לשינוי החוק לפיה כבר כעת, ללא מינוי המועצה הציבורית, יוכל המנהל הזמני לרכוש תוכן ולגייס 400 עובדים. המשמעות היא שתאגיד השידור הציבורי יוקם ללא כל פיקוח של מועצה ציבורית, ובשליטה ישירה של משרדי האוצר והתקשורת.

התיקון לחוק השידור הציבורי כולל שינויים נוספים. השינוי הפורמלי הבסיסי הוא דחייה של יישום החוק בשנה ל-31 במארס 2016; שנה לאחר תאריך היעד המקורי. החוק כולל גם שינוי באופן תקצוב הרשות כיום. עד הפירוק הסופי הרשות היתה אמורה להיות ממומנת מאגרה. אלא שבניגוד לרוח החוק, נתניהו וארדן סירבו לחתום על הצו המאשר לרשות לגבות אגרה. השינוי לחוק מאשרר למעשה את ההתנהלות הזו וקובע כי הרשות לא תהיה ממומנת מאגרה אלא ישירות מתקציב האוצר.

מצב זה, בו הרשות ממומנת ישירות מתקציב האוצר, מהווה פגיעה בעצמאות הכלכלית של הרשות. הצעת החוק מתייחסת להיבט זה וקובעת כי הרשות תישאר עצמאית, אך לא נקבע כל מנגנון שיאשר בנייה של חומות בין הממשלה לרשות. בפועל, האוצר יוכל לקבוע מהו תקציב הרשות ולשלוט בה ללא עוררין.

השינוי קובע כי הרשות תוכל גם כעת, במהלך תקופת הפירוק, להתייעל ולפטר עובדים. עד כה החוק מנע זאת ממנה. עובדי רשות השידור מתנגדים בנחרצות לסעיף זה וחלקם מאיימים כי יחשיכו את מסך ערוץ 1. העובדים גם מתנגדים לאפשרות שניתנה למנהל הזמני להקים את התאגיד החדש ולגייס 400 עובדים ללא התחייבות להתחשב בעובדי הרשות הקיימים. החוק מחייב כי רק 25% מכלל העובדים בתאגיד החדש יגיעו מהגופים שנסגרים - רשות השידור והחינוכית.

השר אופיר אקוניס, שמייעץ לראש הממשלה בנושא תקשורת, יזם גם שינוי בחוק כך שייקרא "תאגיד השידור הציבורי הישראלי", ושינוי זה נכלל בחוק. "חובתנו להבטיח שידור ציבורי, שמביא לידי ביטוי את כלל הדעות, הגוונים, הזרמים והתרבויות בחברה הישראלית", מסר אקוניס.

עוד הוסיף אקוניס כי "בחודש האחרון, מאז קבלתי את האחריות על רשות השידור, פעלתי, ביחד עם מנכ"ל משרד התקשורת ובהידברות עם משרד האוצר, למען הבטחת קיומו של שידור ציבורי ישראלי. החלטת הממשלה שהתקבלה כעת, מבטיחה זאת".

אתמול ליגלג ארדן על אקוניס, ובגתובה לפוסט שהעלה אקוניס על קידום הצעת החוק כתב ארדן בחשבון הטוויטר שלו: "אקוניס כנראה פיספס שהכנסת כבר אישרה בעבר את החוק שלי לביטול האגרה כיוון שהוא בחר שלא לתמוך אז בחוק. לשכתב את ההיסטוריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ